МЕКИЦИ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Математика - баук или интересна наука

+5
alisa
trpe
the nurse
zbunet
keti
9 posters

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Математика - баук или интересна наука Empty Математика - баук или интересна наука

Пишување by keti Саб Јун 19 2010, 20:29

Математика - баук или интересна наука &imgSize=300&vId=4943

Во секојдневниот живот постојано користиме некои математички поими, без да размислуваме за тоа. Еве неколку примери
Кога треба да стигнеме на време на некој закажан настан, пресметуваме колку време ни е потребно да се приготвиме, односно да се измиеме,нашминкаме,облечеме, да направиме фризура и така натаму, а при тоа да не задоцниме.
Или, кога треба да купиме нешто од продавница пресметуваме кои продукти можеме да ги купиме, собирајќи ја нивната цена, а имајќи во предвид со колку пари располагаме.
А еве уште еден интересен пример. На секој ни се случило да речеме дека ни се појавил некој проблем кој што треба да го решиме. Проблемот и решавањето се повторно математички поими...
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука Empty Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by keti Саб Јун 19 2010, 20:36

Зборот МАТЕМАТИКА може да се анализира и од аспект на Нумерологијата.
М+А+Т+Е+М+А+Т+И+К+А
4+1+4+5+4+1+4+1+2+1=27=2+7=9


Бројот 9 На оваа наука и е потребен многу простор. Често е револуционерна, посебна, бара реформи и секогаш сака нешто друго и нешто ново... kez
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука Empty Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by keti Саб Јун 19 2010, 20:42

Разгледувајќи ги темите во форумот наидов на еден интересен математички пример поставен од Трпе и решив овде да го преместам...

„..Уште од мали не лажеа дека 1=1 или 2=2 и никако не може да биде 1=2. Но, не е така. Еве ви доказ:


1. a = a


2. a2=a • a


3. додаваме –a2 на двете страни (исто ти се фаќа) и испаѓа:

a2-a2=a • a-a2


4. (a-a)(a+a)=a(a-a)


5. подели и на двете страни со (a-a) и испаѓа:a+a=a


6. 2a=a


7. a=1


8. 2=1


Значи 2=1, нели?....“
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука Empty Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by keti Саб Јун 19 2010, 20:57

Мислам дека покрај тоа што не лажеле дека 1=1 и 2=2, заборавиле да ни кажат и дека 0=0

Доказ: Ако 2а=а и ако а=0 тогаш следува
2•0=0 или
0=0
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука Empty Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by zbunet Саб Јун 19 2010, 21:01

Ја на табла :
- Х ќе сее... Х ќе сее...
А па учителката таа покварената шо ме урочи :
- Тебе ќесето празно ќе ти биде како гледам !
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука Empty Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by keti Саб Јун 19 2010, 21:03

Еве уште еден интересен математички проблем, кој што пробал на свој начин да го реши Трпе....


„...Замислете си дека сте во пустина и во раката имате круша, а ве брка лав.
Како ќе стасате до Рим ?Ќе ја фрлиш крушата и пошто крушата под круша паѓа, тап ете ти дрво . Се
качуваш на дрво и пошто лавот не може да се качи ти паѓа камен од срце
и ќе го отепа лавот. Е сеа тука пошто си се спасил автоматски си на
коњ. Коњот ги знае сите патишта, а сите патишта водат до Рим. Така да,
кај и да е ќе стасаш до таму !!!...“
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука Empty Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by the nurse Саб Јун 19 2010, 22:23

Otsekogas sum ja sakala,steta sto otidov vo skroz drugo nesto da ucam i rabotam.Ama,ako treba da im se objasni na decava nesto,tuka sum.Na golemiot mu objasniv deka treba da ja sfati kako igra,i fala bogu nemame problem.Najbitno e da ja razbiras.Vo osnovno redovno me pracaa na natprevari,i redovno bev vtoro mesto.Nastavnickata sizese:-Teskoto go resila,lesnoto go zgresila! Математика - баук или интересна наука 104553
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука Empty Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by zbunet Саб Јун 19 2010, 22:31

Pa, interesna konstatacija. Se poveke doznavame za tebe. Математика - баук или интересна наука 104553
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука Empty Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by keti Чет Јун 24 2010, 13:12

Еве уште една интересна математика......

1х9=9 ............0+9=9
2х9=18...........1+8=9
3х9=27...........2+7=9
4х9=36...........3+6=9
5х9=45...........4+5=9
6х9=54...........5+4=9
7х9=63...........6+3=9
8х9=72...........7+2=9
9х9=81...........8+1=9
10х9=90.........9+0=9
Резултатот на производот од двете бројки кога ќе се соберат секогаш даваат бр.9... зарем не е магичен број ....
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука Empty Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by trpe Чет Јун 24 2010, 15:41

Наставничката: Колку е половина од 8?
Малиот Трпе: Вертикално или хоризонтално?
Наставничката: Како мислиш?
Малиот Трпе: Па вертикално е 3, а хоризонтално 0.
trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука Empty Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by keti Саб Јун 26 2010, 22:20

Како математичарот ја повикува кокошката?...3.14, 3.14, 3.14...
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука Empty Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by keti Саб Јун 26 2010, 22:27

Учителката на таблата напишала 2:2 и прашала: „Колку е резултатот?“. Сашо кренал рака и одговорил: „Па нерешен е, учителке.“
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука Empty Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by keti Саб Јун 26 2010, 22:38

Во едно кафуле седеле физичар, биолог и математичар, долго време пиеле кафе и гледале во куќата преку пат во која влегувале и излегувале луѓе. Најпрво виделе дека влегле две особи, а по некое време излегле три.

Физичарот: Тоа е сигурно грешка во мерењето.

Биологот:Мора да се размножиле.

Математичарот:Ако сега влезе точно една особа, куќата ќе биде празна!

п.с. (само за оние кои знаат што се негативни броеви)...
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука Empty Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by keti Нед Јун 27 2010, 20:53

keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука Empty Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by keti Нед Јун 27 2010, 21:01

keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука Empty Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by keti Нед Јун 27 2010, 21:08

keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука Empty Магична пирамида - 1

Пишување by alisa Пон Јун 28 2010, 05:51

1x8+1=9
12x8+2=98
123x8+3=987
1234x8+4=9876
12345x8+5=98765
123456x8+6=987654
1234567x8+7=9876543
12345678x8+8=98765432
123456789x8+9=987654321
alisa
alisa


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука Empty Магична пирамида - 2

Пишување by alisa Пон Јун 28 2010, 06:03

1x9+2=11
12x9+3=111
123x9+4=1111
1234x9+5=11111
12345x9+6=111111
123456x9+7=1111111
1234567x9+8=11111111
12345678x9+9=111111111
123456789x9+10=1111111111
alisa
alisa


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука Empty Магична пирамида - 3

Пишување by alisa Пон Јун 28 2010, 06:08

9x9+7=88
98x9+6=888
987x9+5=8888
9876x9+4=88888
98765x9+3=888888
987654x9+2=8888888
9876543x9+1=88888888
98765432x9+0=888888888
alisa
alisa


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука Empty Магична пирамида - 4

Пишување by alisa Пон Јун 28 2010, 06:12

1x1=1
11x11=121
111x111=12321
1111x1111=1234321
11111x11111=123454321
111111x111111=12345654321
1111111x1111111=1234567654321
11111111x11111111=123456787654321
111111111x111111111=12345678987654321
alisa
alisa


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука Empty Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by keti Вто Јун 29 2010, 01:06

bravo Klementina 10
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука Empty Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by Тото Сре Јун 30 2010, 17:43

Koga jas pravam matematika rezultatot sekogas e minus seti se
Тото
Тото


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука Empty Бизнис математика

Пишување by alisa Саб Jул 03 2010, 12:00

Бизнис математика

• Паметен шеф + паметен работник = профит
• Паметен шеф + глупав работник = производство
• Глупав шеф + паметен работник = унапредување
• Глупав шеф + глупав работник = прекумерна работа
alisa
alisa


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука Empty Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by keti Пет Jул 23 2010, 18:53

keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука Empty Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by trpe Саб Jул 24 2010, 22:21

Математика - баук или интересна наука 311244 Математика - баук или интересна наука 944621 Математика - баук или интересна наука 66078
trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука Empty Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот