МЕКИЦИ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Книги

+3
Александра
Кидман
zbunet
7 posters

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Книги Empty Книги

Пишување by ?????? Вто Окт 06 2009, 23:12

А книги читате ли ?


и какви книги читате ?

??????
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Книги Empty Re: Книги

Пишување by ?????? Сре Окт 28 2009, 00:54

Зоки Поки
Касни Порасни
... толку

??????
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Книги Empty Re: Книги

Пишување by zbunet Чет Окт 29 2009, 21:12

Avanturite na leprozniot David Kovenant
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Книги Empty Re: Книги

Пишување by Кидман Сре Дек 16 2009, 22:05

Дрвото плаче кога ќе го исечат, кучето завива кога ќе го истепаат, човекот созрева кога ќе го навредат, рече Исус и замина.

Сарамаго, Евангелието според Исус Христос

- интересна е, необична и не се остава
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Книги Empty Re: Книги

Пишување by ?????? Пон Дек 21 2009, 15:19

Последно нешто што прочитав е Крик во ноќта од Мери Хигинс Кларк

??????
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Книги Empty Re: Книги

Пишување by Кидман Сре Дек 30 2009, 22:35

,,Довољан Разлог,, - Марија Јованович
јас читам се' што ќе издаде, не знам дали ги има во Македонија, мене ми ги праќа другар ми од Белград

еве ви извадок,

,, О чему је на пример реч у врхунски одвратној причи о Ивици и Марици? Одговоричу као правница чија машта није довољно развијена и пријемчива за ову врсту штива - о убиству с предумишљајем. Родитељи немају довољно новца за храну, па одлуче да сине и кчер одведу и оставе у некој недоџији.... Чему ова бајка служи? Развијању маште? Формирању здравих личности, које би, ваљда требало да прихвате као нормално да њихови родитељи желе њихову смрт? Да су у стању да их убију? Сјајан наук на почетку живота, нема збора!,,
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Книги Empty Re: Книги

Пишување by ?????? Чет Дек 31 2009, 01:44

Bridzet Dzouns na ivici razuma-Helen Filding(moeto cetivo vo krzini momenti )

„59 kg350gr(instant salo nastalo posle masnog nedeljnog rucka kod roditelja),sigareta 17(vanredno stanje),dogadjaji za vreme roditeljskog rucka koji bi ukazivali na to da je u zivotu preostao tracak zdravog razuma 0.
Neka me neko izvuce odavde!Ne zelim da prolazim kroz ovo mucenje!Hocu samo da lezim na podu kupatila,s glavom pored vece solje,KAO SAV NORMALAN SVET.“

??????
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Книги Empty Re: Книги

Пишување by Александра Вто Јан 26 2010, 23:54

"Razgovor so Spinoza" od Goce Smilevski
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Книги Empty Re: Книги

Пишување by ?????? Пон Мар 08 2010, 20:57

,,Католичка црква је најјача мултинационална компанија на свијету, њени менаџери могли би онима из кокаколе држати предавање. Наравно, они свој производ ипак дуље продају. Кокакола нам уваљује осјечај жеџи, католичка црква осјечај кривице. Читав мој живот био је испијање кокаколе и јебање себе у главу!


Љубав на последњи поглед,
Ведрана Рудан

??????
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Книги Empty Re: Книги

Пишување by ?????? Сре Мар 24 2010, 19:21

Нисам имала муда, баш нисам имала муда отворено разговарати с мужем. Јесам ли требала имати муда? И бити оно што нисам да бих могла учинити оно што не могу? Имати муда? Имати муда??? Жене с курцем нису жене. А управо нам се то замјера или нас се због тога хвали. Храбре смо, имамо муда, кукавице смо, немамо муда. Неимање муда је женска суштина! Мушкарци нам замјерају на нашој суштини. Највеча мана нас жена је наша женскост???То је неподношљиво.


Љубав на последњи поглед,
Ведрана Рудан

??????
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Книги Empty Re: Книги

Пишување by keti Пет Апр 30 2010, 01:44

„Те сакам“- духовни мудрости и „Светите вистини“ на м-р Константин Кајшаров - исповед и техники за заштита од магии и негативни сили;
"Iridologija"-Dr Jensen & Dr Bodin - шта ваше очи откривају о вашем здрављу;
"Simboli hermetizma"-Z.M. Slavinski -парапсихолошка студија употребне вредности, митова, предања и херметичких симбола;
"Joga i sport"-Selvaradzan Jesudijan & Elizabet Hajh;
"Predraga moja Brenda"- Henry Miller;
"Slozzenosti i protivrecnosti u arhitekturi" - Robert Venturi
"Arhitektura u kontekstu" - Brent C. Brolin.........
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Книги Empty Re: Книги

Пишување by the nurse Сре Мај 12 2010, 11:44

Prispivna pesna - Cak palanik,preporacuvam.Tezok horor sto ce ve tresne od zemja!


Последната промена е направена од hot nurse на Пет Мај 14 2010, 21:07. Мислењето е променето 1 пати
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Книги Empty Re: Книги

Пишување by zbunet Сре Мај 12 2010, 13:09

Zeskite noki na Zohzefina Muchenbaher
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Книги Empty Re: Книги

Пишување by keti Нед Мај 16 2010, 15:27

Книги Zonskaterapijabojom
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Книги Empty Re: Книги

Пишување by zbunet Нед Мај 16 2010, 16:26

Сум пробал и не ме бива за зона терапија на стапала. Не можам да поднесам да ме допира друг по стапала, ќе почнам да се кикотам ко блесав оти ме скокотка. Не можам да ја искористам ни’ шансата жена да ми измие ноги, еднаш проба и почнав да врескам од смеење Книги 301497 Книги 16089
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Книги Empty Re: Книги

Пишување by keti Вто Мај 18 2010, 22:35

Збунет, има подобар начин за масажа на стопала...јас користам мал тег кој го ставам на под, потоа на него го ставам стапалото и го масирам... така истовремено се опфаќаат повеќе точки, а ефектот е ист...
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Книги Empty Re: Книги

Пишување by the nurse Вто Мај 18 2010, 22:56

Denes ja procitav ,,Ljubovta trae tri godini,,Frederick Begbede,odlicna e!
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Книги Empty Re: Книги

Пишување by zbunet Вто Мај 18 2010, 23:15

keti напиша:Збунет, има подобар начин за масажа на стопала...јас користам мал тег кој го ставам на под, потоа на него го ставам стапалото и го масирам... така истовремено се опфаќаат повеќе точки, а ефектот е ист...


Ma na celo telo sum skokotliv i se kikotam vreskajki koa ke me dopre. Znaci moram so vestacki sredstva i po celo telo ? Книги 538444
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Книги Empty Re: Книги

Пишување by the nurse Нед Јун 06 2010, 23:09

,,Bojata na neboto,,Dzejms Ransi-prekrasna romanticna avantura,a samo sto ja pocnav,,Tolkuvanje na ubistvoto,,Dzed Radenfeld-triler vo koj vo istragata se vkluceni i Frojd i Jung,koi bas togas doagaat vo Amerika.Interesno e kako Frojd go dozivuva noviot kontinent...
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Книги Empty Re: Книги

Пишување by ?????? Вто Јун 08 2010, 23:51

„Љубовта е величенствена катастрофа-да знаеш дека се залетуваш во ѕидот и сеедно да забрзуваш,да одиш во пораз со насмевка на лицето,љубопитно да го чекаш мигот кога работата ќе се оплеска.Љубовта е единственото програмирано разочарување,единствената прекрасна несреќа од која се бара репете....
Љубовта е однапред изгубена битка.На почетокот се е прекрасно,дури и вие....
Во првата година се жените што е можно побрзо...
Во втората година работите почнуваат да се менуваат.Водите љубов се поретко и поретко и верувате дека тоа не е ништо страшно.На улица сопругата ви ја заменуваат со сестра...
Во третата година веќе не се спречувате да гледате во свежи госпоѓици кои ја осветлуваат улицата.Со жената веќе не разговарате.Поминувате часови и часови со неа во ресторанот слушајќи што се зборува на соседната маса...

Првата година се купува мебел.
Втората година мебелот се преместува.
Третата година,мебелот се дели...
Љубовта трае три години
Фредерик Бегбеде

??????
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Книги Empty Re: Книги

Пишување by zbunet Сре Јун 09 2010, 09:09

Книги 961487
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Книги Empty Re: Книги

Пишување by Александра Сре Јун 09 2010, 12:48

Lynn напиша:„Љубовта е величенствена катастрофа-да знаеш дека се залетуваш во ѕидот и сеедно да забрзуваш,да одиш во пораз со насмевка на лицето,љубопитно да го чекаш мигот кога работата ќе се оплеска.Љубовта е единственото програмирано разочарување,единствената прекрасна несреќа од која се бара репете....
Љубовта е однапред изгубена битка.На почетокот се е прекрасно,дури и вие....
Во првата година се жените што е можно побрзо...
Во втората година работите почнуваат да се менуваат.Водите љубов се поретко и поретко и верувате дека тоа не е ништо страшно.На улица сопругата ви ја заменуваат со сестра...
Во третата година веќе не се спречувате да гледате во свежи госпоѓици кои ја осветлуваат улицата.Со жената веќе не разговарате.Поминувате часови и часови со неа во ресторанот слушајќи што се зборува на соседната маса...

Првата година се купува мебел.
Втората година мебелот се преместува.
Третата година,мебелот се дели...
Љубовта трае три години
Фредерик Бегбеде

bravo
Ми се допаѓа изборот.
Оваа ќе да е интелигентна и духовита книга, но не би ја подарила на некоја пресна двојка за празникот „Младенци“ paga smea
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Книги Empty Re: Книги

Пишување by the nurse Чет Јун 10 2010, 11:10

Ние на работа ја испрочитавме сите и му ја спремаме за подарок за роденден на оној ... ,,Кога лажеме,кога на некоја жена и велиме дека ја сакаме,може да мислиме дека ја лажеме,но нешто не навело да и го кажеме тоа.Според тоа,тоа е вистина,,стр.76,,,Љубовта трае три години,,
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Книги Empty Re: Книги

Пишување by Кидман Чет Јун 10 2010, 11:35

книгата е светски бестселер, другарка ми, професорка по француски која ја читаше во оригинал, рече дека многу има изгубено во квалитет при преводот (мислам разбирливо), но сепак е преубава и прештосна.
мала е, некои стотина страни, ама НЕ! се чита за едно попладне. Гревота е оваа книга да ја протрчаш безврска
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Книги Empty Re: Книги

Пишување by the nurse Сре Јун 16 2010, 00:34

,,Доаѓам по тебе и те водам со себе,,]Николо Аманити,ја имам од пред 5-6 години,но во недостаток на нешто ново за читање,со радост и се навраќам.Нешто поново од него е,,Како што сака господ,, Книгите од Аманити будат невидени емоции,се за секоја публика,а во исто време се жестока критика за денешницата...


Последната промена е направена од hot nurse на Сре Јун 16 2010, 20:54. Мислењето е променето 4 пати.
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Книги Empty Re: Книги

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот