МЕКИЦИ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Има ли овде домаќинки???

+5
Тото
Кидман
trpe
zbunet
Александра
9 posters

Страна 5 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5

Go down

Има ли овде домаќинки??? - Page 5 Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by keti Пет Aвг 17 2012, 08:14

Колку што ми е мене познато, тој обожава чоколатца... trepka
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? - Page 5 Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by keti Пет Aвг 17 2012, 19:20

kez
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? - Page 5 Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by Кидман Саб Мар 30 2013, 14:09

Деновиве сум мрзлива, ама и кога е човек мрзлив нешто треба да се јаде
па им забуричкав на брзинка од Мрзливите макарони,
Александра бејбе, Господ да те благослови
Има ли овде домаќинки??? - Page 5 396122
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? - Page 5 Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by Александра Саб Сеп 14 2013, 12:42

Како да се ослободиш од лански џем (...мармалад, слатко ....)


Мафини со џем 

Пред да почнеш, вклучи ја рерната на 200 степени!
 
Состојки:

2 јајца се матат со
1 филџан шеќер (ако ти е џемот многу благ, скрати од шеќерот)

2 филџани остро брашно 
1 прашок за пециво
1 ванила
плус минус цимет,  измешани на суво

една тегла џем (или половина, или две третини)  што е се` уште океј, ама никој не го сака)

1/2 филџан масло за јадење

Подготовка:

Калапите за мафини се премачкуваат убаво со маргарин (немој да си циција, после ќе цвикаш дека ти се залепиле мафините).

Сето горе добро се измешува со лажица (правејќи вертикални кругови а не хоризонтални!) и се распределува во калапите. 
Препорачливо е да не се наполнат до крај - најмногу 1/2 цм под горниот раб.

Се печат на 180 степени околу 30 минути
Се вадат од калапите додека се топли. Ако треба, заврти цел круг со рамен нож по страните и внимателно подигни одоздола. 
Добро е да се наредат на решетка додека да се оладат.
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? - Page 5 Empty ВРЕМЕ Е ЗА ЗИМНИЦА СО ПИПЕРКИ

Пишување by trpe Пет Сеп 20 2013, 13:21

Има ли овде домаќинки??? - Page 5 Ova-e-10
trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? - Page 5 Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот