МЕКИЦИ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Лекција

+4
kazablanka
Тото
zbunet
Александра
8 posters

Страна 3 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

Лекција - Page 3 Empty Re: Лекција

Пишување by the nurse Пон Јун 21 2010, 19:14

Denes ne viknaa na roditelski sostanoci,ne znam zosto koga vo sabota ce davaat ocenki.Navodno ako nekoj ima zamerki za ocenkite ce moze do sabota da gi popravi(svasta) iznenad Nejse,mi tekna na eden moj segasen pacient,a poranesen profesor vo sredno skolo koj bez vlakna na jazik raskazuva zosto staval slabi ocenki i kako gi popraval.Staval edinici na deca sto imaat ubava majka(za da mora majkata da dojde kaj nego i da go moli)ili na deca cii roditeli imaat kafana za da padne castenje.I posle decata bile krivi! seti se
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 3 Empty Re: Лекција

Пишување by Александра Вто Jул 06 2010, 14:28

Only an academic could state the obvious and pass it off as wisdom. (генијалниот Тери Прачет)


Доктор на науки може да каже најбанална и очигледна работа („Нема тоалетна хартија во вецето“), а тоа да се толкува како длабока мудрост.


Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 3 Empty Re: Лекција

Пишување by the nurse Вто Jул 06 2010, 16:07

bravo
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 3 Empty Re: Лекција

Пишување by Кидман Вто Jул 06 2010, 17:26

дур не викне некој
ЦАРОТ Е ГОЛ!
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 3 Empty Re: Лекција

Пишување by Тото Сре Jул 07 2010, 02:54

It takes a genius to recignize a genius. lol!
Тото
Тото


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 3 Empty Re: Лекција

Пишување by the nurse Вто Jул 13 2010, 15:48

Vcera gledav dokumentarec za krokodili.Kolku superiorni zivotni.Se oduseviv.Prvo,srceto edinstveno kaj niv iako se ladnokrvni,e so ista gradba kako coveckoto,pa zatoa imaat dobra cirkulacija i dovolno kislorod.Potoa onaa otporna koza so onie smesni plocki na grbot,sovrseno funkcionira kako soncev kolektor i zadrzuva postojana temperatura.Hrana im e potrebna ednas vo nekolku nedeli,dodusa pogolema kolicina kolku edna antilopa ili gnu na primer.Kompletno go jadat plenot,zatoa sto vo onoj jak zeludnik ph dostinuva do 1,sto ce stopi se(plus namerno golta odredena kolicina kamenja,tn.gastroliti koi pomagaat mehanicki da se vari hranata).Najvaznoto sto me odusevi.Iako ziveat vo strasno zagadena sredina so bakterii(mocurista i dr.) i postojano se povreduvaat otkinuvajki si ekstremiteti,nikogas ne stradaat od infekcii.130 milioni godini nanazad im se razvil takov imun sistem sto moze da ja pobedi sekoja bakterija.Pravea eksperiment,krv od krokodil i od aligator(koja ispadna malku pojaka)stavija na bakterijata MRSA(tn.zlatna stafilokoka) koja e strasna nasekade niz svetov,i otporna na skoro site antibiotici.Krvta od ovie vlecugi bez problem ja unistuva.E,sega kako da mu dades na covek krv od krokodil ,a da nema nuspojavi,tek ce se ispituva,vazno ima nadez i se vo prirodata ima svoja namena.Nature will found a way
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 3 Empty Re: Лекција

Пишување by zbunet Вто Jул 13 2010, 17:14

I za ajkulite se veli deka ne mozat da se razbolat od niedna bolest
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 3 Empty Re: Лекција

Пишување by Тото Вто Jул 13 2010, 17:46

Еее, како ме заебала еволуцијата.

Сум можел да потекнам од ајкула или крокодил,а не од zdravo lut majmun
Тото
Тото


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 3 Empty Re: Лекција

Пишување by the nurse Вто Jул 13 2010, 19:09

Tocno ajkulite sekogas koga ce izgubat zab im raste nov,zamislete sto bi znacelo toa za lugjeto da mozat da go imaat.I se edinstvenite sustestva kaj koi nikogas ne e pronajden nitu eden tumor,nitu benigen.Se pravat tableti od ajkulina rskavica,no seuste ne se koristat kako glaven lek.Ima bezbroj primeri vo prirodata,samo covekot seuste ne gi iskoristil za sebe.Bubasvabite na pr.se otporni na radijacija.Ako ima vistinska atomska vojna se pretpostavuva deka edinstveno tie bi preziveale...
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 3 Empty Re: Лекција

Пишување by the nurse Чет Jул 15 2010, 23:44

,,Green house effect,,односно ефектот на стаклена градина,започнува со сонцето и енергијата која ја зрачи на земјата.Земјата и атмосферата впиваат дел од оваа енергија,додека остатокот се враќа во вселената.Овој ефект отсекогаш постоел,тој користи да се зачува температура околу 15*.Ако го нема средна температура на земјата би била -18* и не би постоел живот.Животот на земјата е можен поради овој природен ефект.Таканаречените стракленички гасови:јаглерод диоксид,метан,озон,азотен оксид овозможуваат сончевата енергија да дојде до земјината површина како видлива светлина за потоа да биде заробена во атмосферата како топлина.Површината на земјата така се загрева и постепено испушта топлина.Со тоа се создаваат услови за нормално одвивањена сите природни процеси.Отсуството на стакленички гасови би ја намалило температурата на земјата за 33*,претворајки ја во безживотна планета.Прв пат е откриен 1824г.од Џозеф Фуриер.Но, никој не помислил дека овој ефект станува опасен,ако количеството на СО2 се зголеми во атмосферата.Тогаш дел од топлината останува непотребно на зенјата и настанува таканареченото глобално затоплување.Со индустриската револуција нагло се зголемува количеството на штетни гасови во атмосферата.Истражувачите предвидуваат дека до крајот на 21 век температурите ќе се зголемат од1,1 до 6,4*Ц.Тоа значи суши,пожари,цунами,торнада и др.Во Африка ќе биде невозможно за живеење.Замрзнатите површини ќе се стопат.Ќе има поплави.Од зголеменото количество СО2 океаните ќе станат покисели.Тоа значи смрт за многу животни и растенија.Ќе се наруши природната рамнотежа.Во 80-те години од минатиот век почнале преговорите меѓу научниците,политичарите и јавноста за овој проблемДури во 1997г.е потпишан договорот од Кјото,со кој сите земји потписничкисе обврзуваат да го намалат испуштањето на штетни гасови.Прва во загадување е Кина каде скоро секоја седмица се отвора нова електрана на јаглен.Втори се САД,кои за жал не го потпишаа договорот и др.Богатите земји се највиновни за глобалното затоплување,но најмалку трпат последици.За разлика од нив најзагрозени се сиромашните и неразвиените ккои немаат фабрики,но ќе трпат страшни последици.Луѓето развивајќи нови технологиија уништуваат животната средина.Амазонските џунгли,старите австралиски шуми и др.се од животно значење за сите.За овој проблем се зборува и се работи.Што можеме да направиме?-Помалку користење превозни средства,садење нови дрвца,разумно корисење на енергијата итн.ДА ЈА ЧУВАМЕ ПРИРОДАТА И НАШАТА ПЛАНЕТА ЗАТОА ШТО ДРУГА НЕМАМЕ! - така син ми доби 5 по биологија,а јас научив нешто ново...
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 3 Empty Re: Лекција

Пишување by zbunet Пет Jул 16 2010, 00:05

To majstore ! Лекција - Page 3 944621
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 3 Empty Re: Лекција

Пишување by Кидман Нед Aвг 01 2010, 14:36

Јас бев одлична ученичка и обврските ги завршував без голема мака. Само едно време, во четврта гимназија, тоа едноставно не беше ИН.
Многу поголема финта беше книга да не отвориш, а да добиеш 5. На тој начин правиш будала од професорот, а ти си јунак на денот.
На професорката по Македонски и' бев миленичка и секогаш ме гледаше благонаклоно, ама ете, баш на неа и' падна парето да биде жртва на мојот мангуплак.

Ќе правиме писмена за животот и делото на некојси пеин-ин-ди-ес и јас не го научив - Ќе препишувам, решив!
Го скинав листот од ,,Литературата,, и фино лепо, го ставив меѓу листовите од таа големата тетратка за писмена.
Иии.....се' испрепишав!!!
Арно ама, од шо бев занесена во својот подвиг, заборавив кога поминале 45мин, ѕвончето заѕвони, јас немав време да го извлечам доказот за злосторството, и....професорката ми ја извлече тетратката од под пенкалото....иии.... паникааааа......
Гарант ќе добијам 1
Другиот час ги носи писмените, мене ми ја дава мојата, чиста 5.
а меѓу листовите ми го врати и листот од Литературата.
Јес...јес...јес...сепак сум јунак на денот!!!! Колку е глупава!!! не го ни приметила!!! оу-јеааа.....

По два месеци заврши учебната година, на последниот час, за разделба, професорката по македонски ни кажуваше по нешто за секој од нас, по некоја убава мисла извадена од некое дело, по некој совет, и желба за успех во животот и на крај рече,
- Имаше и такви, кои си мислеа дека јас ништо не гледам и ништо не слушам и дека ништо не знам, како да сте вие првите кои ми поминале низ раце, па дури и си ги забораваа листовите за препишување во писмените, па после ликуваа како ме зафркнале. Животот ќе ве води низ многу доживувања и предизвици, а вие сте паметни млади луѓе и еден ден ќе сфатите, кој од ваквите ситуации на крајот останува зафркнат.
Со ништо не покажа дека мисли на мене. Всушност, не ме ни погледна.

И можеби целава приказна ви звучи мелодраматично, ама ова е жива вистина: јас во текот на цело мое натамошно школување, ни еднаш не препишав ни збор веќе. Никогаш!!! Жива вистина. Дури и кога имав лесни прилики да го направам тоа.
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 3 Empty Re: Лекција

Пишување by Александра Нед Aвг 01 2010, 16:41

а баш се думав, дали нашава Кидман е толку умна само поради умните гени flower или има уште нешто плус (на пр., умни учители) guska
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 3 Empty Re: Лекција

Пишување by the nurse Сре Aвг 04 2010, 11:27

Некаде,во ,,Афоризми,, мислам Збунет напишал дека жените со мали гради потекнуваат од Амазонките(затоа што си ги стегале градите да не им пречат при војување).Ова ми се допадна многу,но скоро прочитав дека всушност,,a mazos,,буквално значи:без града.Амазонките на уште мали девојчиња им ја отсекувале едната града(најчесто десната)за да можат полесно да носат и користат оружје.Брррр....Одвратно affraid
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 3 Empty Re: Лекција

Пишување by zbunet Сре Aвг 04 2010, 15:08

Da, i jas imam takvo nesto procitano, no ne sakav da go spomnuvam oti bese jezovito
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 3 Empty Re: Лекција

Пишување by Кидман Сре Aвг 04 2010, 18:00

dalas2no напиша:а баш се думав, дали нашава Кидман е толку умна само поради умните гени flower или има уште нешто плус (на пр., умни учители) guska


Лекција - Page 3 396122
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 3 Empty Re: Лекција

Пишување by the nurse Нед Aвг 08 2010, 09:44

10 Многу умни деца,се бисер до бисер! backa Клементинче,секогаш знае да најде нешто умно и забавно!
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 3 Empty Re: Лекција

Пишување by the nurse Сре Aвг 11 2010, 17:35

СЕ ШТО БИЛО НИ СЕ ПОВТОРУВА Зошто на пример се дистанцираме од античките Македонци.Ова прашање ми го постави и еден кардинал на заедничкиот ручек во Ватикан 1973г.Прашањето му беше и еден вид одговор.Вие сте единствен народ кој(парафразирам)кој го носи македонското име,се гордеете со него,го опевате во народните песни,а во историските читанки се ви почнува со Словените.Македонците никаде ги нема,каде исчезнале тие ако не во вас? Бевме засрамени.Како да му кажеш дека во тоа време имаше и една премолчана забрана да се поклонуваме и пред гробот на Гоце Делчев? Според проучувањата на професорот Илија Чашуле еден дел од Бригите што ја населувале Македонија пред 3000 години се иселиле во Мала Азија.А,потоа во 5-ти и 6-ти век од Новата ера,преку Ерменија,Иран и Авганистан запираат во Хунза.Тие и денес,според Чашуле,кажуваат дека се потомци на Александар Македонски..Имаат и многу сличности со начиот народ и во културата,традициите ,фолклорот,носиите,музиката,физиономијата.Дури зачувале и некои зборови, кои ние и денес ги употребуваме.На пример глаголите:бара,се вика,врне,вади,турне,урне,брка или именките:шака,гурелка,чука(височинка) легуш,,прилогот оломнани и.т.н Петре М.Андреевски
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 3 Empty Re: Лекција

Пишување by Кидман Сре Aвг 11 2010, 19:48

Имам еден добар пријател кој студираше во Загреб
Еве една негова анегдота на која слатко се изнасмеав
Вика вака:

Одам на испит по математика. Со задоцнување од пет минути, задишан, влегува еден од оние вечни студенти кои дипломираат на четириесет и седнува на последен ред најгоре во амфитеатар. Испитот го води асистентот, овој гледа во задачите, нормално појма нема и почнува да се врти лево десно и да бара помош.
Најблиску до него седи некој колега и си пишува.
- Еј, колега, колега, дај кажи нешто!
Овој се завртил, го погледнал и си продолжува да си пишува.
-Пст, пст... колега, кажи нешто, не буди педер!
Овој пак се завртува, го погледнува, зема едно ливче, му ја решава задачата и му го подава.
Студентов си го препишува тоа, задоволен излегува, по неколку дена резултатите - Положил!!!
Сега треба да помине на усно.
Влегува на испит ииии..... кога гледа, Професор е баш тој што му ја решил задачата.... аааа.... паника!!!!
Ја наведнал главата и сега чека смртна пресуда.
Кога дошол на ред за испрашување, влече испитни прашања, нормално појма нема.
Професорот му вика, ОК колега, дајте ми индекс. Кад нисам био педер на писменом, нечу бити ни сад.
И му пишал 6.
Лекција - Page 3 Lol
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 3 Empty Re: Лекција

Пишување by keti Сре Aвг 11 2010, 22:24

paga smea Постојат многу вакви случаеви, ова не е единствен... Еве уште една таква интересна случка:
Студенти од електро технички факултет требало да полагаат јазик, а во конкретниот случај имале закажан испит по предметот француски јазик... Меѓутоа, слушнале од другите студенти дека многу полесно се поминува на испитот по англиски јазик и решиле да си ја испробаат среќата...Кога дошле на ред за полагање, како што е ред професорката им ги побарала индексите и кога ги видела фотографиите и секако им ги прочитала имињата и презимињата им рекла: "Студенти вие ми бевте меѓу најредовните на моите предавања, па ако сакате да ви ставам 6 тогаш нема потреба да ве прашувам, но ако сакате повисока оцена тогаш треба да одговарате... Можете да ја замислите реакцијата на студентите...веднаш се сложиле со предлогот на професорката и така задоволни и среќни си заминале од испитот... kez
Наравоучение: Понекогаш треба да се има и среќа во животот, а не само знаење...Ајде сега некој нека рече дека жените биле лоши... kez
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 3 Empty Re: Лекција

Пишување by keti Чет Сеп 09 2010, 22:30

Има многу вистина во зборовите на професорот...Добар професор...
Лекција - Page 3 966742 Алиса... Лекција - Page 3 66078 Лекција - Page 3 396122
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 3 Empty Re: Лекција

Пишување by Александра Пет Сеп 10 2010, 01:08

10 за професорот
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 3 Empty Re: Лекција

Пишување by zbunet Пет Сеп 17 2010, 03:06

Образование не подразбира и интелигенција. Интелигенција подразбира образованост.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 3 Empty Re: Лекција

Пишување by the nurse Пет Сеп 17 2010, 09:49

palce guska
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 3 Empty Re: Лекција

Пишување by Тото Сре Сеп 22 2010, 01:43

Братучед ми заврши машински со просек, со аплаузи и сите почести и три години работи како автомеханичар кај таткото на другар му.

Ај сеа, оди ти биди паметен. Со тие пари што се потрошија за факултет и остало, ќе си купеше стан. Или авто сервис па ќе му работеа. Наместо тоа ... tarumba
Тото
Тото


Вратете се на почетокот Go down

Лекција - Page 3 Empty Re: Лекција

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот