МЕКИЦИ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ

+3
zbunet
the nurse
keti
7 posters

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ - Page 2 Empty Говорот на телото според хороскопските знаци

Пишување by the nurse Вто Фед 22 2011, 20:39

Хороскопските знаци можат да се препознаат по изгледот и карактеристично држење, но и говорот на телото кој е поврзан со четирите елементи - оган, земја, воздух и вода.ОГАН

Овен - Настапот им е сигурен и одлучен. Движењето - сигурно, спретно, го гледаат соговорникот во очи и без извинување го прекинуваат. Секогаш се буткаат пред другите, одат со брзи и жестоки чекори, често со главата напред.

Лав - За себе создаваат слика на возвишеност, единственост и авторитет. Машките лавови имаат манијакална потреба да бидат во одлична форма, а девојките секогаш сакаат да бидат сензуални.

Стрелец - Можат да бидат необично убави, имаат исправено движење, зрачат со ведрина, самодоверба и безгрижност. Тие имаат неодолива привлечност и животински инстинкти. Кога некој ги привлекува, покажуваат отворена потреба да бидат во негова близина и да го допираат, дури и на јавно место.

ЗЕМЈА

Бик - Строг поглед и намуртено лице, ситни бори околу устата и подигнат веѓи - говорот на лицето кај бикот е далеку позначаен од говорот на целото тело. Тие со поглед и гестови дозволуваат да ја почувствувате нивната сензуалност и еротичност.

Девица - Гестикулациите и мимиките често се сведени на минимум, но она малку што се гледа - зборува многу. Колку и да се трудат не можат да ја сокријат внатрешната нервоза затоа што ги издава чепкањето и кубењето на косата. Колку се поуспешни толку се емотивно постабилни, а движењата им се посигурни и посмирени.

Јарец - Движењата им се војнички увежбани, но ако некој ги посматра подолго време, ќе забележите дека има промена во држењето кога ќе се појави некој кој им се допаѓа. Тогаш тие се деконцентрираат и бараат да им се повтори она што сте им го кажале бидејќи не можат сконцентрирано да слушаат.

ВОЗДУХ

Близнаци - Според говорот на телото се “најречити“. Зборливи се и љубопитни, весели и духовити, нескротливи и нервозни, а со рацете зборуваат вешто како пантомимичари. Преместувањето нога врз нога, потреба секогаш да држат нешто во рацете зборува за нивната постојана раздвиженост.

Вага - Жените ваги праќаат заводливи, но не и вулгарни пораки, а и мажите на посебен начин ставаат до знаење дека ја забележуваат секоја жена која прошла покрај нив. Привлекувањето внимание е клуч на разбирање помеѓу овој знак. Вагите сакаат да привлекуваат внимание! Жените кокетираат, а мажите се поотворени.

Водолија - Сталожена ладнокрвност кај машките припадници, а кај женските - мирно движење, толеранција. Водолиите се стабилни личности кои секогаш чекорат внимателно.

ВОДА

Рак - Нивната воздржаност и внимателност се знак за честата несигурност и недоверба во луѓето. Кај жените постојано менување на тонот кога разговараат, цврст стисок со дланката, долг поглед и треперење во најинтимните ситуации.

Скорпија - Говорот на телото е непосреден, а сепак таинствен. Начинот на кој се движат го открива нивното расположение. Во напнати ситуации усните им се стиснати, а погледот насочен во непозната насока. Ако за некој може да се каже “убива со поглед“ тоа е сигурно личност со знак во Скорпија.

Риба - Динамичност и отворен пристап кон останатите. Неспособност да останат статични и постојани, дури и кога имаат можност. Несигурност и потреба за сродна душа ги тераат да комуницираат со потполно непознати личности. Гестикулацијата не им е претерана. Кога не се расположени едвај го померуваат погледот.
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ - Page 2 Empty Re: СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ

Пишување by zbunet Сре Мар 09 2011, 01:45

Зошто како превентива препорачуваат секс? За кога ќе биде болен да има на што да се сеќава.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ - Page 2 Empty Re: СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ

Пишување by keti Пон Мар 21 2011, 20:29

Прашање до Мекичарите: ЗОШТО РЕЛИГИИТЕ ГО ПРИКАЖУВААТ СЕКСОТ КАКО ГРЕШЕН? trepka
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ - Page 2 Empty Re: СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ

Пишување by the nurse Вто Мар 22 2011, 22:34

the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ - Page 2 Empty Re: СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ

Пишување by zbunet Сре Мар 23 2011, 08:36

kez
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ - Page 2 Empty Re: СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ

Пишување by keti Сре Мар 23 2011, 21:03

Ефикасноста на некое дејство зависи од вложувањето на психичката енергија. За остварување на нашите цели, првенствено спиритуални, потребно е да се мобилизира поголема количина на енергија која ќе ја воздигне нашата свест до нивото на повисок напон и извесно време на тоа ниво ќе ја одржува.
На истиот принцип дејствува духовната алхемија која се нарекува сексуална магија.Потребна ни е поголема количина на емоционална енергија; појако емоционално возбудување од оргазмот не постои.Таа состојба, во извесна смисла е прагот на Надсвеста и го наговестува спиритуалниот статус кој што треба да го достигне човекот во иднината. Празнењето на енергијата во оргазмот е краткотрајно но силно. Тоа празнење, како и емоционалното возбудување кое му претходи, се користи како движечка снага на свесната духовна еволуција.
Крајната цел е достигнување на Космичка свест или спојување со вистинското Ја. На некој начин тоа е преобразба на нашата индивидуална свест во универзална свест.
Мислам дека религиите настојуваат ова знаење да го заштитат на тој начин што ќе го прикажат сексот како грешен, но со една единствена цел да не се злоупотребува таа моќ, односно да не се користи за лоши цели...
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ - Page 2 Empty Re: СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ

Пишување by keti Нед Мар 27 2011, 14:46

Никој од Мекичарите не ми одговори на погорепоставеното прашање, па еве повторно го поставувам:
ЗОШТО РЕЛИГИИТЕ ГО ПРИКАЖУВААТ СЕКСОТ КАКО ГРЕШЕН?
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ - Page 2 Empty Re: СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ

Пишување by Тото Нед Мар 27 2011, 15:24

keti напиша:Прашање до Мекичарите: ЗОШТО РЕЛИГИИТЕ ГО ПРИКАЖУВААТ СЕКСОТ КАКО ГРЕШЕН? СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ - Page 2 539282

keti напиша: ... појако емоционално возбудување од оргазмот не постои.Таа состојба, во извесна смисла е прагот на Надсвеста и го наговестува спиритуалниот статус кој што треба да го достигне човекот во иднината. Празнењето на енергијата во оргазмот е краткотрајно но силно. Тоа празнење, како и емоционалното возбудување кое му претходи, се користи како движечка снага на свесната духовна еволуција.
Крајната цел е достигнување на Космичка свест или спојување со вистинското Ја. На некој начин тоа е преобразба на нашата индивидуална свест во универзална свест.
Мислам дека религиите настојуваат ова знаење да го заштитат на тој начин што ќе го прикажат сексот како грешен, но со една единствена цел да не се злоупотребува таа моќ, односно да не се користи за лоши цели...

Јас не знам многу за тие работи, но ова што си го напишала ми изгледа убедливо СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ - Page 2 396122
Тото
Тото


Вратете се на почетокот Go down

СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ - Page 2 Empty Re: СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ

Пишување by zbunet Вто Апр 19 2011, 20:06

Treba da znaes od koja da se pazis kez

СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ - Page 2 Lady_g10
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ - Page 2 Empty Re: СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ

Пишување by the nurse Пет Јун 17 2011, 11:55Првата учителка се памти цел живот kez
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ - Page 2 Empty Re: СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ

Пишување by zbunet Саб Aвг 06 2011, 14:43

Nekojsi nas seksolog trvdi deka maskite koi cistat po doma stanuvale gejovi. Taka pisuva vo "Vest" Znaci i zena ako ja vidis so shtrafciger odma zemi i' go oti ke stane lezbejka kez
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ - Page 2 Empty Re: СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ

Пишување by the nurse Саб Aвг 06 2011, 15:10

iznenad Vikas... ke stanam?! kez
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ - Page 2 Empty Re: СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ

Пишување by zbunet Саб Aвг 06 2011, 15:22

Taka veli toj sekosologot Haralampie kez
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ - Page 2 Empty Зошто сме толку преокупирани со секс?

Пишување by keti Пон Aвг 08 2011, 14:56

Духовното потекло на сексот е единството на душата со Создателот.

Во духовниот свет, душата е обединета со Светлината, и ова единство се нарекува „Цивук“- спојување во двојка. Тоа претставува обединување на два дела од суштеството- машкото и женското, и е најголемото задоволство што некогаш постоело- душата исполнета со Светлината на Создателот.

Духовното спојување во двојка има исто така свое разгранување или копија во физичкиот свет- тоа е крајното задоволство на овој свет, и почетокот на сите наши желби на овој свет.

Сексот е основата на сите наши мисли, бидејќи неговото потекло е единството на душата со Создателот. Ова единство е крајната цел на природата, и сè што се случува во светот, се одредува преку крајната цел. Затоа, не можеме да избегнеме да мислиме на сексот. Тоа што нè привлекува спротивниот пол, а и задоволството исто така доаѓа од оваа крајна состојба- единството со Бог, наречено "Цивук" (сексуално единство што никогаш не престанува).

Задоволството што го чувствуваме од сексот е идеален пример за разликата меѓу физичкото и духовното задоволство. Трошиме толку многу време и напори мислејќи на секс, и замислуваме дека ќе ни даде огромно задоволство, но, всушност нашето задоволство исчезнува во моментот кога го достигнуваме врвот на сексуалното задоволување. Пред навистина да имаме време да уживаме во ова чувство, тоа завршува и се наоѓаме повторно уште еднаш во друг момент на огромна желба за задоволство.

Ова се случува во нашиот свет, бидејќи, задоволството кое ја заситува желбата, веднаш ја неутрализира. Кога немаме повеќе желба, престануваме да чувствуваме задоволство. Нè остава да се чувствуваме празно, и во текот на животот, оваа празнина само станува сè поголема. Затоа постои изреката: „Човекот го напушта светот со половина неисполнети копнежи.“

Духовното задоволство е сосема различно бидејќи, некој да биде во духовниот свет, значи да има способност да прими Светлина, што му дава задоволство на Создателот, на Оној кој ни дава Светлина. Според тоа, во духовниот свет, спојувањето во двојка или сексот, е трајно и вечно чувство, и само се засилува. Како резултат на ова, може да се почувствува вечен живот и совршено исполнување кое постојано расте. Очиледно, ова е многу различно од задоволството што се чувствува во надворешниот свет, каде што можеме да почувствуваме само моментно задоволство проследено со празнина.

Затоа постои изреката дека откога луѓето се спуштиле од духовниот свет во овој свет, само оние кои го достигнуваат духовниот свет сè уште го чувствуваат вистинскиот вкус на спојувањето во двојка. Вистинското духовно задоволство се достигнува кога два различни дела од суштеството- машкото и женското се спојуваат, и се исполнуваат со заедничката Светлина.

Потсвесно, во нашите души, сите ние посакуваме спојување во двојка бидејќи сме создадени за тоа. На одредено ниво, сите ние посакуваме да го почувствуваме духовниот свет затоа што тоа е единственото место каде што ќе најдеме вистинско, долготрајно задоволство.

http://www.kabbalah.info/mk/life-love-&-family/kabbalah-&-relationships/%D0%B7%D0%BE%D1%88%D1%82%D0%BE-%D1%81%D0%BC%D0%B5-%D1%82%D0%BE%D0%BB%D0%BA%D1%83-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%BE%D0%BA%D1%83%D0%BF%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8-%D1%81%D0%BE-%D1%81%D0%B5%D0%BA%D1%81
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ - Page 2 Empty Re: СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ

Пишување by zbunet Вто Aвг 09 2011, 18:30

Машко си е природно спакувано, не е ништо отварано и затоа жена ако мрдне на страна повеќе боли kez
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ - Page 2 Empty Re: СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ

Пишување by keti Сре Aвг 10 2011, 16:12

Духовниот корен на мамењето

Помешаност на машки и женски квалитети на духовно ниво води кон изневерување, предавство и сексуални девијации во нашиот свет.
Секако, никој не сака да биде измамен. Но колку и да сакаме овој феномен да си го препишеме себе си - како чисто животинско однесување- всушност има дуxовен корен зад себе бидејки секој феномен во овој свет постои и во духовниот свет. Па кој е духовниот корен или причина за нашето мамење? Во кабала тоа се нарекува - разбивање на садовите.

Ова значи дека некогаш сите сме биле обединети во заедничка душа , но подоцна оваа задничка душа е раскршена на многу делови. Ова - кршење на садовите – предизвикало сите делови да бидат интегрирани едни во други, и како резултат, секој откршен дел содржи машки и женски дел. Бидејки машкиот дел содржи женски дел и обратно. Дури ги имаме и хормоните на другиот дел.

Ова мешање на нашите квалитети не е причина само на мамењето и предавството, туку и за сите сексуални девиации во нашиот свет како хомосексуалност и девиација на сексуален идентитет. И овие феномени се поочигледни во нашето време повеќе од било кога бидејќи се наоѓаме на најниското ниво од било кога од - кршењето на садовите.
Машкиот и женскиот дел не знаат точно како да делуваат меѓусебно. Во идеалната , духовна состојба , машкиот и женскиот дел се позиционирани еден наспроти друг. Но во нашата состојба - по кршењето на заедничката душа и нејзиното спуштање и мешање на квалитетите - секој зел дел од квалитетите кои му припаѓаат на другиот. Затоа посакуваме различни задоволства од различни извори. Но доколку се издигнеме над нашата потрага за овие различни задоволства и имаме аспирации за духовни задоволстава, дури тогаш ќе видиме кој е нашиот вистински партнер на духовнит пат.
Ова не носи до познатите стихови - маж жена и божественото помеѓу нив- ако нечија најголема желба е живот во духовнит свет тогаш тој ке го најде вистинскиот партнер , другата половина која ќе оди со него по духовното патешествие. И заедно ке се издигнат до Создателот.

Во мегувреме ова можеби ви изгледа утописки бидејќи во нашата моментална реалност е тешко да се види и разбере како навистина може тоа да се случи. Но како што напредуваме во нашето поправање и духовноста , ова ќе го разбираме се повеќе и ќе изградиме иднина полна со доверба и лојалност.

http://www.kabbalah.info/mk/%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%82-%D1%99%D1%83%D0%B1%D0%BE%D0%B2-%D0%B8-%D1%81%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D1%98%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE/%D0%BA%D0%B0%D0%B1%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B8-%D0%B2%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B5/%D0%B4%D1%83%D1%85%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D0%BE%D1%82-%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BD-%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D1%9A%D0%B5%D1%82%D0%BE
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ - Page 2 Empty Re: СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ

Пишување by keti Сре Aвг 10 2011, 16:15

Односите без духовна поврзаност не можат да преживеат

Денес практично е невозможно мажот и жената да одржуваат добар однос со текот на времето, ако не постои духовна поврзаност меѓу нив. Тоа е затоа што нивните ега се во конфликт еден против друг и ја разоруваат нивната врска. Денес постојат безброј разводи, и повеќето врски се распаѓаат, бидејќи нашите ега се во „пламен“ и тие само раснат се` поголеми со времето. Преубавиот стих, „Мажот, жената и Боженственото Присуство меѓу нив“ – едноставно не постои кај таквите парови.

Па што е потребно да се создаде таква духовна врска меѓу нив, единствена работа која може да го залечи нивниот однос? Присуство на духовна врска значи дека двајцата партнери знаат за причината на нивното постоење – да се започне духовно патување и да се досегне духовната животна цел. Тогаш ќе има нешто што вистински ќе ги спојува , ќе бидат во заедничка „келија“, и стихот„ Маж, жена и Боженстевено Присуство меѓу нив“ навистина ќе се оствари. Со други зборови, тие ќе го почувствуваат откровението на Боженственото Присуство – Создателот.

http://www.kabbalah.info/mk/%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%82-%D1%99%D1%83%D0%B1%D0%BE%D0%B2-%D0%B8-%D1%81%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D1%98%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE/%D0%BA%D0%B0%D0%B1%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B8-%D0%B2%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B5/%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%81-%D1%82%D0%BE%D0%B0-%D0%B5-%D0%B4%D1%83%D1%85%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%BD-%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%BE%D1%81-%D0%BF%D0%BE%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D0%BA%D1%83-%D0%BD%D0%B5%D0%BC%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B8-%D0%B2%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ - Page 2 Empty Re: СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ

Пишување by keti Сре Aвг 10 2011, 16:25

Вистината за виртуелните врски

Бидејќи не сме врзани со никакви физички ограничувања, нас ни е дозволено да си фантазираме колку што си сакаме, да му припишеме најдобри квалитети на нашите виртуелни значајни пријатели, и да ја издигнеме нашата врска со нив „до облаци", така да се каже. Ние се убедуваме себеси во тоа колку е посебна оваа врска, и дека таа е можност да се доживее убава, совршена љубов. Но, за жал, сето тоа е илузија.

Преку интернет, физичките карактеристики на личноста се скриени, а неговите внатрешни аспекти се нагласени. Човек може себеси да се претстави на било кој начин што ќе посака, но проблемот е што го губиме контактот со реалноста со тоа што сме незабележливо задлабочени во играта. Забораваме дека немаме работа со реална личност, туку со нашата сопствена фантазија. Кога ќе видиме некого во реалниот живот, во живо, тогаш можеме да кажеме дали тие ги имаат конкретните карактеристики или не, и можеме да видиме дали тие карактеристики се вистинити. Како и да е, на интернет ние гледаме само (внимателно одбрана) слика и читаме неколку реченици кои не наликуваат на лаги – и започнуваме со замислување на нешта кои се сосема нереални. Во моментот кога ќе ги сретнеме нашите виртуелни партнери во живо, оваа слатка лага на фантазијата се распрснува.
Кабалистички текстови што содржат единствен квалитет што обезбедува успешно партнерство
Сакате да ја зајакнете вашата врска? Читајте ги кабалистичките текстови заедно!
Постојат посебни кабалистички текстови кои зборуваат за партнерството и заедништвото. Кога парот ги чита нив заедно, ова многу ја зајакнува нивната духовна врска, носи мир и хармонија во нивниот дом. Кога сопругот и сопругата минуваат 15 минути дневно во читање на кабалистички текстови заедно, ова носи единствен квалитет во нивната врска што има моќ да ги разреши сите проблеми што ги имаат меѓу себе. Тоа е затоа што овие текстови содржат голема моќ.

Уште повеќе, единствената личност на која што можеш да и ги откриеш своите чувства – е твојот сопружник. Забрането е (невозможно е) да му зборуваш на било кого за своите најдлабоки чувства и за своите внатрешни искуства на духовниот пат – со исклучок на твојот сопружник. Со споделување на нивните чувства, сопружниците се надополнуваат еден со друг, и заедно тие напредуваат во духовноста.

http://www.kabbalah.info/mk/%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%82-%D1%99%D1%83%D0%B1%D0%BE%D0%B2-%D0%B8-%D1%81%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D1%98%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE/%D0%BA%D0%B0%D0%B1%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B8-%D0%B2%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B5/%D0%B2%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%B2%D0%B8%D1%80%D1%82%D1%83%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B2%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ - Page 2 Empty Што значи приказната за Адам и Ева во нашите времиња

Пишување by keti Сре Aвг 10 2011, 16:32

Нашето его е змијата кој не спречува да бидеме во состојба да сакаме некој друг

Значењето на приказната за Адам, Ева и змијата всушност е многу едноставно.Змијата го претставува егото кое е откриено помеѓу Адам и Ева, мажот и жената. И тоа е навистина се` што е тука раскажано. На пример, да си претпоставиме среќен, заљубен пар.

Тие се гушкаат, бакнуваат и се смеат заедно, одат во кино и на плажа. Се венчаат и почнуваат заеднички живот, и се е прекрасно! Тие се во рајската градина.

И одненадеш – доаѓа змијата ( егото ). Тие одеднаш почнуваат да се караат. Потоа почнуваат да се искористуваат еден со друг и да прават приватни пресметки, калкулации, како што се :„ како би можел да го прилагодам него / неа, да биде на начин каков јас сакам да биде “ . Тоа ни се случува бидејќи нас змијата ( егото кое е внатре во нас ) не спречува да бидеме во состојба да сакаме некој друг, и не уверува дека нашата љубов е егоистична од почеток. Во такви околности најблиску можеме да дојдеме до љубовта отстапувајќи од нашето его од ден во ден во животот, што повеќе можеме. Меѓутоа, тоа се уште не го решава проблемот од корен и не ни овозможува нам да ја доживееме вистинската безусловна љубов. Ова е каде што Кабалистите ни нудат друго решение: да ја исправиме нашата душа во коренот, или да ја корегираме змијата која не одвојува од нашиот партнер.

За да го направиме тоа, двајцата партнери треба да разберат дека постои цел во нивните животи кои се над овој свет. Тогаш тие исто така ќе сфатат дека тоа може да го достигнат единствено со животниот партнер, некој кој ќе оди заедно со нив по духовниот пат. Тоа е значењето на стихот: „ Мажот, жената и Боженственото Присуство меѓу нив“. Тоа значи, за да го досегнат Боженственото Присуство, Духовноста мораме да се исправиме поврзувајќи се едни со други.

Тогаш, наместо да се искористуваат еден со друг, Адам и Ева ќе се комплетираат еден со друг. И змијата наместо да ги раздвојува ќе стане водечка сила која ќе ги тера да ја откријат Вишата Сила, Боженственото Присуство или Створителот.

http://www.kabbalah.info/mk/%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%82-%D1%99%D1%83%D0%B1%D0%BE%D0%B2-%D0%B8-%D1%81%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D1%98%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE/%D0%BA%D0%B0%D0%B1%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B8-%D0%B2%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B5/%D1%88%D1%82%D0%BE-%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D1%87%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%B0%D0%B4%D0%B0%D0%BC-%D0%B8-%D0%B5%D0%B2%D0%B0-%D0%B2%D0%BE-%D0%BD%D0%B0%D1%88%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B8%D1%9A%D0%B0
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ - Page 2 Empty Re: СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ

Пишување by Александра Пет Aвг 12 2011, 14:52

сексизмот не е секси СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ - Page 2 468919
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ - Page 2 Empty Re: СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ

Пишување by keti Сре Aвг 17 2011, 12:35

9 razloga zašto je seks dobar za vaše zdravlje i raspoloženje

"Ublažava bol, smanjuje stres, podiže samopouzdanje, povećava imunitet i tjelesnu kondiciju - samo su neki od razloga zašto je prakticiranje seksa dobro za zdravlje ..."
СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ - Page 2 Seksdobarzavase
Osim što će vam pomoći da spavate dobro, smanjite stres i težinu, seks pospješuje lučenje spolnih hormona, pa ćete nakon seksa poželjeti još seksa!

1. Poboljšava zdravlje krvnih žila
Muškarci koji imaju seksualne odnose više od dva puta tjedno, imaju manji rizik od dobivanja srčanog udara nego muškarci koji imaju odnose manje od jednom mjesečno, otkriva studija.

2. Ublažava bol
Kod orgazma dolazi do oslobađanja endorfina, hormona sreće, koji pomažu u otklanjanju boli.

3. Povećava imunitet
Redovito vođenje ljubavi povećava u tijelu razinu antitijela imunoglobulina A (IgA) koji čini tijelo jačim zbog čega se lakše bori s gripom i prehladom.

4. Smanjuje stres
Ljudi koji redovito prakticiraju seks lakše se nose sa stresom i sretniji su od drugih ljudi općenito, pokazalo je istraživanje.

5. Promiče dugovječnost
Prilikom orgazma dolazi do otpuštanja hormona DHEA koji poboljšava imunitet i obnavlja tkivo te čini kožu zdravijom.

6. Povećava protok krvi
Tijekom seksa broj otkucaja srca se povećava zbog čega organi i stanice dobivaju svježu krv. Na taj način iskorištena krv i stvari koje vas čine umornima izlaze iz vašeg tijela.

7. Osigurava bolji san
Nakon vođenja ljubavi osjećate se opuštenima zbog čega ćete i lakše zaspati, a dobar san vas čini zdravijima općenito.

8. Poboljšava tjelesnu kondiciju
Za 30 minuta seksa potrošit ćete 80 kalorija.

9. Povećava razinu estrogena i testosterona
Testosteron je razlog zašto su muškarci dobri u krevetu, poboljšava kosti i mišiće te štiti srce. Estrogen žene štiti od bolesti srca te određuje njihov tjelesni miris.

http://www.mojusk.ba/news.php?id=16499
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ - Page 2 Empty Re: СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ

Пишување by zbunet Сре Aвг 17 2011, 16:28

А така ли? Шо не кажуете вакви работи? iznenad kez
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ - Page 2 Empty Re: СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ

Пишување by keti Сре Aвг 17 2011, 20:42

Еве ти инспирација за да ти се зголеми моќта... kez
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ - Page 2 Empty Re: СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ

Пишување by zbunet Сре Фед 15 2012, 09:18

zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ - Page 2 Empty Re: СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ

Пишување by trpe Сре Фед 15 2012, 12:53

trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ - Page 2 Empty Re: СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот