МЕКИЦИ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Поезија 2

+4
Тото
alisa
Кидман
Александра
8 posters

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Поезија 2 Empty Re: Поезија 2

Пишување by ?????? Пон Сеп 21 2009, 12:11

rose напиша:Низ празнините

На калдрмата од сеќавања

ме спрепнуваат празнините

од камените коцки

кои ги извадив

зашто ми ги глочкаа мисливе.

Успеав да те убедам дека

моето лудило е твое

и ја променив

бојата на твоите очи.

Утрото потоа,

ги измив соништата

од моето лице,

и си го исеков погледот

од рабовите на твојата насмевка.

Премалку зборови останаа.

Премалку за да звучат поврзано.


Veronika Kostadinova


мммммм...колку е убаваа....... Поезија 2 14668

??????
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Поезија 2 Empty Re: Поезија 2

Пишување by Александра Пон Сеп 21 2009, 12:21

rose напиша:Низ празнините


...

Премалку зборови останаа.

Премалку за да звучат поврзано.


Veronika Kostadinova

целата песна, ама денес, ова последново .... :тажен:

:браво:
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Поезија 2 Empty Re: Поезија 2

Пишување by ?????? Сре Ное 11 2009, 17:03

Ima osmijeh djeteta i noge prostitutke.
Upadljivo je lijepa,
obožava način na koji joj rasteš u ustima,
nije najpametnija i koristi sve adute da izgura studij do kraja,
vjeruje da je sav muški ponos među nogama,
tvrdi da ćete trajati iako zna da ste ušće otpadnih voda potrebe- ništa više.

Ljubav se jebe za pare.

??????
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Поезија 2 Empty Re: Поезија 2

Пишување by Александра Нед Ное 22 2009, 23:35

Ќелија (Никола Маџиров)

Го голтна клучот
и ги остави решетките
меѓу нас
без да одговори
која од двете соби
е ќелија

„Оваа“ рековме
во исто време кога
врвовите од показалците
ни се допираа
во клучалката.
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Поезија 2 Empty Re: Поезија 2

Пишување by Кидман Сре Дек 16 2009, 22:07

Sjebani smo


...ležimo goli na zgužvanoj plahti
i prstima se igram po njenoj glatkoj koži
pridignem se, prekrižim dlakave noge
i ničim izazvan počnem citirati svojeg omiljenog pjesnika
između sjebanih ljudi postoji neka magična privlačnost, kažem
ona nalakćena prvo šuti
a zatim nesigurno reče
pa ti nisi sjeban
u uplašenim očima ugledao sam čežnju za potvrdnim odgovorom
odgovorom koji bi smirio demone njene sjebanosti
ili moje
nisam imao volje pokvariti lijep trenutak pa nisam spominjao bivše veze
a nisam imao snage ni lagati
primaknuo sam se k njoj i nježno je poljubio u čelo
nisam imao hrabrosti reći joj
da smo sjebani
kao mali jeftini sklopivi kišobrani pri nešto jačem pljusku


( matija brstilo )
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Поезија 2 Empty Re: Поезија 2

Пишување by Кидман Чет Јан 14 2010, 19:20

Strašno je voljeti te na mjestu
tako krhkom
kao što je svijet.

Mucno je voljeti te
u tom kraju
punom nesavršenstva
Gdje nas sve lomi i ušutkuje
Gdje nas sve vara i rastavlja.
Sophia de Mello Breyner Andersen
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Поезија 2 Empty Re: Поезија 2

Пишување by alisa Вто Фед 09 2010, 12:25

Ти чиниш влези - излези во мојата вртоглавица,
а јас мојот ден го препознавам во твојот.
Ти палиш и гаснеш сегде кај ќе поминеш,
а во мене останува огништето и во мене пепелта.
Ти си најцелосниот душман на моите душмани
и јас ке бидам победен од моите слабости.

Дениција - Петре М. Андреевски
alisa
alisa


Вратете се на почетокот Go down

Поезија 2 Empty Re: Поезија 2

Пишување by Кидман Чет Мар 11 2010, 18:36

proslava


u gluvo doba
tockovi se polako zaustavljaju
vrata se otvaraju i dim cigarete izlazi na slobodu
"poshto?"pita mrak iz kola
"dogovoricemo se"odgovara jeftina bunda na promrzlim ishabanim stiklama
cutanje
vozilo se zaustavilo nedaleko u tisini kraja
akrobacije i lazni uzdasi u prevozu bluda
kraj
"sretna ti nova godina,evo ti za cigarete"
"hvala,dodji ponovo"
cutanje
i zvuk motora
vrata su se zatvorila
dim je ponovo ostao zarobljen
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Поезија 2 Empty Re: Поезија 2

Пишување by alisa Чет Мар 25 2010, 21:39

Ne vjeruj


Ne vjeruj u moje stihove i rime
Kad ti kazu, draga, da te silno volim,
U trenutku svakom da se za te molim
I da ti u stabla urezujem ime -


Ne vjeruj No kasno, kad se mjesec javi
I prelije srmom vrh modrijeh krša,
Tamo gdje u grmu proljeće leprša
I gdje slatko spava naš jorgovan plavi,


Dođi, čekaću te U časima tijem,
Kad na grudi moje priljubiš se čvršće,
Osjetiš li, draga, da mi tjelo dršće,
I da silno gorim ognjevima svijem,


Tada vjeruj meni, i ne pitaj više
Jer istinska ljubav za riječi ne zna;
Ona samo plamti, silna, neoprezna,
Niti mari, draga, da stihove piše


Aleksa Santic
alisa
alisa


Вратете се на почетокот Go down

Поезија 2 Empty Re: Поезија 2

Пишување by Александра Сре Мар 31 2010, 18:14

duh


Последната промена е направена од Александра на Сре Дек 20 2017, 02:42. Мислењето е променето 1 пати
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Поезија 2 Empty Re: Поезија 2

Пишување by Кидман Вто Апр 06 2010, 22:46

Многу нешта се случија


Многу нешта се случија
додека
Земјата се вртеше врз
Божјиот прст.

Жиците се ослободија
од далноводите и сега
сврзуваат
љубови.
Капките од океанот
нестрпливо се таложеа врз
ѕидовите
на пештерите.
Цвеќињата се одделија
од минералите и тргнаа
по
мирисот.

Од задниот
џеб се разлетаа
ливчиња низ нашата прозрачна соба:
безначајни
нешта кои никогаш
не би ги направиле доколку
не ни беа запишани.Никола Маџиров
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Поезија 2 Empty Re: Поезија 2

Пишување by Тото Сре Jул 07 2010, 02:14

Извадоци од „Географија на маленкоста“ од Ацо Гогов:


* * *

Под постелата ставивме цело едно море, древно море, неколку морски ѕвезди, една школка и еден светилник. Требаше да се испитаат заминувањата и враќањата, сомотните бранови, плачовите и поздравите кога ширта останува пуста, а на хоризонтот осамнуваме ние, како мали деца затекнати во пловидба кон сопствените води. Во постелата ставивме и неколку солени зборови – нашиот звучен брод за вечноста.

Тото
Тото


Вратете се на почетокот Go down

Поезија 2 Empty Re: Поезија 2

Пишување by keti Вто Jул 13 2010, 22:45

keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Поезија 2 Empty Re: Поезија 2

Пишување by keti Вто Jул 13 2010, 22:53

keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Поезија 2 Empty Re: Поезија 2

Пишување by the nurse Сре Jул 14 2010, 15:57

Ах,Кети 10
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Поезија 2 Empty За тебе, љубов моја

Пишување by trpe Чет Jул 22 2010, 19:44


Поезија 2 0114


„ За тебе, љубов моја“ - Жак ПреверОтидова на пазарот за птици
и купив птица
за тебе љубов моја.

Отидов на пазарот за цвекиња
и купив цвеќе
за тебе љубов моја.

Отидов на пазарот за железо
и купив окови
за тебе љубов моја.

Отидов на пазарот за робови
и те барав тебе
но не те најдов
љубов моја. “
trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Поезија 2 Empty Re: Поезија 2

Пишување by keti Чет Jул 22 2010, 19:49

keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Поезија 2 Empty Re: Поезија 2

Пишување by keti Саб Jул 24 2010, 14:53

„Денови“ - Коста Рацин

Како на вратот гердан
нишки камења студени
така на плешки денови
легнале та натежале.

Денови ли се - денови
аргатски маки големи!

Стани си утро порано
дојди си вечер подоцна
наутро радост понеси
навечер тага донеси -

Ај, пуст да е, пуст да би
останал животот кучешки!

Роди се човек - роб биди
роди се човек - скот умри
скотски цел живот работи
за други, туѓи имоти.

За туѓи бели дворови
копај си црни гробови!

За себе само 'ргај си
за себе маки тргај си -
нижи си гердан денови
нижи си алки ковани,

Нижи си синџир железен
околу вратот наведен!

http://mekici.forumotion.com/forum-f7/topic-t287.htm#288

*Поезијата на Коста Рацин како да го отсликува денешниот живот на македонскиот народ...
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Поезија 2 Empty Re: Поезија 2

Пишување by keti Сре Jул 28 2010, 01:12

keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Поезија 2 Empty Re: Поезија 2

Пишување by keti Пет Jул 30 2010, 01:16

ТИ СИ МИ СЕ

Тебе пак ти доаѓам
покрај денот што се крие,
по некои стари патишта
каде што растевме ние.
Но, сега не сум сигурен
и незнам што ли ќе ја скрие
солзава што капнува
Дур' те гледам како спиеш.

Ти си ми се,
ѕвезда што никогаш не згаснува,
од некаде ме гледаш, знам,
ми даваш моќ да продолжам!
Ти си ми се,
Сонце што пат ми осветлува,
и за тебе единствено
под ова небо постојам.

Ти ме слушаш уморно
како ноќта што ме гали,
дур' ја пеам песната
што ја пеев кога бевме мали.
Но, веќе не сум истиот,
а, од срцево што бие,
секој парче одзема
и љубоморно го крие.
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Поезија 2 Empty Re: Поезија 2

Пишување by Кидман Пон Aвг 09 2010, 00:34

еве ви нешто за кога ќе ве буцка ѓаолот
Ladies ang Gents, Mr.Bukovski

http://crticka.blogspot.com/2007/04/charles-bukowski-pesme-ii.html


SMRT PUŠI MOJE CIGARE

Znaš: Ponovo sam ovde
I pijan
I slušam Čajkovskog na radiju .
Isuse , čuo sam ga pre 47 godina
Kada sam bio izgladneli pisac
I sada evo ga
Ponovo
Sada kada sam stekao delimičnu slavu
Kao pisac
I smrt šeta ovom sobom
Gore-dole
Pušeči moje cigare
Cirkajući moje vino
Dok Čajk uporno odrađuje
Svoju Pathetique ,
Kakav je to samo put bio
I sva sreća koja me je zadesila bila je
Samo zato što sam kockice bacio
Kako treba:
Ginuo sam za svoju umetnost,
Ginuo sam da se dokopam
5 prokletih minuta, 5 sati
5 dana -
Sve što sam želeo bilo je da izbacim
Reč iz sebe
Slava, novac nisu bili važni:
Ja sam želeo da izbacim tu reč iz sebe
A oni su me želeli za štanc-presom ,
Fabričkom trakom
Želeli su da budem magacioner u
Robnoj kući .
Pa, kaže smrt, prolazeći sobom,
Svejedno ću te ščepati
Ma šta bio:
Pisac, taksista, svodnik, kasapin,
Padobranac, ščepaću te .
Važi srce, kažem joj .
I sada pijemo zajedno
Dok jedan po ponoći polako prelazi u dva
Po ponoći i
Samo ona zna pravi trenutak
Ali sam je ipak zajebao:
Izvukao sam svojih
5 prokletih minuta
i još mnogo
preko toga.


Поезија 2 Bukowski030t Поезија 2 Bukowski031t Поезија 2 Bukowski060t Поезија 2 Bukowski054t
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Поезија 2 Empty Re: Поезија 2

Пишување by the nurse Пон Aвг 09 2010, 00:40

...Sve sto sam zeleo bilo je da izbacim ,rec iz sebe,slava novac nisu bili vazni... palce Toa e toa!Magijata na poetot,da ja vidi svetlinata na denot!
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Поезија 2 Empty Re: Поезија 2

Пишување by keti Сре Aвг 11 2010, 12:17

"Лесно ти е да ме оставиш" - Владо Јаневски

Петнаести ден на лудило,
не сум вчерашен но вака не било.
Се убивам од спомени,
но твојто срце знам адреса промени.

И лесно ти е да ме оставиш
и без мене ти пак ќе постоиш,
а мојто срце шестар црта кругови
околу твојот лик.
И барам начин да те премислам,
но убавина со сила не бива.
Само еден кога сака малку е
а ти мене веќе не.

Темјанушка си згазнала,
а таа со мирис пак штикла ти бакнува.
Зар толку малку сме заслужиле
од она нашето само песна да остане?!

И лесно ти е да ме оставиш
И без мене ти пак ќе постоиш,
а мојто срце шестар црта кругови околу твојот лик.
И барам начин да те премислам,
но убавина со сила не бива.
Само еден кога сака малку е
а ти мене веќе не..


https://www.youtube.com/watch?v=JjPvxXJkV14&feature=related

Мислам дека Владо Јаневски е најдобриот текстописец на овие наши простори, па и пошироко... Плус, по потекло е Кавадарчанец од една страна и Кичевчанец од друга страна...Па сега, нема зошто да не го обожавам, посебно неговите песни... smesko
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Поезија 2 Empty Re: Поезија 2

Пишување by Кидман Сре Aвг 11 2010, 12:21

даааааааааааа..... и типац е нема што
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Поезија 2 Empty Re: Поезија 2

Пишување by the nurse Сре Aвг 11 2010, 12:41

Најдобриот текстописец,точно и подобар поет од многу ,,поети,, flower И...плус има длабок машки глас каков што обожавам!
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Поезија 2 Empty Re: Поезија 2

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот