МЕКИЦИ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

НОВОСТИ ОД ОБЛАСТА НА КУЛТУРАТА

5 posters

Go down

НОВОСТИ ОД ОБЛАСТА НА КУЛТУРАТА Empty НОВОСТИ ОД ОБЛАСТА НА КУЛТУРАТА

Пишување by zbunet Вто Мај 03 2011, 15:23

НОВОСТИ ОД ОБЛАСТА НА КУЛТУРАТА 18812911


Poetry Slam Прилеп


Време Локација Создадено од Katerina Bataklieva
Петок, 20 мај · 20:30 - 23:30


Градска Библиотека Борка Талески - голема читална

Katerina Bataklieva

Poetry
slam е модерен начин на читање поезија, во кој автори на поезија и
кратка проза се натпреваруваат меѓу себе, при што петчлено жири избрано
од публика ги бодува текстовите и начинот на изведба (performance) на
творбата.
Слемот е модерно поетско случување. Во светот предизвикува
се` поголем интерес. Се полнат големи сали, се бара карта повеќе, затоа
што самиот перформанс е интересен,со многу артистички влијанија и
можеби ка...ко најважен атрибут, ослободеност од сувопарноста на ,,големата,, поезија која можат да ја следат само образувани литерати.

Poetry slam Прилеп ќе се случува во петок на 20 Мај 2011 во 20.30h во големата читална на Градска Библиотека,
ќе се натпреваруваат 14 поети, чии дела ќе бидат испечатени во заеднички Алманах,
обезбедени се прва, втора и трета награда за победниците
special guest star на вечерта ќе биде Никола Маџиров

Спонзори на настанот се
Градска Библиотека ,,Борка Талески,, Прилеп, кои ни ја позајмија салата
Матица Македонска ќе го издаде Алманахот со творбите на учесниците
Клуб ресторан Ескалибур обезбеди шведска маса за учесниците и гостите

Авторите кои би сакале да учествуваат, треба да ги испратат
- своите творби (кои вкупно би биле не подолги од пет минути читање)
-основни податоци за себе
-една реченица која би ги опишала и
-телефон за контакт
на е-адреса poetryslam.prilep@hotmail.com најкасно до четврток, 05 Мај 2011 кои потоа ќе се испратат на Матица за печатење на Алманахот

За
да ги обезбедиме основните сретства кои се потребни за квалитетно
осветлување и озвучување, влезницата за публиката ќе биде 50 ден.

Poetry Slam Прилеп го организираат
Катерина Батаклиева
Игор Трпчески

zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

НОВОСТИ ОД ОБЛАСТА НА КУЛТУРАТА Empty Re: НОВОСТИ ОД ОБЛАСТА НА КУЛТУРАТА

Пишување by Кидман Вто Мај 03 2011, 16:11

НОВОСТИ ОД ОБЛАСТА НА КУЛТУРАТА 125943НОВОСТИ ОД ОБЛАСТА НА КУЛТУРАТА 396122
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

НОВОСТИ ОД ОБЛАСТА НА КУЛТУРАТА Empty Re: НОВОСТИ ОД ОБЛАСТА НА КУЛТУРАТА

Пишување by zbunet Вто Мај 03 2011, 16:30

НОВОСТИ ОД ОБЛАСТА НА КУЛТУРАТА 125943НОВОСТИ ОД ОБЛАСТА НА КУЛТУРАТА 396122
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

НОВОСТИ ОД ОБЛАСТА НА КУЛТУРАТА Empty Re: НОВОСТИ ОД ОБЛАСТА НА КУЛТУРАТА

Пишување by the nurse Вто Мај 03 2011, 18:38

Честитки и bravo за организаторот и известувачот palce
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

НОВОСТИ ОД ОБЛАСТА НА КУЛТУРАТА Empty Re: НОВОСТИ ОД ОБЛАСТА НА КУЛТУРАТА

Пишување by keti Пет Апр 20 2012, 20:32

"(ФОТО) Осмоодделенец ги нацрта своите наставници како карикатури

Сите наставници заедно со директорот ги насликал во карикатури осмоодделенецот Александар Ристов од основното училиште „Димката Ангелов Габерот“ од Демир Капија............"

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=088D42D99BF3F541A3C8262BE8672EA0[url][/url]
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

НОВОСТИ ОД ОБЛАСТА НА КУЛТУРАТА Empty Re: НОВОСТИ ОД ОБЛАСТА НА КУЛТУРАТА

Пишување by Александра Пон Апр 08 2013, 22:03

Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

НОВОСТИ ОД ОБЛАСТА НА КУЛТУРАТА Empty Re: НОВОСТИ ОД ОБЛАСТА НА КУЛТУРАТА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот