МЕКИЦИ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ПРОЗА

+6
alisa
Кидман
trpe
Тото
fragola
zbunet
10 posters

Страна 9 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Go down

ПРОЗА - Page 9 Empty Re: ПРОЗА

Пишување by the nurse Саб Мај 26 2012, 14:00

zbunet напиша:Кога ми е добро, не ми се пишува, тогаш ми се ужива smesko
guska
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

ПРОЗА - Page 9 Empty Re: ПРОЗА

Пишување by zbunet Саб Мај 26 2012, 22:32

smesko
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

ПРОЗА - Page 9 Empty Re: ПРОЗА

Пишување by keti Саб Мај 26 2012, 22:41

the nurse напиша:
zbunet напиша:Кога ми е добро, не ми се пишува, тогаш ми се ужива smesko
guska


И мене исто kez
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

ПРОЗА - Page 9 Empty Читач на облаци

Пишување by zbunet Сре Јан 23 2013, 18:38

Осуден е на доживотна робија и тоа во самица. Со текот на времето посака интеракција и налета некој глушец, му даде име, му фрли некоја трошка за да се врти околу него да му прави друштво и кобојаги да си разговаат, па некоја лебарка, и на неа и’ даде име и така си се дружи. На две недели му доаѓа неговата сакана со која му дозволуваат да бидат во собче два саата и потоа пак таа си заминува. Во меѓувреме се допишуваат колку си недостасуваат и дека можеби некогаш тој ќе добие помилување и ќе бидат среќни заедно. Гледа кон решетките и дебелите ѕидини и воздивнува, знае дека е лага, господ не го гледа горе меѓу облаците, но се надева дека греши.
Наутро го будат за да оди да копа бразда еден километар и кога ќе успее, треба потоа повторно да ја затрупа. Секој ден е ист и затоа не му е важно кој датум е, полека престана да гледа и кон часовникот, веќе ја знае рутината, само огледалото му кажува на неговото лице колку години изминале.
Потоа легнува на креветот и гледа низ прозорецот со решетки кон небото и облаците. Си рече дека можеби облаците нешто му кажуваат и така се обидува да ја разбере божемната порака која му ја упатуваат. Некогаш се совпаѓа некој облик на некој облак со некоја ситница од неговото секојдневие како на пример дека ќе му падне четката за заби во ВЦ шољата, тогаш се смее, има впечаток дека некоја виша сила сепак му се обраќа, сепак не е така сам. Никогаш не научи нешто позначајно од облаците, но можеби облаците се неговата судбина и дека затоа постои. И да е ќорсокак, нема друг избор, но бар е негова слобода како ќе го употребува умот.
Во затворската зграда понекогаш слуша лелеци, но со текот на времето се’ поретко, знае дека не им е подобро, се прилагодуваат на светот без надеж со гримаса која помалку личи на насмевка, а повеќе на ржење.
Се враќа кон гледањето на облаците, но кога се стемнува се појавуваат ѕвезди, ги гледа како пулсираат, но доаѓа време и за вечера која му ја протнуваат низ вратата. Додека вечера вклучува слаба светилка, си фантазира како со неговата сакана е на некоја романтична вечера, а над нив треперат ѕвездите и воопшто не се грижат колку ќе ги чини тоа.
Помисли дека можеби би можел да издејствува помилување и да го пуштат, но помисли и дека можеби ќе испадне само лажго затоа што тука слободата е состојба на умот, а надвор би била на материјата, а тој веќе се навикна на непостоење...
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

ПРОЗА - Page 9 Empty Re: ПРОЗА

Пишување by the nurse Сре Јан 23 2013, 19:53

the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

ПРОЗА - Page 9 Empty Re: ПРОЗА

Пишување by Александра Сре Окт 30 2013, 23:51

.


Последната промена е направена од Александра на Сре Дек 20 2017, 03:04. Мислењето е променето 1 пати
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

ПРОЗА - Page 9 Empty Re: ПРОЗА

Пишување by zbunet Саб Ное 02 2013, 17:04

misli palce
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

ПРОЗА - Page 9 Empty Re: ПРОЗА

Пишување by Александра Нед Ное 03 2013, 15:12

fala
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

ПРОЗА - Page 9 Empty Re: ПРОЗА

Пишување by keti Вто Ное 07 2017, 02:12

НОВОВРЕМЕНСКИОТ ШЕРЛОК ХОМС И АГАТА КРИСТИ

Си било еднаш едно царство и во него си живеел еден цар. Но некој му ја поделил душата на две души и тие души ги разлеал и искомбинирал со други души во универзумот.
Царот си посакал да си ги пронајде двата негови дела, или двете души кои го правеле едно цело или една душа и како Шерлок Хомс си тргнал низ светот без да знае никој која му е намерата на неговото патување.
Патувал долго низ светот и стигнал до едно место кое го викале “Дупката на универзумот” и тоа баш “Ѓаолска црна дупка” во која се‘ пропаѓало и додека едните се грижеле да изградат убав свет, другите го рушеле тој убав свет.
Таму ја пронашол нововременсјката Агата Кристи која му ги “фаќала” мислите кои доаѓале од универзумот и ги ставала на хартија како поезија, проза и уметност за да бидат патоказ на идните генеразии во креацијата на нивниот свет во иднина.
Нововременскиот Шерлок Хомс и нововременската Агата Кристи се сретнале и како “огледална проекција” со “поглед” се слеале во една душа и секој во својот простор и времеска зона си го продолжиле животот.
__________________
Прикаската има свој продолжеток тогаш кога ќе дојде тоа време.
“Се’ во свое време” ...


од “НОВОВРЕМЕНСКИ ШЕРЛОК ХОМС И АГАТА КРИСТИ”
Поетски стил и моден “Авангарда”
Збирка “Поезија & Модна линија”
06.11.2017
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

ПРОЗА - Page 9 Empty Re: ПРОЗА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 9 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот