МЕКИЦИ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Има ли овде домаќинки???

+5
Тото
Кидман
trpe
zbunet
Александра
9 posters

Страна 4 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Има ли овде домаќинки??? - Page 4 Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by alisa Нед Мар 27 2011, 19:40alisa
alisa


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? - Page 4 Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by alisa Саб Апр 23 2011, 17:30

alisa
alisa


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? - Page 4 Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by Александра Саб Апр 23 2011, 22:16

браво алиса. и двете идеи се одлични. сигурно ќе ги искористам во првата прилика Има ли овде домаќинки??? - Page 4 66078
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? - Page 4 Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by trpe Сре Мај 04 2011, 14:05

trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? - Page 4 Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by zbunet Сре Мај 04 2011, 15:34

Мммм, прсти да излижеш kez
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? - Page 4 Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by Александра Сре Мај 11 2011, 01:23

Трпе, да ти се ... ова ... да ти честитам за уникатноста Има ли овде домаќинки??? - Page 4 104553
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? - Page 4 Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by Александра Сре Мај 11 2011, 01:42

МРЗЛИВИ РАФАЕЛО ТОПЧИЊА

рафаело топчињата многу ме нервираа оти тешко се замесуваа состојките во еднолична маса. уште полошо беше што најчесто ми беа меки, а тоа не е тоа. за инает, смислив како да ги заобиколам сите критични точки брзо и ефикасно.
ова е рецепт за домаќин(к)и кои во животот се бават и со друго освен со домаќинство:

состојки:

- едно пакување бел еурокрем (400 грама)
- две кесиња кокосово брашно од по 200 гр
- пола филџан масло
- пола филџан ликер од лешници (или кокос или што имаш погодно во домашното бифе)
- нешто за во средината на топчињата: лешници или нешто како банџи од ванила или лешник

постапка:

се загрева маслото во тенџере од 2 литри и се трга од огнот (исклучи рингла!), па се додава белиот еурокрем да омекне.
за тие 2 минути доколку сакате ефтина иа за „нежни заби“ безбедна варијанта без лешници, исечете ги чоколатцата на коцки колку лешник.
еурокремот измешајте го да се изедначи во мазна каша и додајте 350 грама кокос. кога ќе се измеша и почне да се згустува се додава и алкохолот. се меша и тенџерето се остава на студена подлога побрзо да се олади.

Потоа, си знаете. Тркалајте топчиња и финиширајте ги во преостанатиот кокос.

Та-тааа!

После, гледајте серии, читајте, шетајте или легнете да поспиете ... како мене Има ли овде домаќинки??? - Page 4 151405
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? - Page 4 Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by Александра Сре Мај 11 2011, 01:47

P.S.
од наведената количина се добиваат околу 35 парчиња.

Има ли овде домаќинки??? - Page 4 Images?q=tbn:ANd9GcR6_gn7myC-ybVnBXvXn89jCVpuvHi9TczReiEkRl_N7WWk4bur
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? - Page 4 Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by zbunet Сре Мај 11 2011, 11:39

wow bravo
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? - Page 4 Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by Кидман Сре Мај 11 2011, 13:02

mene ovie ne mi izgledaat bas za mrzlivi
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? - Page 4 Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by zbunet Сре Мај 11 2011, 13:51

Oti domakinkata e vredna smesko
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? - Page 4 Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by Кидман Сре Мај 11 2011, 15:42

trpe напиша:

леле не си здрааааааааааааааааааааааааааааааав iznenad
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? - Page 4 Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by zbunet Сре Мај 11 2011, 15:55

Нема врска изгледот, важна е содржината. Затоа што има и обратни варијанти. Да изгледа убаво, а да има таков вкус kez
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? - Page 4 Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by Александра Чет Мај 12 2011, 00:49

Кидман напиша:mene ovie ne mi izgledaat bas za mrzlivi

Има ли овде домаќинки??? - Page 4 151405 ма јас надрндав многу непотребен текст. колку за споредба, еве ги вредните рафаелки:

Sastojci:

  • 120 ml vode
  • 600 g šećera
  • 250 g margarina
  • 200 g kokosa
  • 300 g mleka u prahu
  • 1 vanilin šećer
  • 100 g pečenog lešnika
  • 2oo g kokosa
Priprema: U šerpu staviti šećer, vodu i margarin seckan na listiće. Kad proključa,
kuvati toliko da dobro zapeni i da se pena digne.Zatim u to vrelo dodati
uz miksanje kokos i postepeno mleko u prahu( neprekidno miksajte). Masu
ostavite da se malo prohladi , pravite kuglice i u svaku ubacujte po
pečeni lešnik, može i badem, a onda uvaljajte u kokos.Ako je slučajno masa redja , to znači da ste manje kuvali kad treba i onda se može dodati jos kokosa.
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? - Page 4 Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by Кидман Нед Сеп 04 2011, 02:12

Домаќинка е хомосапиенс од женски пол кој има барем една попречна изгорена лузна од рерна на надворешниот дел од подлактицата
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? - Page 4 Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by trpe Сре Ное 30 2011, 16:42

trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? - Page 4 Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by zbunet Нед Дек 04 2011, 19:40

Да седнеш и медитираш. Пфф, тоа е за мрзливи. Се медитира додека се мијат садови и со правосмукалка kez
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? - Page 4 Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by Александра Вто Дек 06 2011, 01:55

неверниот маж секогаш и се враќа на добрата домаќинка Има ли овде домаќинки??? - Page 4 104553
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? - Page 4 Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by the nurse Сре Дек 07 2011, 09:43

Kaj dobrata domakjinka gotvenjeto mirisa na ...ushte kez
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? - Page 4 Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by the nurse Сре Јан 18 2012, 23:30

Има ли овде домаќинки??? - Page 4 ?ui=2&ik=6f45d73227&view=att&th=134f0b8a4345e92e&attid=0.1
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? - Page 4 Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by keti Сре Aвг 15 2012, 08:26

zbunet напиша:Да седнеш и медитираш. Пфф, тоа е за мрзливи. Се медитира додека се мијат садови и со правосмукалка kez
smeenje
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? - Page 4 Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by keti Сре Aвг 15 2012, 08:49

Паеља по Џулија Чајлд

Состојки
200 гр немасна сланина или чадена шунка исечена на коцки
300 гр Чоризо кобасица, или друга пикантна кобасица, кратко обарена во вода и исечена на подебели кругови
2 лажици маслиново масло
1 шоља на ребра исечен кромид
1 шоља на ребра исечена црвена или зелена пиперка
300 гр бело пилешко месо исечено на коцки
1/2 шоља суво бело вино или Вермут
4 1/2 шољи вода
2 коцки за пилешка супа
1/2 лажичка шафран
1 лажичка црвен пипер
1/4 лажичка мелен коријандер
1 ловоров лист
1/2 лажичка оригано
1/2 лажичка мајчина душица
3 чешнина лук, ситно исецкани
по вкус сол, бибер
Додатоци
300 гр исчистени ракчина
1 лажица сок од лимон
1/4 лажичка оригано
2 лажици маслиново масло
2 - 3 средно големи домати, излупени, семките извадени, исечени на мали коцки
1 шоља грашок
по желба школки, обарена леблебија
И уште
2 шољи ориз со долго зрно
2 - 3 лажици ситно сецкан магдонос
Подготовка
Подгответе една големо длабоко тавче со капак во кое ке ја спремате паељата.
Во едно помало тавче на масло пропржете ги коцките сланина и кобасицата, малку да заруменат. Додајте ги исечениот кромид и пиперка и на не многу јак оган пржете десетина минути зеленчукот да омекни.
Во тавата каде ќе ја спремате паељата испржете ги коцките пилешко месо да заруменат, додајте ги месото и зеленчукот од помалото тавче, коцките исечен домат и кратко пропржете. Сега додајте ги виното, водата, коцката за супа и сите зачини, посолете, побиберете по вкус. Покријте ја тавата и нека се динста дваесетина минути.
За тоа време ракчината помешајте ги со сокот од лимон, ориганото, маслото, додајте малку сол и бибер и оставете во фрижидер.
Отворете ја тавата, додајте го оризот и измешајте. Нека врие непокриено на посилен оган 5 – 10 мин. Не мешајте. Кога оризот малку ке набубри и ке се подигни на површина додајте ги ракчината и грашокот, исто и леблебијата и школките ако ги ставате. Не мешајте, само турнете ги со лажицата подлабоко во тавата. Намалете ја ринглата на тивко и варете додека оризот не ја упие цела течност, не омекне и не се свари грашокот. Ако брзо се упие течниста а јадењето не е готово, сипете одозгора неколку лажици вода и кратко варете го покриено. Ке треба сами да оцените.
Кога е готово, посипете со сецкан магдонос, ставете одозгора неколку кришки лимон и послужете жешко.
Рецептот е адаптиран од книгата на Julia Child “The French Chef Cookbook”

Има ли овде домаќинки??? - Page 4 Paella1-5434-800x600

http://moirecepti.mk/recepti/rucek/%D0%BF%D0%B0%D0%B5%D1%99%D0%B0-%D0%BF%D0%BE-%D1%9F%D1%83%D0%BB%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D1%87%D0%B0%D1%98%D0%BB%D0%B4/

"ЏУЛИ И ЏУЛИЈА"

Кулинарската легенда дава нов рецепт за живот во „Џули и Џулија“, вистинските приказни за тоа како животот на Џулија Чајлд и нејзиниот готвач ја инспирирале писателката-почетничка Џули Пауел да подготви 524 рецепти за 365 дена. Мерил Стрип ја игра улогата на Џулија Чајлд, а Ејми Адамс е Џули Пауел, во адаптацијата на писателката/режисерката Нора Ефрон на двата бестселерски мемоари : „Џули и Џулија“ на Пауел и „Мојот живот во Франција“ од Џулија Чајлд, со Алекс Прудом. Заснована врз две вистинити приказни, во „Џули и Џулија“ се испреплетуваат животите на две жени кои, иако раздалечени во времето и просторот, имаат потешкотии во животите... Сѐ додека не откријат дека со точната комбинација од страст, бестрашност и путер, сѐ е возможно.

http://www.hbo.mk/movie/%D0%8F%D1%83%D0%BB%D0%B8-%D0%B8-%D0%8F%D1%83%D0%BB%D0%B8%D1%98%D0%B0_487372

"ЖИВОТОТ ЖИВЕЕН ВО ЉУБОВ НИКОГАШ НЕМА ДА БИДЕ ДОСАДЕН" ... ЏУЛИЈА ЧАЈЛД
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? - Page 4 Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by Тото Чет Aвг 16 2012, 14:00

Of-lelee, kako mi se prijade nesto vakvo

Има ли овде домаќинки??? - Page 4 Images?q=tbn:ANd9GcRcXqWFK-9cJBPvbgoe56WVSXPGZBvmEKXmiCR5fkNsv1zjbmM8 Има ли овде домаќинки??? - Page 4 Hungry+smiley
Тото
Тото


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? - Page 4 Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by zbunet Чет Aвг 16 2012, 20:47

jazik
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? - Page 4 Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by Тото Чет Aвг 16 2012, 23:31

Dali Spajdermen jade paelja? ili samo raboti sto se fakjaat vo mreza jazik
Тото
Тото


Вратете се на почетокот Go down

Има ли овде домаќинки??? - Page 4 Empty Re: Има ли овде домаќинки???

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот