МЕКИЦИ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Поезија

+5
alisa
trpe
doc holliday
Александра
Кидман
9 posters

Страна 35 of 35 Previous  1 ... 19 ... 33, 34, 35

Go down

Поезија - Page 35 Empty Кружни патеки

Пишување by zbunet Пон Апр 14 2014, 12:41

Ако е така како што мислам
се надеваш дека ќе биде така,
се надевам дека ти дадов доволно докази за да ми веруваш
да ми веруваш и кога грешам,
а секоја грешка со време станува правилност,
графикони ли се графикони
како трафики никнуваат и згаснуваат,
за попатни потреби
секогаш на брзање
за никогаш стигнување
до цели наредени по кружната патека
само се враќаат од каде тргнале
тоа што било пак ќе биде,
но никогаш нема да биде исто.
Таа си која што беше
но никогаш истата,
повеќе го разбираш моето повремено неразбирливо мумлање
или пак јас научив појасно да се изразувам,
резултатот е ист,
кој е подобар не е важно,
важно како тетрис се сложуваме,
се’ помалку грешки правиме.
Но колку повеќе те разбирам,
толку помалку го разбирам светот
го изгубив патот кон него,
патот кон твоето срце ми е примарен,
секогаш јасно не ги разбирам знаците,
но не го напуштам
затоа што ми е последен.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 35 Empty Само ти

Пишување by zbunet Вто Апр 22 2014, 01:24

Не сум од тие
кои будат симпатии кај широките маси
не умеам да бидам до толку прост
а ниту ароганција ми е потребна
немам кому што да докажувам
јасно е дека не умеат да сфатат
ништо повеќе од нивниот интерес
ако е воопшто интерес
туку само обична глупа, празноглава алчност и некоја извитоперена неписмена суета.
Не ми требаат
шутраци искомлексирани се често
ги избегнувам
нека зборат
не се замарам
не знаат што зборат.
Ми требаш само ти
само ти можеш да ме смириш,
само ти можеш да ја разбудиш мојата човечност,
се’ што имам само за тебе е наменето
ништо поважно од тебе за мене нема
се’ друго е само мизерија и апатија која води кон депресија,
сигурно натаму нема да гледам
премногу е одвратно
само кон тебе гледам
ми треба и мене нешто што ќе ми ја разгали душата
ми требаш каква си
а се’ друго е невредно да се споменува.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 35 Empty Re: Поезија

Пишување by Тото Вто Апр 22 2014, 22:20

zbunet напиша:
не знаат што зборат. morska sirena 

Поезија - Page 35 Painfully-obvious-signs-3
Тото
Тото


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 35 Empty Re: Поезија

Пишување by zbunet Сре Апр 23 2014, 00:47

ups
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 35 Empty Зборови

Пишување by zbunet Саб Апр 26 2014, 20:45

Знам дека ветерот
ќе ги однесе моите зборови
и измеша со прашината
ако говорам во друг правец,
моите зборови
се само за тебе наменети,
па и погрешните,
знам дека умееш да ги поправиш,
да ги наведеш на вистинскиот смисол,
да им створиш значај,
наместо очај
кога се упатени во спротивен правец.
Таму каде не си ти,
бесмислени стануваат,
никогаш во целта,
секогаш залудни,
се губат помеѓу камењата и прашината
и ехото им се губи
како никогаш изговорени да не биле.
Погледот мој зборовите јасно го пратат
насмевката им се придружува
се’ додека кон тебе се упатени
добивам форма
добивам живот
боите јасно се преливаат,
се’ има смисол и јасност,
само додека си тука.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 35 Empty Ветровити времиња

Пишување by zbunet Нед Мај 18 2014, 16:43

Знам колку сум богат
кога гледам во тебе,
знам дека нема цена за такво нешто да измери,
среќен сум,
но секогаш има некое “ но “,
кое нема врска со тебе,
а ме прогонува мене,
ми се заканува дека се’ ќе ми одземе,
како сениште во секоја сенка
со канџи наострени,
го слушам неговато надмоќно смеење,
а јас заглавен во калта ржам,
не те пуштам,
знам дека сум силен,
досега немаше да издржам,
но како да не е доволно за мојата достојност.
Над провалија и на јаже стојам,
те држам
а сеништето сега е ветер кој фучи,
ме шамара и очите ми ги затвара,
бара да те пуштам,
да не те повлечам со мене
иако во вените набрекнати врие,
помислувам дека можеби е во право,
додека те држам
во очи те гледам
силата повторно ја наоѓам
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 35 Empty Re: Поезија

Пишување by Александра Вто Јун 10 2014, 02:20

vreme


Последната промена е направена од Александра на Сре Дек 20 2017, 02:46. Мислењето е променето 1 пати
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 35 Empty Re: Поезија

Пишување by zbunet Вто Јун 10 2014, 19:47

cita  wow
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 35 Empty Немит поезија кога ми е арно

Пишување by zbunet Пет Јун 27 2014, 16:43

Кога ми е добро
насмевка ми е почеста,
ко пеперутка по усни да ми се шета,
кога сум сигурен со тебе
чуда праиме,
кажи како ни’ беше ноќеска, а?
Уживам додека ме сакаш,
се гледам во огледало,
и да се бричам и да не се бричам
дури и поубав си личам,
гледаш ли што ми правиш?
Нема господските денови,
со ние, вие, тие и оние,
дење ржиш дур си до мене блиску,
ноќе во ѕверка се претвараш,
на сите мои тестови помина
со оценка најдобра,
подобра си од учителот,
добро де, знам дека само ми попушташе,
остај ме троа и ја да се дувам
иако знам дека за секунда можеш да ме издишеш.
Е шо? Поезија?
Арно ми е сега,
за шо ми е поезија?
Пишувам кога сум плачитаквото,
кога може и поарно,
а никад не било поарно од сега,
чувствувам и ништо не ми фали.
Добро де, пари ми фалат,
за пари поезија да пишувам?
За мене се клети душмани валкани,
од монструми смислени
од раце погани излезени, итн, итн.
Батали тоа,
отвори очи за да се гледаме
и да се кладиме
кој повеќе пати ќе каже: Те сакам!
Ама без трепнување,
кој ќе изгуби, ќе дае.
Вииш ли убаа поезија
у пракса претворена,
немит пиши – бриши,
туку одма мур.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 35 Empty Re: Поезија

Пишување by keti Пет Сеп 19 2014, 01:17

Da, vetroviti vreminja se ...  kez
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 35 Empty Re: Поезија

Пишување by keti Сре Ное 02 2016, 02:11

Ќе ви напишам нешто!

Не си е тоа што си е
а сепак ќе го напишам
зошто се бара
и не е проект
ниту е еуро ФЕСТ
туку е видовитост
или е’ или не е’
a и што и да е
ТОА Е ТОА!!!
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 35 Empty Re: Поезија

Пишување by keti Сре Ное 02 2016, 02:11

СЕКОЈ НЕ СЕ СИТЕ!

Скопје - Кичево
релација на музика
златно славејче
и мнозинство деца
со златни гласчиња
како славејчиња ...
А кој е секој
во мнозинството сите
и која е птицата
која на сите
им е секој
ако тоа не е
ФЕНИКС - ОТ.
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 35 Empty Re: Поезија

Пишување by keti Сре Ное 02 2016, 02:12

СРЦЕТО
наш пат кон иднината

Молитвата и играта
сигурно ќе дојде еден ден
тајни љубовни
тајните љубовни
Хеј еј еј еј еј
би сакај ли
да си љубов
на нашиот пат кон иднината.
Бескрајно благодарен
и за животот, сите промени
љубовта не води
Оооооооо ...........
кон убавото, знаат најдобро
love will lead aur way.
Eeeee .....
Ooooooo ....
Yyyyyyy ...... Jey, Jey, Jey.
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 35 Empty Re: Поезија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 35 of 35 Previous  1 ... 19 ... 33, 34, 35

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот