МЕКИЦИ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

КОКТЕЛИ

+2
Кидман
zbunet
6 posters

Go down

КОКТЕЛИ Empty КОКТЕЛИ

Пишување by zbunet Пон Апр 12 2010, 20:16

СЕКС НА ПЛАЖА

Џус од рибизла
Џус од ананас
Водка ( 0,03 л )
Ракија од праска (0,02 )

Во чашата сипи водка и ракија од праска, а од џусовите сипај по пола додека не ја исполниш чашата.

Користи високи и округли чаши. КОКТЕЛИ 196669


Последната промена е направена од zbunet на Пон Апр 12 2010, 20:31. Мислењето е променето 1 пати
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

КОКТЕЛИ Empty Re: КОКТЕЛИ

Пишување by zbunet Пон Апр 12 2010, 20:24

ТЕЧНА ВИЈАГРА

Ликер (0,03 л )
Ред Бул ( 1/3 )

Сипи Ред Бул во кратка чаша, долиј ликер и испиј на екс. КОКТЕЛИ 289400
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

КОКТЕЛИ Empty Re: КОКТЕЛИ

Пишување by zbunet Пон Апр 12 2010, 20:30

НАДРАЗНЕТ БИК

Текила ( 0,03 л )
Рум ( 1/3 )

Измешај и испиј на екс.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

КОКТЕЛИ Empty Re: КОКТЕЛИ

Пишување by zbunet Пон Апр 12 2010, 20:37

МЕШАЈ ДУШО !

Лимунада ( 0,06 л )
Водка ( 0.03 л )

Сипи од Водката и преку неа од Лимунадата.

Пред сервирање добро да се олади.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

КОКТЕЛИ Empty Re: КОКТЕЛИ

Пишување by zbunet Пон Апр 12 2010, 20:42

КРВАВО ПИВО

Пиво ( 0.33 л )
Џус од домат (0,02 л )

Сипи од џус од домат, а преку него од пивото. Финтата е да се добие црвена боја.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

КОКТЕЛИ Empty Re: КОКТЕЛИ

Пишување by Кидман Пон Апр 12 2010, 21:11

бљак
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

КОКТЕЛИ Empty Re: КОКТЕЛИ

Пишување by zbunet Вто Апр 13 2010, 19:48

ЦРВЕН ЗМЕЈ

- Сок од три лимуна
- Три лажички столчкан мраз
- Чашка коњак
- Три лажички шеќер

Измешај ги сокот од лимун, коњакот и столчканиот мраз. Додај три лажици шеќер и екстракт од малина колку да се добие убава црвена боја. Пред послужување зачини ги со вишни или со компот од цреши.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

КОКТЕЛИ Empty Re: КОКТЕЛИ

Пишување by zbunet Вто Апр 13 2010, 19:57

ЦРНА МАГИЈА

- Водка ( 0,045 л )
- Ликер од кафе
- Џус од лимун ( малку да се налие)

Измешај ги сите состојки, наполни ја чашата со мраз и украси ја со кришка од лимун сервирано во мали чаши.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

КОКТЕЛИ Empty Re: КОКТЕЛИ

Пишување by zbunet Вто Апр 13 2010, 19:59

ЛЕСЕН ЖИВОТ

- Водка ( 0,045 л)
- Бренди ( 0,015 )

Измешај ги и сервирај во мали чаши.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

КОКТЕЛИ Empty Re: КОКТЕЛИ

Пишување by zbunet Вто Апр 13 2010, 20:03

МОЗОЧЕН УДАР

- Ликер ( 0,06 л )
- Водка ( 0,03 л )
- Џин ( 0,015 л )

Налиј ги состојките преку коцка мраз во чашата и полека замешувај.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

КОКТЕЛИ Empty Re: КОКТЕЛИ

Пишување by zbunet Вто Апр 13 2010, 20:14

ФРАНЦУСКО ЗАЛАПУЕЊЕ

Состојки:
15 ml Amaretto
15 ml Какао крем
15
ml Ликер од бело чоколадо
Чоколаден сируп


Измешај ги сите состојќи и стави ги во изладено чаша за мартини во која претходно ќе ставиш од чоколадниот сируп.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

КОКТЕЛИ Empty Re: КОКТЕЛИ

Пишување by trpe Пет Апр 16 2010, 12:30

zbunet напиша:КРВАВО ПИВО

Пиво ( 0.33 л )
Џус од домат (0,02 л )

Сипи од џус од домат, а преку него од пивото. Финтата е да се добие црвена боја.


Ти ова да си го пиеш!!! КОКТЕЛИ 662332
trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

КОКТЕЛИ Empty Re: КОКТЕЛИ

Пишување by zbunet Пет Апр 16 2010, 18:30

КОКТЕЛИ Icon_bounce ... e ke si pijam
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

КОКТЕЛИ Empty Re: КОКТЕЛИ

Пишување by trpe Пет Мај 28 2010, 00:09

Cuba Libre (во превод „Слободна Куба“)
Состојки

50mlбел рум
100mlКока-кола
½зелен лимон

мраз
Подготовка

Cuba Libre се служи во висока чаша без рачка.

 1. Ставете во чашата неколку коцки мраз, а потоа додајте го румот и
  налејте ја Кока-колата.
 2. Пресечете ја половинката зелен лимон на две четвртинки. Едното парче
  исцедете го во чашата, а со другото украсете.

КОКТЕЛИ Kubalibre


trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

КОКТЕЛИ Empty Б-52

Пишување by trpe Сре Јун 30 2010, 19:38

Коктекот Б-52 името го добил по американските авиони бомбардери Б-52.
Состојки:

15мл ликер од кафе
15мл ликер од ирски крем
15мл ликер од портокал

Подготовка:

Коктелот Б-52 се служи во мала чаша како за текила. Трите состојки имаат различна густина и поради тоа можеме да добиеме три слоја.

1. Започнете со ликерот од кафе. Налејте го во чашата.
Наредниот пијалок треба да претставува нов слој и треба да има видлива и јасна граница меѓу двата слоја. Затоа ви е потребна лажица.
2. Поставете ја лажицата до работ на чашата, точно над ликерот од кафе. Внимателно и со тенок млаз налевајте го ликерот од ирски крем врз лажицата. Ако го правите правилно, треба да има два слоја во чашата кои не се мешаат.
3. Последниот слој е ликерот од портокал. Повторете ја истата постапка со лажицата. Бидете внимателни и не се разочарувајте ако слоевите се измешаат.

Варијации:

Б-53 е Б-52 плус водка (четири слоја).
Б-54 е Б-52 плус амарето (четири слоја).
Б-55 е Б-52 плус апсент (четири слоја).
Б-52 во пустина е Б-52 со текила наместо ликер од ирски крем.

КОКТЕЛИ B52e

trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

КОКТЕЛИ Empty Re: КОКТЕЛИ

Пишување by trpe Пет Jул 02 2010, 15:24

Шприцер


2/3 од чашата се налева со бело вино „Смедеревка“
1/3 минерална вода (било која , може и најевтината)

Го викаш комшијата и пиете најмалку 2,3 литра вино (за почеток) КОКТЕЛИ Abeill11
trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

КОКТЕЛИ Empty Re: КОКТЕЛИ

Пишување by trpe Саб Jул 03 2010, 09:57

Мохито

Бело вино( може смедеревка ), свежо нане , кафен шеќер,зелен лимон, многу мраз

Се сецкаат лимонот и нането , се крши мразот и се става во матарка... се додава некоја лажица од шекерот ... на крај се додава винцето , се меша убаво (да се скрши мразот на најмали можни парченца) и спремно е за пиење ...
Многу добар летен коктел ...


КОКТЕЛИ Image
trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

КОКТЕЛИ Empty Re: КОКТЕЛИ

Пишување by Александра Сре Jул 07 2010, 12:17

trpe напиша:Мохито

Бело вино( може смедеревка ), свежо нане , кафен шеќер,зелен лимон, многу мраз

Се сецкаат лимонот и нането , се крши мразот и се става во матарка... се додава некоја лажица од шекерот ... на крај се додава винцето , се меша убаво (да се скрши мразот на најмали можни парченца) и спремно е за пиење ...
Многу добар летен коктел ...


КОКТЕЛИ Image

јас мислев дека мохито се прави со бел рум iznenad

ова можам и дома да си го направам ceka

фала ти трпе guska
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

КОКТЕЛИ Empty Re: КОКТЕЛИ

Пишување by trpe Сре Jул 07 2010, 12:26

Точно дека се прави со бел рум, ама ова е варијација на мохито, најверојатно има и други КОКТЕЛИ Icon_bounce

КОКТЕЛИ 125943
trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

КОКТЕЛИ Empty Re: КОКТЕЛИ

Пишување by the nurse Сре Jул 07 2010, 20:58

Da,be i jas mislev deka se prai so bel rum.Nema veze,jas na primer sakam Bellini:-Vo casa od sampanj se stava sveza ili od kompot pasirana praska,(gjus ) do pola i se dopolnuva so sampanj.A iskreno jas si go pravam so sok od ananas,poubavo mi e. flower
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

КОКТЕЛИ Empty Re: КОКТЕЛИ

Пишување by zbunet Чет Jул 08 2010, 13:46

Ирско кафе

- 70 мл. топло кафе
- 40 мл. ирско виски
- 1 лажичка кафеав шеќер

Откако ќе се измеша 1 лажица шлаг на врвот

Ова кафе е многу посилно од нашето и умерено треба да се конзумира.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

КОКТЕЛИ Empty Re: КОКТЕЛИ

Пишување by zbunet Чет Jул 08 2010, 13:50

Розова дама

- 50 мл. џин
- 25 мл. сируп од портокали и мед
- 1 лажичка лимун
- 1 лажичка кајмак
- 1 белка од јајце

Да се измеша во шејкер и потоа во висока чаша со коцки мраз
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

КОКТЕЛИ Empty Ледено кафе

Пишување by trpe Пет Окт 15 2010, 15:50

Потребно е: • 30 грама Шлаг
 • 50 грама Сладолед од чоколада
 • 50 грама Сладолед од ванила
 • 150 милилитри Млеко
 • 2 Кафе филџан/и
 • 5 грама Ванилин шекер
Подготовка:

Со миксер се матат кафето, млекото, сладоледот и ванилиниот шеќер.

Се истура во високи чаши со коцки лед и веднаш се послужува.


КОКТЕЛИ Ledenokafesocokolado
trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

КОКТЕЛИ Empty Re: КОКТЕЛИ

Пишување by the nurse Пет Окт 15 2010, 16:03

Ммм,многу добро кафе.Го пиеме брзо,а потоа мразот... hehe
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

КОКТЕЛИ Empty Греено вино

Пишување by alisa Пон Ное 01 2010, 12:36

Најчесто се приготвува од црвено вино кое е зачинето со стапчиња цимет, каранфилчиња, ванила, портокал и/или лимон, а за уште подобар вкус се додава и шеќер или мед. Секогаш се служи топло.
Постојат многу различни рецепти и методи за приготвување на греено вино. Некои луѓе прво го загреваат виното, па потоа ги додаваат зачините. Други, прво го ставаат шеќерот и зачините во мала количина вода и откако ќе повријат заедно неколку минути, го додаваат виното. Трети пак ги ставаат сите зачини во газа, заедно со шеќерот ги додаваат во виното, го загреваат виното неколку минути, а пред сервирање ја вадат газата од виното.
Рецептов можете да го прилагодите според вашиот вкус.

Состојки:


1 шише црвено вино (пример: 750мл Цабернет Саувигнон)
1 портокал
2 стапчиња цимет
5 каранфилчиња
1 дафинов лист (искинат на парчиња)
½ морско оревче (изрендано)
1/3 чаша шеќер
¼ чаша бренди или ликер од портокал (по желба)КОКТЕЛИ GreenovarenovinoПодготовка: 1. Од кората на портокалот исечете 1-2 тенки ленти. Портокалотпресечете го на половина и врз едната половина наредете гикаранфилчињата (прободете ја кората со нив).
 2. Налејте го виното во тенџере и ставете го на тивок оган.
 3. Внатре ставете ја половинката од портокалот со каранфилчињата,лентите од кората, стапчињата цимет, изренданото морско оревче идафиновиот лист искинат на парчиња. Можете да исцедите и малку сок одпреостаната половина од портокалот.
 4. Кога виното ќе се затопли, додајте го шеќерот и мешајте за да се стопи.
 5. Не дозволувајте виното за започне да врие! Ако се појави бела пареа, намалете ја температурата и продолжете да мешате.
 6. Виното може да се грее 10-15 минути, но некои го оставаат на тивокоган подолго време (30-45 минути). Најдобро е да вкусувате по малку вотекот на готвењето. Така ќе го тргнете од оган тогаш кога ќе ви изгледадека е доволно зачинето, а во исто време ќе можете и да додадете некојасостојка плус ако сметате дека не е доволно ароматизирано. Исто така,ќе можете да ставите повеќе шеќер ако сакате виното да е послатко.
 7. Ако користите бренди или ликер од портокал, додајте ги веднаш откако ќе го тргнете виното од оган.
 8. На крајот исцедете го виното и готово е за служење.
Послужете го топло во чаши за вино или шолји кои претходно сте гипрелиле со топла вода. Украсете со портокал исечен на полумесечинки.Често во чашата се додава и стапче цимет за посилна арома.
Совети


 • Не користете скапо вино. Како и во сангријата, така и во овој случај можете да употребите поевтино вино. Зачините ќе му дадат многу пријатна арома и вкус.
 • Не дозволувајте виното да врие, затоа што алкохолот ќе започне да испарува, а зачините може да придобијат горчлив вкус.
 • Доколку сакате посилен пијалок, додајте повеќе бренди или ликер од портокал.
 • Шеќерот може да биде кафеав или за полесно да се стопи може даупотребите шеќер во прав. За посилна арома, наместо шеќер ставете мед.
 • По желба можете да додадете ѓумбир, лимон, кора од лимон, ванила или анасон (анис).
Експериментирајте и создајте свој рецепт за да се топлите и да уживате во студените денови што нè очекуваат.
alisa
alisa


Вратете се на почетокот Go down

КОКТЕЛИ Empty Re: КОКТЕЛИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот