МЕКИЦИ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Сладолед

+3
trpe
the nurse
zbunet
7 posters

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Сладолед - Page 2 Empty Сакам еден сладолед ...

Пишување by trpe Чет Ное 25 2010, 15:56

trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Сладолед - Page 2 Empty Наградна игра во Јапонија

Пишување by trpe Чет Дек 16 2010, 15:08

trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Сладолед - Page 2 Empty Re: Сладолед

Пишување by Александра Пет Дек 17 2010, 12:23

само овие јадат сладолед пристојно (оти се плашат од линч jazik )
Сладолед - Page 2 Images?q=tbn:ANd9GcRIzS8S_jG2rL0YZubkdyf4HE9Gx9hQ9f4QUKlxpKAt4eO0IdcM
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Сладолед - Page 2 Empty Re: Сладолед

Пишување by ?????? Пон Јан 03 2011, 20:36

Сладолед е студен десерт кој обично се подготвува од млеко и крем, во комибинација со овошје, чоколадо и други состојки. Во повеќето видови сладолед има шеќер, а во некои има вештачка боја или вкус за храна, наместо вистинските продукти.
ммммм
Сладолед - Page 2 2vd2ypg

??????
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Сладолед - Page 2 Empty Re: Сладолед

Пишување by the nurse Нед Апр 03 2011, 13:52

Денес се одбележуваат 119 години од подговувањето на првиот сладолед(онаков каков што е сега)

Се смета дека потекнува од стара Кина, иако тогаш бил само студен десерт, помалку или повеќе благ, направен од овошни сокови чувани во снег во подземни простории. Рецептот го презеле Персијците, Индијците и Арапите, а овие го пренесле на Сицилија, каде рецептот е усовршен.
На времето сладоледот бил резервиран само за богатите, а денес веќе не се смета за луксуз.

Првата продавница за сладолед и студени продукти е забележана пред 4000 години во Месопотамија.
Кралот Чарлс I (1600-1649) толку многу го засакал сладоледот, што на својот готвач му понудил доживотна пензија само за да го чува во тајност рецептот.
Првиот јавно публикуван рецепт за сладолед се наоѓа во книгата „Mrs. Mary Eales's Receipts“ од 1718 година.
Најголеми „јадачи“ на сладолед на годишно ниво се Американците, а веднаш зад нив Австралијанците и жителите на Нов Зеланд.

Има ли некој што не сака сладолед!? smesko

Сладолед - Page 2 Sps_rusite_lizat_sladole_na-30Сладолед - Page 2 Images?q=tbn:ANd9GcTMWZAaviHvRk2VoO9o-esgVWJaetgrnP0C7Qw8y5Npye8Wx5-RrwСладолед - Page 2 Images?q=tbn:ANd9GcQxlqtWb7D_Jcy-K-NSveqTiz7Nu4MCruSmyGNTU98AlJ8FuwuW4Q
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Сладолед - Page 2 Empty Re: Сладолед

Пишување by Александра Пет Апр 22 2011, 23:29

за трпе Сладолед - Page 2 125943

Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Сладолед - Page 2 Empty Најскапиот сладолед на светот

Пишување by trpe Пон Мај 16 2011, 12:59

Најскапиот сладолед на светот се служи во луксузното одморалиште Маркис Лос Кабос, Баха, Јужна Калифорнија, Мексико. Едно стапче сладолед направено по овој необичен рецепт ќе ве чини едвај илјада долари.

Што е тоа што на овој сладолед му ја одредува екстравагантната цена? Сладоледот е сочинет од деланки 24 каратно злато, смрзнати во „Текилас Премиум Клас Азул Ултра“, специјална марка текила што се продава по цена од 1500 долари од шише.

Деликатесот се служи крај базенот во одморалиштето, на класично пластично стапче, заедно со неколку чоколадни монети. Иако вообичаено со текила подобро оди сол, чоколадото е совршен додаток на сладоледот, затоа што во текилата е измешан шеќер, за подобар вкус.

Доколку не сте по благото, а воедно не сакате да лижете злато, можете да нарачате од специјалната марка текила. Персоналот со задоволство ќе ви принесе чашка, за само 500 долари.

trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Сладолед - Page 2 Empty Re: Сладолед

Пишување by alisa Пет Мај 27 2011, 11:41

Веќе е време за сладолед Сладолед - Page 2 44162
alisa
alisa


Вратете се на почетокот Go down

Сладолед - Page 2 Empty Re: Сладолед

Пишување by trpe Пет Јун 17 2011, 11:38

Дај ми еден лиз Сладолед - Page 2 63264

trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Сладолед - Page 2 Empty Re: Сладолед

Пишување by zbunet Нед Јун 19 2011, 12:34

Жена принесува домашен сладолед. Што ли попрво? misli
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Сладолед - Page 2 Empty Re: Сладолед

Пишување by the nurse Вто Јун 21 2011, 09:32

Elektricno zelen "Seks pistolj" sladoled sadrzi prirodne stimulanse ukljucujuci ginko bilobu, arginin i guaranu, a sluzi se sa prelivenim zelenim apsintom preko vrha. Naravno, izmisljotina je da ovaj sladoled poboljsava protok krvi i nivoa energije, kao i to da je ogranicen na samo jednu porciju po osobi dnevno. Nivo dodatih "stimulansa" je izuzetno mali i tu je tek da pruzi specifican ukus.
Сладолед - Page 2 110809e
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Сладолед - Page 2 Empty Re: Сладолед

Пишување by keti Пет Јун 24 2011, 19:27

trpe напиша:Нешто не ми одеше прееска со сладоледот. Кога го изедов второто чинивче почна да ми отрпнува устата од ладно! Навистина не ми е јасно зошто??? Сладолед - Page 2 568810

Трпе, тебе очигледно ти треба некоја "hot nurse" за да те загрее и оган и страст да излегува од тебе...
kez Што си се запнал толку по сладоледот, немој повеќе да го лижеш... smeenje
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Сладолед - Page 2 Empty Re: Сладолед

Пишување by zbunet Нед Дек 18 2011, 11:36

Ако летно време се лиже сладолед, што се лиже во зима? zbunet
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Сладолед - Page 2 Empty Re: Сладолед

Пишување by trpe Сре Јун 20 2012, 10:08

Откако ќе изедете 10.000 сладоледи може вака да се играте Сладолед - Page 2 151405

trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Сладолед - Page 2 Empty Re: Сладолед

Пишување by keti Чет Јун 21 2012, 01:05

zbunet напиша:Ако летно време се лиже сладолед, што се лиже во зима? Сладолед - Page 2 497844

Збунет, не туку се криј!...Пак ли ќе те чекаме да воскреснуваш! Сладолед - Page 2 810485... Само ако те фати дедо Боже, тешко тебе ... Сладолед - Page 2 104553
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Сладолед - Page 2 Empty Re: Сладолед

Пишување by zbunet Пет Ное 30 2012, 20:23

zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Сладолед - Page 2 Empty Re: Сладолед

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот