МЕКИЦИ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Лекција

+4
kazablanka
Тото
zbunet
Александра
8 posters

Страна 5 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

Лекција - Page 5 Empty Re: Лекција

Пишување by Александра Саб Дек 25 2010, 23:58

ангелите имаат смешни ушиња backa
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 5 Empty Re: Лекција

Пишување by keti Нед Дек 26 2010, 14:38

Можеш само да имаш корист од она што си го научил, никогаш штета... Лекција - Page 5 156273 Лекција - Page 5 104553 Лекција - Page 5 125943
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 5 Empty Re: Лекција

Пишување by the nurse Сре Јан 05 2011, 15:56

Лекција - Page 5 151405 Лекција - Page 5 944621
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 5 Empty Re: Лекција

Пишување by keti Саб Јан 15 2011, 00:58

Лекција - Page 5 557700
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 5 Empty Re: Лекција

Пишување by the nurse Нед Јан 30 2011, 12:06

ЈАЗИКОТ НА ЦВЕЌИЊАТА

Јазикот на цвеќињата или ,,селам,,се родил во Персија,каде што го ,,зборувале,, во харемите.Тој е необично суптилно изнијансиран,бидејки значењето во него не го носи само цвеќето,туку и местото што тоа го зазема во букетот.Цвеќе,поставено на определен начин ,ослободено од боцки и лисја,сочинува порака,а неговото соединување со други китки ја прави таа порака уште поекспресивна.
Според видот или боите на цвеќињата може да се определи дури и моментот од денот.Благодарение на арапско-андалузиските дворови јазикот на цвеќињата е пренесен и во Европа.

АНЕМОНАЛекција - Page 5 21-УПОРЕН СУМ
АЗАЛИЈАЛекција - Page 5 200px-Azalea_Nanjing-КАКВА РАДОСТ Е ДА САКАШ
СИНЧЕЦЛекција - Page 5 1sinchec-ВЕРУВАЈТЕ ВО МОЈАТА НЕЖНОСТ
КАМЕЛИЈАЛекција - Page 5 354776776_7420e6ba29-СО ЦЕЛАТА СВОЈА ДОСЛЕДНОСТ
АФИОНЛекција - Page 5 240px-Oriental_poppy-МОЈОТ ПЛАМЕН Е КРЕВОК
ГЛАДИОЛАЛекција - Page 5 Images?q=tbn:ANd9GcQClO-RTVOa_R9gnJT-uvJv-lCgH5T1pcMGcnJINx5dFZShpsf-&t=1-ВИ ЗАКАЖУВАМ СРЕДБА
ИРИСЛекција - Page 5 Iris-ДОБРА ВЕСТ
ЗУМБУЛЛекција - Page 5 250px-Hyacinthus_orientalis0-ВЕЧНО ВЕРЕН
БРШЛЕНЛекција - Page 5 Hedera.helix.ST-СЕ ПРИВРЗУВАМ ИЛИ УМИРАМ
ЛИЛИЈАЛекција - Page 5 Images?q=tbn:ANd9GcQMuNkG-4dxh7AYy7guhC4lcotOWinUqwm71EmuLBGKJCqRT2aWHw-ЧУВСТВАТА МИ СЕ ЧИСТИ
МАРГАРИТАЛекција - Page 5 999553_margarita_blanca-МЕ САКАТЕ ЛИ?
МИМОЗАЛекција - Page 5 Images?q=tbn:ANd9GcTzB9Xgp__oxnKYwK3CwRhWl0bDqqo8GksoxS2AyQ_oSEO8gDqamQ-ЧУВСТВИТЕЛЕН,НО НЕ И НАИВЕН
МОМИНА СОЛЗАЛекција - Page 5 Convalarria_flower-СРЕЌАТА СЕ ВРАЌА
НЕЗАБОРАВКАЛекција - Page 5 Images?q=tbn:ANd9GcQTM6OXNcblrUWsKePQpYrC0XQNP60YXRWhYe4ZABWNdZyYuB2e&t=1-ВО ВАШИТЕ МИСЛИ
ЦРВЕН КАРАНФИЛЛекција - Page 5 469759105_647167db5f-СПОДЕЛЕНА СТРАСТ
БОЖУРЛекција - Page 5 2329254416_b45d8cd31f-ИМАМ ДА ВИ ОТКРИЈАМ НЕШТО
БЕЛА РОЗАЛекција - Page 5 Various-flowers-colors-pretty-trees-roses-MIALBUM-flowers-rosen-Nature-Flowers-Pictures-wow-BB-ceca-flower-Eterna4ui-angie56-Hearts-Flowers-Fiori-httppicformetrviewimg502435-fleurs-daniels-lav-love-rose-mine-thanks-mimo-flovers-Fleurie-Rose-King-of-the-Flower-goticos-KANDYS-ALBUM-ci%C3%A7ek-tags-%D0%9C%D0%BE%D0%B9-%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%B1%D0%BE%D0%BC-FLOWERS-NICE-Estetika-wendys-sensual-balck-and-white-photos-Mes-photos-pr%C3%A9f%C3%A9r%C3%A9s-cve%C4%87e-ROZE-Kwiaty-flores-ae25-Love-this-Roses-Flowers-liza-Other-%D0%A6%D0%B2%D0%B5%D1%82%D1%8B-Rose-MY-FLOWER-BOX-blackwith-MY-NEW-FLOWERS-rosas-Denniss-Album-facebook-nature-beauty-funny-fotos_large-ВЕ САКАМ МОЛЧАЛИВО
РОЗОВА РОЗАЛекција - Page 5 Instrumenty-muzyczne-i-lik-it-rosen-My-Album-1-music-flowers-%D0%A6%D0%B2%D0%B5%D1%82%D1%8B-vario-RUZE-NATURE-ROSES-Love-this-ROZE-My-Flowers-MY-FLOWER-BOX-%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%B8-flower-rosas-roses-PAUL-MCQUEEN-ALBUM_large-СО НЕЖНОСТ
ЦРВЕНА РОЗАЛекција - Page 5 Sibir-bg-%D0%A2%D0%B5%D0%BC%D0%B0-%D0%A0%D0%9E%D0%97%D0%98%D0%A2%D0%95-flowers-rosen-flowerbutterflys-roses-dirks-album-Gens-Rose-King-of-the-Flower-Flori-g%C3%BCl-Rose-ci%C3%A7ek-Nature-Flowers-ibravo-tags-kaira-%D0%A7%D0%A0%D0%94-trandafiri-flowers-wine-Flowers-Hearts-moudy-romantika-flovers-Var-httpwwwpicformetralbumshowimages283page2-arena-pics-flawer-bellas-2-fleurs-rosas-rose-n-flowers-%D0%A0%D0%BE%D0%B7%D1%8B-%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%B8-natura-flora-flower-JoyJoyNiv-%D0%A6%D0%B2%D0%B5%D1%82%D1%8B-ROZE-djole_large-ВЕ САКАМ ДО ЛУДИЛО
СОНЧОГЛЕДЛекција - Page 5 71156_48831789629_3125963_n-ВЕ ГЛЕДАМ САМО ВАС
ЦРВЕНО ЛАЛЕЛекција - Page 5 Images?q=tbn:ANd9GcTfl2qzCadNPHiD3Di2QbgGYXgBxHDDy9B67zSa07dBvuwW_uL6ВЕ САКАМ СО ЛУДА ЉУБОВ
ТЕМЈАНУШКАЛекција - Page 5 Images?q=tbn:ANd9GcSm0KIJIGN7fItwtluNR48SmzfOUDSC9jNv6QyenyJJg3NYBq1JМНОГУ СУМ СРАМЕЖЛИВ
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 5 Empty Научете англиски :perverzen:

Пишување by Тото Нед Јан 30 2011, 13:04

A: How are you doing?
B: All right!

А: Како „работиш“ ти?
Б: Секогаш со десната?
Тото
Тото


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 5 Empty Re: Лекција

Пишување by zbunet Нед Јан 30 2011, 20:40

Лекција - Page 5 Nekada10
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 5 Empty Re: Лекција

Пишување by the nurse Сре Фед 02 2011, 21:39

Tinejdžer iz Indijane uspeo je da na jednostavan način napravi sopstveni zrak smrti koji je nazvao R5800.

Uz pomoć satelitske antene i šest hiljada parčića ogledala izumeo je napravu koja ima jačinu 5.000 puta veću od sunca.

Ovaj izum ukoliko se postavi na pravi način prema suncu, ima dovoljno snage da istopi čelik, proključa beton, ispari aluminijum, pretvori prašinu u lavu, a svaki organski materijal može da uništi u trenutku.

"Uspeo sam i da uništim ugljenik, za šta je potrebna temperatura preko 3.600°C.“

Međutim, mladić je nažalost ostao bez svog pronalaska kada je šupa u kojoj se nalazio izgorela. „Mislim da je izvršio samoubistvo. Najverovatnije je R5800 kriv za požar. Ali već pravim planove za novi i jači, sa oko 32000 ogledala.“
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 5 Empty Re: Лекција

Пишување by zbunet Пет Фед 04 2011, 18:43

zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 5 Empty Re: Лекција

Пишување by the nurse Чет Фед 24 2011, 20:36

the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 5 Empty Re: Лекција

Пишување by zbunet Чет Мар 03 2011, 16:40

1 + 1 = 2
2 x 1 = 2 Се собрале да се множат и терале една партија тие двајцата
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 5 Empty Re: Лекција

Пишување by the nurse Пет Мар 04 2011, 00:08

Жар-птицата, во словенскиот фолклор е магична птица која свети и доаѓа од далечна земја, а воедно е и благослов и носител на несреќа на оној кој ќе ја фати.
Жар-птицата е речиси секогаш опишана како огромна птица со прекрасни перја кои зрачат со црвена, портокалова и жолта светлина, како голем оган на кој само што му се скротил пламенот. Перјата не престануваат да светат дури и кога се скинати, и ако не е покриен, еден пердув може да осветли една голема соба. Во подоцната иконографија, жар-птицата е претставена како мал паун со огнени бои, кикиритка на главата и „очи што светат“ на пердувите на опашката.
Жар-птицата во приказните најчесто е предмет на макотрпна потрага. Потрагата обично започнува со наоѓање на изгубен пердув од опашката на жар-птицата, по што јунакот, понекогаш по своја волја, но најчесто по заповед на својот татко или царот, тргнува да ја бара жар-птицата за да ја фати и донесе жива. Жар-птицата е чудо по кое многумина копнеат, и јунакот иако отпрвин е магепсан од нејзиниот волшебен пердув, на крај ја обвинува за неговите маки.


Принцот Иван се враќа на волшебен килим со заробената жар-птица.
Приказните за жар-птицата се држат до класичната шема на народните приказни, со пердувот како предупредувачки симбол за тежок пат, со среќавање на магични помошници кои помагаат при трагањето и фаќањето на птицата, и враќање на јунакот од далечната земја со пленот. Најпопуларната верзија на оваа тема е приказната „Принцот Иван, жар-птицата и сивиот волк“.
Приказната за потрагата по жар-птицата инспирирала литературни дела како што е „Малиот коњ грбавко“ на Петар Ершов. Композиторот Стравински на почетокот од кариерата постигнал успех со големата балетска изведба „Жар-птица“.
Концептот за жар-птицата има паралели во иранските легенди за магичните птици, во приказната „Златната птица“ од браќата Грим и руските магични птици како што е сиринот. Концептот за потрагата е мошне сличен со оној во ерменската приказна „Хазаран б`лбул“ (Hazaran Blbul, што во превод значи жар-птица). Меѓутоа, во ерменската приказна птицата не свети, туку кога таа пее, целата земја околу неа цвета. Во чешкиот фолклор оваа птица е наречена Птак охнивак (Pták Ohnivák) и се јавува во една од приказните на Карел Јаромир Ербен, во која исто така е предмет на макотрпна потрага. На почетокот на приказната птицата краде магични златни јаболка од кралот, па затоа кралските слуги одат во потрага по неа, со цел да ги заштитат скапоцените јаболка.
Приказната за жар-птицата постои во повеќе различни форми. Во некои приказни, жар-птицата е претставена како мистична птица која лета околу царскиот двор, а навечер се спушта во дворот и ги јаде сите златни јаболка на царот. Во други е претставена само како птица која лета наоколу и им дава надеж на оние на кои им е потребна. Според оваа легенда, кога жар-птицата лета, очите ѝ блескаат и бисери ѝ паѓаат од клунот. Бисерите паѓаат во селата, па селаните добиваат богатство со кое тргуваат. Во најчестата верзија на легендата, царот им заповедува на своите три сина да ја фатат жар-птицата која постојно ги јаде неговите јаболка. Златните јаболка се наоѓаат во градината на царот и секој што јаде од нив добива младост и сила. Синовите не успеваат да ја фатат птицата, но успеваат да ѝ скинат еден пердув кој навечер свети. Кога го носат пердувот во темна соба, таа целосно се осветлува. Мистеријата на овој пердув ги исполнува со светлина срцата на луѓето веќе многу години.
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 5 Empty Re: Лекција

Пишување by the nurse Пон Мар 14 2011, 10:47

KO DRUGOME SKOLU GRADI NEK SAM U NjU IDE!!!

molitva za djake: OCE NAS KOJI SI ZA KATEDROM,SVETA JE HEMIJSKA TVOJA,DA DOBRE VOLJE DODJES NA CAS ILI DA UOPSTE NE DODJES.OPROSTI NAM NEOPRAVDANE NASE KAO STO I MI ZABORAVLJAMO GRADIVO TVOJE I NE IZVEDI NAS NA TABLU VEC NAS OSTAVI NA MESTU NASEM.KNJIGA JE SVETINJA A SVETINJA SE NE DIRA AMIN
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 5 Empty Re: Лекција

Пишување by zbunet Сре Апр 20 2011, 15:48

Слаби резулатати покажуваат студентите доколку професорката им е згодна затоа што никој не ја слуша што зборува. Ако не е згодна тогаш им станува одбивен и самиот предмет. kez
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 5 Empty Re: Лекција

Пишување by Кидман Чет Апр 21 2011, 11:20

малата тајна на успехот е - Во се` што работиш внеси мала количина безгрижност!

Мене мајка ми не ми ја кажала. Чудно, ама мислам дека ни јас нема да му ја кажам на син ми...хмм...
Лекција - Page 5 897446
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 5 Empty Re: Лекција

Пишување by the nurse Вто Мај 03 2011, 21:21

...Svake godine u martu jedna porodica odrpanih Cigana postavila bi svoj sator blizu sela i,uz trestanje zurli i bubnjeva,prikazivala nova dostignuca.Prvo su doneli magnet.Jedan krupan Ciganin,zamrsene brade i ruku kao u vrapca,koji se pretstavio kao Melkijades,priredio javnu magjionicarsku predstavu,nazivajuci je osmim cudom mudraca alhemicara iz Makedonije.Isao je od kuce do kuce,vukao za sobom dve metalne poluge,i ceo svet je bio zaprepascen gledajuci kako kazani,serpe,klesta i mangali padaju sa svojih mesta,kako gradja ocajnicki skripi pri pokusaju dase iz nje izvuku ekseri i zavrtnji,kako se ko zna kada izgubljene stvari pojavljuju tamo gde su bile najvise trazene,i u nemirnom neredu vuku za Melkijadesovim magicnim gvozgjima.,,Predmeti imaju svoj licni zivot -uzvikivao bi Ciganin hrapavim glasom-stvar je u tome da im probudis dusu,,Hose Arkadio Buendija,cija je budna masta uvek isla dalje od obdarenosti prirode,i jos dalje od cuda i magije,mislio je da je pomocu ovog nekorisnog otkrica moguce iskopati zlato iz zemlje.Melkijades ,koji je bio posten covek ,upozorio ga je ,,Ne sluzi ono tome,,...од ,,Сто години самотија,,МАРКЕС

Зошто го напишав ова?Затоа што се на овој свет има свое место и намена ...и предметите и луѓето.Секој народ има своја специфика,и номадството на едни им носи добробит на други.
Некој можеби се чуди на постоењето на отровните печурки,но без нив шумата ќе замре.
smesko
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 5 Empty Re: Лекција

Пишување by zbunet Сре Мај 04 2011, 09:54

Pa i nemav nekoi zgodni profesorki da se sekavam. Poveketo bea stari i me mrazea kez
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 5 Empty Re: Лекција

Пишување by the nurse Сре Мај 04 2011, 15:33

Pa kaj nas se' zgodni doktori ni bea profesori...i ne sakaa,oti mnogu ucevme kez
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 5 Empty Re: Лекција

Пишување by zbunet Сре Мај 04 2011, 15:40

Да, да... стварно сакаат млади студентки kez
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 5 Empty Re: Лекција

Пишување by keti Саб Мај 07 2011, 19:48

А бре Трпе, те нема долго време, па ќе се појавиш однекаде со некои интересни идеи... smeenje guska
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 5 Empty Re: Лекција

Пишување by the nurse Саб Мај 07 2011, 23:24

Njegovo ime je bilo Fleming, i bio je siromašan škotski seljak.
Jednog dana, dok je radio da bi stvorio egzistenciju za svoju obitelj, začuo je vapaj za pomoć koji dolaze iz obližnjih močvara...
Bacio je alat i otrčao do močvare.
Tamo je, do struka u crnom mulju, bio prestravljeni dječak, vrišteći i boreći da se oslobodi. Farmer Fleming je spasio dječaka od onoga što bi se moglo opisati kao spora i zastrašujuća smrt.
Sljedećeg dana, otmjena kočija se pojavila u dvorištu skromne Flemingove kuće. Elegantno obučeni plemić sišao je iz kočije, te se predstavio kao otac dječaka kojega je farmer Fleming jučer spasio.
Želim Vas nagraditi, rekao je plemić. Spasili ste život mog sina.
Ne, ja to ne mogu prihvatiti, odgovorio je škotski seljak ponosito, odbijajući ponudu.
U tom trenutku, farmerov sin se pojavio na ulaznim vratima kuće.
Da li je to Tvoj sin? upita plemić
Da - ponosno je odgovorio farmer
Imam prijedlog za Vas - reče plemić.
Dopustite mi da mu pružim obrazovanje koje će imati i moj sin. Ako je na svog oca, on će, bez sumnje, izrasti u čovjeka na kojeg ćemo obojica biti ponosni. I to je i učinio...
Sin seljaka Fleminga je pohađao najbolje škole i u roku diplomirao St. Marys Medicinsku Akademiju u Londonu, te je postao poznat širom svijeta kao *Sir Aleksander Fleming, pronalazač penicilina.*
Godinama kasnije, sin onog istog plemića čijeg je sina spasio farmer Fleming zaradio je tešku upalu pluća, koja je u ta vremena bila isto što i smrtna kazna.
Ono što mu je u tom trenutku spasilo život bio je Penicilin.
Pitate se kako se zvao taj plemić?
*Lord Randolph Churchill...*
A kako li se zvao njegov sin?
*Sir Winston Churchill.*
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 5 Empty Re: Лекција

Пишување by zbunet Нед Мај 08 2011, 13:33

Јас сум Феникс. Одам на работа и исто ко да сум умрен. Кога ќе се вратам, воскреснувам. kez
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 5 Empty Re: Лекција

Пишување by the nurse Нед Мај 08 2011, 17:38

Скоро некој ми кажа,дека сите ние кои по професија се грижиме и ги чуваме луѓето(мед.сестри,полицајци,пожарникари и др.)а секаде во светот сме слабо платени и сме на директен удар на повреди и болести...сме казнети во овој живот поради уништување на човечки животи во нашите минати инкарнации. tazen
Накратко,не треба да се жалиме...карма obesen
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 5 Empty Re: Лекција

Пишување by zbunet Нед Мај 08 2011, 23:10

iznenad lut majmun
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 5 Empty Re: Лекција

Пишување by keti Пон Мај 09 2011, 00:40

Колку што ми е мене познато медицинска сестра и доктор спаѓаат меѓу хуманите професии...Затоа нема зошто да се грижиш Hot nurse... guska
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 5 Empty Re: Лекција

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот