МЕКИЦИ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Смелост или конформизам?

5 posters

Go down

Смелост или конформизам? Empty Смелост или конформизам?

Пишување by fragola Нед Јан 09 2011, 12:13

Дали се осмелувате да ги критикувате најголемите, најзначајни дела и да го кажете своето мислење...или едноставно сте заслепени од постоечкото мнение дека "тоа" е "мајсторско, ремек дело" или дека нешто е правилно и значајно...и се обидувате да се убедите себеси дека е така какошто кажува мнозинството и ни се пренесува со генерации?
fragola
fragola


Вратете се на почетокот Go down

Смелост или конформизам? Empty Re: Смелост или конформизам?

Пишување by zbunet Нед Јан 09 2011, 14:30

Ако говориме за уметноста, мојот заклучок е дека тие се независни групи нешто како општопризнати секти кои си имаат свои правила и однапред признати креатори. Остатокот на светот е глупава багра чие мислење не е важно и кое лесно се манипулира преку медиумите.
Така да лесно се случува некое бесмислено дело заради нивни интереси и меѓусебни улизувачки релации ќе се прогласи за ремек дело иако се конфронтира со естетичките поими и препознатливости. Се рационализира дека тие дела можат да ги препознаат само одбрани со длабок дух и способности, а критичките пудлици кои сакаат да се нарекуваат познавачи на уметноста не сакаат да бидат класифицирани како дел од простата маса, прават замислени гримаси и даваат бесмислени коментари иако не знаат во што гледаат, а тоа е нормално кога често ни авторот не знаел што сакал да каже.
И повторно таа досадна божја вокација (читај шизофренија во која само тој има контакт со господ, а другите се обични животни) и на неа се сведува ароганцијата затоа што смета дека неговиот нос е господ и не сака да гледа подалеку од него.
Елитицизмот од секогаш бил со сила убавина и секогаш излегува едно од најгрдите нешта во историјата на човештото. Длабоката искомлексираност ствара отпор кон суштинската вистина дека на овој свет сме сите исти заради своите различности, што значи некој е надарем со око, некој со рака, нога и сето тоа производ на креативен ум и и ниедна од нив не е подолна категорија од другата.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Смелост или конформизам? Empty Re: Смелост или конформизам?

Пишување by fragola Нед Јан 09 2011, 14:47

Смелост или конформизам? 966742 znaev deka mozam da ocekuvam detalen, analiticen i izdrzan odgovor...thank youuuuuuuuu Смелост или конформизам? 125943 and...I agree Смелост или конформизам? 104553
fragola
fragola


Вратете се на почетокот Go down

Смелост или конформизам? Empty Re: Смелост или конформизам?

Пишување by zbunet Нед Јан 09 2011, 15:25

guska
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Смелост или конформизам? Empty Re: Смелост или конформизам?

Пишување by the nurse Нед Јан 09 2011, 16:17

Времето е показател за се'.
Зошто се некои дела убави за сите,некој така ни кажал?
Се што опстојало низ вековите,притоа напаѓано и едвај зачувано, вреди.
Пирамидите уште ќе стојат,додека оној кичот од Дубаи ќе го изеде солта,за една -две генерации.

Не знам,јас кај своите деца не влијаам на вкусот.И мразам било кој друг,било кому да го прави тоа.После некоја книга или филм ,прашувам што мислат.HO,не мора да мислат како мене,
ВАЖНО Е СЛОБОДНО ДА МИСЛАТ!
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Смелост или конформизам? Empty Re: Смелост или конформизам?

Пишување by zbunet Нед Јан 16 2011, 13:57

Да ги критикуваш пирамидите значи да ги критикуваш фараоните како дебили, а да ги воздигнуваш робовите кои ги граделе.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Смелост или конформизам? Empty Re: Смелост или конформизам?

Пишување by Александра Нед Јан 16 2011, 14:11

денес е смелост бунтовно за запалиш во кафана, а конформизам задоволно да тресеш јајца (и јајници) додека пушиш покрај улично пепељарче
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Смелост или конформизам? Empty Re: Смелост или конформизам?

Пишување by zbunet Нед Јан 16 2011, 14:17

Малку ми е чуден овој законот за пушење. Па нека седат надвор на тие кои им смета. А што ако на пушачите им сметаат непушачите?
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Смелост или конформизам? Empty Re: Смелост или конформизам?

Пишување by Александра Нед Јан 16 2011, 14:21

грција беше последниот бастион на пушачите. до скоро пушеше кој каде сака. заслужено се нарекува лулка на демократијата
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Смелост или конформизам? Empty Re: Смелост или конформизам?

Пишување by zbunet Нед Јан 16 2011, 14:24

Со падот на тутуно пушителството, се издигна оралното пушителство.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Смелост или конформизам? Empty Re: Смелост или конформизам?

Пишување by Александра Нед Јан 16 2011, 14:26

па и тутунот се пушеше орално, или не ? taa
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Смелост или конформизам? Empty Re: Смелост или конформизам?

Пишување by zbunet Вто Јан 25 2011, 21:00

Смела жена те држи напнат.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Смелост или конформизам? Empty Re: Смелост или конформизам?

Пишување by fragola Вто Јан 25 2011, 22:44

zbunet напиша:Малку ми е чуден овој законот за пушење. Па нека седат надвор на тие кои им смета. А што ако на пушачите им сметаат непушачите?

Ete prav primer-Ili ke se osmelis da sedis nadvor so cigarata na -20 stepeni...ili ke se konformiras so nepusacite Смелост или конформизам? 104553
fragola
fragola


Вратете се на почетокот Go down

Смелост или конформизам? Empty Re: Смелост или конформизам?

Пишување by zbunet Пон Мар 14 2011, 17:48

Да имаш смелост кога има вкоренети обичаи е исто како да имаш карактер меѓу безкарактерни.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Смелост или конформизам? Empty Re: Смелост или конформизам?

Пишување by Александра Саб Мар 19 2011, 00:46

смелост е да мрдаш откако ќе ти речат седи мадро да не биде модро
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Смелост или конформизам? Empty Re: Смелост или конформизам?

Пишување by zbunet Нед Jул 03 2011, 11:11

Ako vi se priblizno isti silite mozes da pregovaras i da se cenkas vo tvoja korist, no ako si opkolen od site strani nemas nikakva pricina da se predades smesko
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Смелост или конформизам? Empty Re: Смелост или конформизам?

Пишување by keti Нед Jул 03 2011, 12:05

Ова некако многу ми е познато..мислам на она .."нема причина да се предадеш"... зошто ние сме способни се" да надминеме доколку тоа го посакаме искрено ... trepka


Последната промена е направена од keti на Чет Фед 23 2012, 04:06. Мислењето е променето 1 пати
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Смелост или конформизам? Empty Re: Смелост или конформизам?

Пишување by zbunet Сре Фед 22 2012, 13:47

Не владее логиката, туку психологијата smesko
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Смелост или конформизам? Empty Re: Смелост или конформизам?

Пишување by keti Чет Фед 23 2012, 04:07

keti напиша:Ова некако многу ми е познато..мислам на она .."нема причина да се предадеш"... зошто ние сме способни се" да надминеме доколку тоа го посакаме искрено ... trepka
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Смелост или конформизам? Empty Re: Смелост или конформизам?

Пишување by keti Чет Фед 23 2012, 04:08

Ова некако многу ми е познато...мислам на она ..."нема причина да се предадеш"... зошто ние сме способни се' да надминеме доколку тоа го посакаме искрено... kez guska
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Смелост или конформизам? Empty Re: Смелост или конформизам?

Пишување by zbunet Саб Мај 19 2012, 15:21

Кај ќе плукнеш не лижи, ако си фраер други ќе го лижат kez
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Смелост или конформизам? Empty Re: Смелост или конформизам?

Пишување by zbunet Нед Ное 11 2012, 12:27

...конформизам е чопоративно однесување, дали члан партије, члан у фамилија, у друштво и слични групни ќелии, значи банди. Епа да, однесување во такви рамки не може да биде нешто друго сем ќелија со поширок прозор, ама сепак со решетки. Разликата е што на некој прозор има завеса или венецијанер и често зад неа во знак на протест, се прават срамни работи кои не се во склад со пропишаните норми на однесување кои се донесени обично од најголемиот галамџија кој го менува групниот устав како ќе му текне, а обично е алкохоличар или шизофреничар кому му се допаѓа што има некакви влијание над маалските мороночиња.
Така да и често потомците се зимаат со аманет од мама, оти и у фамилија има одреден начин на понашање, а тато кој го прашува, не е битен, тој само клима со глава и негува женски хормони како старее сас чашку у руку, а кај вештерката е обратно која побеснува кога си ги чупа влакната од брковите, а за ногите да не збориме зошто косилицата за трева така бргу се расипува обвинувајќи ги корените, у травата де. И како ќерката мора да ја слуша мама, а се плаши од неа како од Јети која секогаш ќе биде Злато и хулење ако се каже лош збор за неа, ќе земе некој размазен оти неговите биле на место на кое често им викале “ Добар ден“ и два три пати биле на ТВ, а сега е модерно да се биде славен на суд и со лисици заради некоја финансиска проневера и имале голем стан, вила онаму и куќа онаму и по одмори кои само посебни можеле да одат. Арно ама, од како ќеркичката ќе се изнакупи ова и она, била ваму и таму, а Јети т.е. мама ќе се изнафали од арната прилика каде ја дала.
И како мажот т.е. зетот обично е лигуш со кого ќерката не може ни поштено да се скара, а она сака Маж бе! Кога ќе ја здрма, здрмано да биде и стегната ко со менгеме, да искрши повремено некој Минг по куќа оти му причукале будалите, да си излезе од дома и да не прашува акнувајќи ја вратата, а таа да си цмиздри во склад со сапунска серија и љубавни романчиња со кои е поистоветена. И така со тек на време ќе налета некоја бараба со осмо у нејзин живот кој ќе и’ даде нов живот, ама ќе биде задкулисен оти не е у склад со конформизмот у фамилијарните односи и тек тук по некој исповед на некоја другарка на која ќе и’ цмиздри оти овој шфалерот е бајаги шлакнат, ама сепак го сака и покрај се’, а другарка и’ од поверење ќе и’ завидува и со тек на време ќе ја уценува оти знае за каков секс се работи у ствари, од оние најбезборазните и против уставен у фамилијарни односи...
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Смелост или конформизам? Empty Re: Смелост или конформизам?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот