МЕКИЦИ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Има ли овде домаќинки???

+5
Тото
Кидман
trpe
zbunet
Александра
9 posters

Страна 1 of 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Има ли овде домаќинки??? Empty Има ли овде домаќинки???

Пишување by ???? ?. Вто Ное 24 2009, 20:40

има, има, еве јас на пример Има ли овде домаќинки??? 650319

Има ли овде домаќинки??? 632275

COCA - COLA торта

15 јајца
16л.шекер
15л.мелен двопек
22л.мелени ореви
1,5л брашно
малку пециво

Се спрема на вообичаен начин и се пеци во тенџере бр.32 предходно
намастено и набрашнето.Откако ке се испечи од по страните и на дното се
остава тесто по 1см.а другиот дел се длаби со лажица.


1 фил - 400гр.мел.бисквити се ппелиени со 1 литар кока кола
2 фил - 300гр.млеко да зоврие со 15л.шеќер и 2 ванили и со тоа се попаруваат 300гр.мелени ореви
3 фил - 3 пак.маргарин се бијат со 500гр.шеќер во прав и се додаваазт 4 жолчки и 2 ванили

Сите филови се мешаат и се додава ситно издробеното тесто.Оваа
смеса се дели на два дела и во едниот се додава 300гр чоколадо
стопено.Овие два дела се делат на уште по еднаш.Во тенџерето се реди
наизменично по еден кафен-бел фил.Се става во фрижидер да се здрви
убаво.Се вади од тенџерето и се украсува со шам од 4 белки.


Значи-се става да се здрви убаво,се вади откако ке се здрви и се украсува со бело - Има ли овде домаќинки??? 24923

???? ?.
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by Александра Сре Ное 25 2009, 00:11

Мрзливи макарони

Во огноотпорен сад од 3 литри се изматуваат
4 јајца со
1 кафено лажиче сол и се додава
малку црн пипер,
200-300 грама дробено сирење,
филџан масло (100г) и
млеко, кисело млеко, јогурт (се` што ќе најдете течно млечно во фрижидерот) и
вода толку колку да добиете 2 литри кашеста смеса.

Во неа истурате (внимавајте да не исплискате од кашата наоколу) 500 грама макарони. Се протресува да се израмни и се бутнува во загреана рерна (220 степени). При крај на печењето се промешува, горниот потпечен слој да дојде долу, а долниот горе. Се допекува и се остава десетина минути да се „смири“ пред да се јаде.
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by ?????? Пет Ное 27 2009, 19:59

а јас сакам да прашам, зошто у ствари, овој потфорум е наречен ,,женско катче???

??????
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by zbunet Пет Ное 27 2009, 22:37

Овде жените се привилегирани оти се умни и башка тука има само домаќинки и затоа за нив има катче.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by Александра Пет Ное 27 2009, 23:04

zbunet напиша:Овде жените се привилегирани оти се умни и башка тука има само домаќинки и затоа за нив има катче.

:ептен хаха: е да, мојот рецепт, на пример, го поткрепува тоа тврдење :хаха:
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by trpe Саб Ное 28 2009, 00:54

Ако де, нека имаат они свое катче, ама затоа сме ние тука да се убациме као џокер у покер и да им сметаме Има ли овде домаќинки??? 47654
trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by ?????? Нед Ное 29 2009, 13:51

денес за ручек, спанаќќќќќ......

Има ли овде домаќинки??? Popeye-02

??????
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by ?????? Нед Ное 29 2009, 18:16

Ова го правев денес (прв пат)

Црн колач

Состојки:

- 4 јајца
- 2 лажици какао
- 12 лажици шеќер
- 9 лажици млеко + 0,5 л млеко
- 9 лажици масло
- 9 лажици брашно
- прашок за пециво
- ванилин шеќер
- 1-2 кесички шлаг крем

Подготовка:


Добро се матат јајцата со 9 лажици шекер, во тоа се додава какаото, 9 лажици од млекото, маслото, брашното и пецивото. Тестото се пече во помал плех (моето е 32 и беше добро) на 180 степени.
Печениот колач се прелива со 0,5 литри ладно млеко во кое се додадени 3 лажици шекер и ванила. кога ќе се излади се украсува со шлаг по желба. (брзо и едноставно)

??????
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by Кидман Сре Јан 06 2010, 13:32

купуваш од самопослуга 1 пакетче замрзнати лиснати погачици
ги ставаш во загреана рерна на 250 и ги печеш.

важно: дури се печат, обавезно ја гледаш Шехерезад!!!
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by Кидман Нед Јан 24 2010, 16:40

dalas2no напиша:Мрзливи макарони

Во огноотпорен сад од 3 литри се изматуваат
4 јајца со
1 кафено лажиче сол и се додава
малку црн пипер,
200-300 грама дробено сирење,
филџан масло (100г) и
млеко, кисело млеко, јогурт (се` што ќе најдете течно млечно во фрижидерот) и
вода толку колку да добиете 2 литри кашеста смеса.

Во неа истурате (внимавајте да не исплискате од кашата наоколу) 500 грама макарони. Се протресува да се израмни и се бутнува во загреана рерна (220 степени). При крај на печењето се промешува, горниот потпечен слој да дојде долу, а долниот горе. Се допекува и се остава десетина минути да се „смири“ пред да се јаде.


хммм..... а.... нели треба првин да се сварат????
м?
викаш така да ги ставам???? Има ли овде домаќинки??? 632275
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by Александра Сре Јан 27 2010, 00:03

Викам: нема претходно варење. Па нели се мрзливи макарони Има ли овде домаќинки??? 650319 а ти сакаш дупло работа да си отвориш?

И да, имаше уште нешто што заборавив да го напомнам. Макароните да бидат од поефтините Има ли овде домаќинки??? 632275 побрзо се готови.
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by Кидман Нед Јан 31 2010, 13:35

МРЗЛИВ СУТЛИЈАШ

1кг млеко и 1 кг вода да зоврие, се додава 12 лажици шеќер и филџанчиња ориз. Меш-меш...бурич-бурич само малку и оди си на форум. Од време на време (значи не да му висиш над него) еве на пример, напиши си еден пост на форум, па измешај го, па пак еден пост на форум па пак измешај го. При крајот само треба да постоиш до него да не загори. Ама тоа се пет-шест минутки, таман за тоа време ќе си смислиш некој стих за песна. Го истураш во мали чинивчиња и почекуваш малку да се подизлади, зашто ако си лаком газ ко мене, ќе си го изгориш јазикооооот...
А цимет, да цимет заборавив - задолжително!!!

Леле колкав ми испадна рецептов...
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by Кидман Вто Фед 16 2010, 22:37

значи.... да ви кажам право, сум си купила вчера едно машинче, home bread се вика. И, ставаш внатре брашно, вода, квасец, дрн...дрн... и стиснеш дугме и џак на леџа. Само си го меси, си го кисне, си го пече. За 3h, имаш печено лепче, топличко, крцкаво, м..м..м... милина.
Ем си домаќинка и пол Има ли овде домаќинки??? 632275
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by Александра Сре Фед 17 2010, 01:41

Еee, каде се времињата кога Џесика Ланг и Џек Николсон заедно месеа леб Има ли овде домаќинки??? 47654
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by zbunet Сре Фед 17 2010, 01:46

Epa nema vise takvi raboti, site fizicki aktivnosti se svedoa na ic aktivnost
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by Тото Сре Фед 17 2010, 02:12

И јас месам чат-пат. Не е некоја филозофија Има ли овде домаќинки??? 951938

Тото
Тото


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by Александра Пет Фед 26 2010, 00:37

МЕКИЦИИИИИ Има ли овде домаќинки??? 594801Потребно

1,5 kg брашно

1 квасец

малку шеќер

1 мал филџан масло

вода по потреба

1 супена лажица сол

1 литар зејтинПодготовка

Квасецот треба да стаса по стандардна постапка измешан со малку млака вода, ½ кафено лажиче шеќер и 1 супена лажица брашно.

Во брашното ја додаваме супената лажица сол и филџанот зејтин.

Кога квасецот ќе стаса го додаваме во брашното и замесуваме тесто со вода. Тестото треба да биде меко.

Откако сме го замесиле го оставаме да стаса околу 1 час.

Кога ќе стаса го промешуваме со дрвена лажица и повторно го оставаме да стасува 1 час.

Така по втор пат стасано тестото го кинеме на парчиња и правиме топчиња.

Потоа во тенџере налеваме масло, и го ставаме на рингла убаво да се загрее. Во маслото фрламе парченце леб колку малиот нокот. Ако се пржи, значи маслото е добро загреано. Земаме од топчињата тесто едно по едно, ги растегнуваме убаво и ги ставаме во загреаното масло да се пржат.

Мекиците ги служиме топли. Со сиренце Има ли овде домаќинки??? 650319
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by ?????? Пет Фед 26 2010, 01:06

нема

??????
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by trpe Пон Мар 01 2010, 16:07

Ако нема домаќинки, има домаќини.

Еве еден рецепт од мене:

Во тава се става малку зејтинче, да се загрее. Се ставаат две, три кобасици (било какви по желба) и се пропржуваат, а потоа се додаваат неколку јајца (бројката зависи од тоа колку си гладен-а) и се пржат. Се декорира со луто феферонче, а се служи со вино какво ќе најдете дома, по можност оладено или неоладено. Има ли овде домаќинки??? 650319
trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by Кидман Вто Мар 02 2010, 13:06

ох...ох...ох...прсти да излижеш
па ти трпе, си бил мушкарац за сва времена Има ли овде домаќинки??? 594801
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by trpe Вто Мар 02 2010, 15:56

Има ли овде домаќинки??? 2330126uИма ли овде домаќинки??? 2330126uИма ли овде домаќинки??? 2330126u
trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by Кидман Вто Мар 02 2010, 23:44

е ај кажи уште кој го мие тавчето на крајот,
па да паднам во несвест сместа
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by trpe Пон Мар 22 2010, 10:44

Многу вредна домаќинка Има ли овде домаќинки??? 695411


Има ли овде домаќинки??? Maid
trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by trpe Вто Мар 23 2010, 14:50

Има ли овде домаќинки??? Goodquestion
trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by Александра Вто Мар 30 2010, 09:19

современата домаќинка секогаш знее да се подготви за 10 минути во случај на неочекувана покана на вечера во ресторан
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот