МЕКИЦИ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Математика - баук или интересна наука

+5
alisa
trpe
the nurse
zbunet
keti
9 posters

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Математика - баук или интересна наука - Page 2 Empty Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by keti Пон Jул 26 2010, 01:57

Што се случува со тебе Трпе? Немој вака да шеташ по улица зошто може да те нападнат жените... Математика - баук или интересна наука - Page 2 104553
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука - Page 2 Empty Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by trpe Пон Jул 26 2010, 23:23

Јас храбро ќе се бранам Математика - баук или интересна наука - Page 2 113736
trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука - Page 2 Empty Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by keti Сре Jул 28 2010, 01:06

Трпе, Трпе.. Математика - баук или интересна наука - Page 2 810485.... Математика - баук или интересна наука - Page 2 104553
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука - Page 2 Empty Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by keti Сре Jул 28 2010, 23:32

keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука - Page 2 Empty Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by Александра Саб Jул 31 2010, 12:42

Математика - баук или интересна наука - Page 2 Men-vs-women1
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука - Page 2 Empty Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by the nurse Саб Jул 31 2010, 13:15

А+ palce
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука - Page 2 Empty Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by Александра Нед Aвг 01 2010, 14:21

Математика - баук или интересна наука - Page 2 25938DG
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука - Page 2 Empty Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by the nurse Нед Aвг 01 2010, 19:07

Ох,затоа јас бев единственото женско во математичката секција,на времето trepka
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука - Page 2 Empty Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by keti Вто Aвг 03 2010, 15:25

dalas2no напиша:Математика - баук или интересна наука - Page 2 Men-vs-women1


Оваа формула мора да ја измислил некој маж, но и оценувањето сигурно било од маж... kez
Во секој случај интересна математика... bravo guska
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука - Page 2 Empty Задача

Пишување by alisa Пет Aвг 06 2010, 14:23

Математика - баук или интересна наука - Page 2 Indexid

На две дрва стоеле 36 птици. Откако од првото дрво излетале 8 птици, а потоа од второто дрво на првото дрво прелетале 3 птици, бројот на птици на двете дрва се изедначил.


Прашање: Колку птици биле на првото, а колку на второто дрво на почетокот?
alisa
alisa


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука - Page 2 Empty Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by Тото Пет Aвг 06 2010, 15:01

На две дрва стоеле 36 птици. Откако од првото дрво излетале 8 птици, а потоа од второто дрво на првото дрво прелетале 3 птици, бројот на птици на двете дрва се изедначил.
Прашање: Колку птици биле на првото, а колку на второто дрво на почетокот?

х + у = 36
х - 8 + 3 = у - 3
------------------
у = 36 - х
------------------
х - 5 = 36 - х - 3
2х = 38

х = 19
у = 17


Проверка: х - 8 + 3 = у - 3
19 - 8 + 3 = 14
17 - 3 = 14
Тото
Тото


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука - Page 2 Empty Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by alisa Пет Aвг 06 2010, 15:40

Математика - баук или интересна наука - Page 2 Bonsmi11 Математика - баук или интересна наука - Page 2 944621
alisa
alisa


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука - Page 2 Empty Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by the nurse Пет Aвг 06 2010, 16:59

palce Умни деца, bravo за двајцата!
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука - Page 2 Empty Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by fragola Пет Aвг 06 2010, 22:24

Математика - баук или интересна наука - Page 2 Sinx
fragola
fragola


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука - Page 2 Empty Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by the nurse Пет Aвг 06 2010, 22:26

kez Задачава е од тие американските? flower
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука - Page 2 Empty Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by zbunet Пет Aвг 06 2010, 22:31

То мајсторе ! Математика - баук или интересна наука - Page 2 104553
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука - Page 2 Empty Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by keti Саб Aвг 07 2010, 13:30

Еден "авторитет" упорно ме убедуваше дека нашиот народ не бил паметен, а мојот коментар беше дека кај нас народот е премногу паметен и сестрано образован, но бидејќи не може да си го пронајде правото место во земјата (можеби, поради недоволна подршка од одредени "фактори") заминува во други земји, каде обично е почитуван и наградуван за својата работа...
Математика - баук или интересна наука - Page 2 125943 за сите "Мекичари" и нивниот допринос во оваа тема... Математика - баук или интересна наука - Page 2 396122
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука - Page 2 Empty Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by Кидман Саб Aвг 07 2010, 16:31

fragola напиша:Математика - баук или интересна наука - Page 2 Sinxааааааааааааа...... колку ми е секси задачаваааааааааа................. Математика - баук или интересна наука - Page 2 301497
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука - Page 2 Empty Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by keti Чет Сеп 02 2010, 19:51

Еден јапонски научник Шигеру Кондо успеал да ја пресмета нумеричката вредност на бројот Пи до пет трилиони децимали и со тоа го поставил новиот светски рекорд во пресметување на Пи.
Изработката на компјутерот со помош на кој дошол до бројот од пет децимали го чинела 13.000 евра.
Интересен е податокот што за малку ќе му пропаднел цел проект, бидејќи излегол осигурувачот во моментот кога неговата ќерка го вклучила фенот за да ја исуши косата.kez
За среќа, податоците се зачувале благодарение на тоа што компјутерот имал можност од десетминутно префрлање на друг извор на енергија...


keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука - Page 2 Empty Математички проблем

Пишување by trpe Сре Сеп 15 2010, 19:21

Денес мајката е 21 година постара од детето. За 6 години, мајката ќе биде 5 пати постара од детето.

Прашање: Каде е таткото на детето во моментов?


Решението е малку подолу:
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Решение:Денес синот има Х години, а мајката Y години, значи:
X+21=Y (мајката е постара од детето 21 година)За 6 години мајката ќе биде 5 пати постара па затоа:
5(X+6)=Y+6Ако ги замениме познатите ќе добиеме:
ако:
X+21=Y
и
5(X+6)=Y+6
тогаш
5(X+6)=(X+21)+6
следствено:
5X+30=X+21+6
и:
5X-X=21+6-30
Па ќе добиеме:
4X=-3
Од тука следува дека
X= -3/4 година = -9 месеци

Одговор: Сега детето има минус 9 месеци – значи:
Таткото во моментот е над мајката
trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука - Page 2 Empty Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by the nurse Сре Сеп 15 2010, 22:51

paga smea Не само математика,тука има и физика!Одлична задача!(е сега некој може да препрашува точно кој над кого е,ама тоа се финеси...)
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука - Page 2 Empty Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by trpe Чет Сеп 16 2010, 13:38

Наставничката го прашува Трпе:
- Трпе, со кој метод ќе ја решиме оваа дропка?
- Со методот на безнадежен обид, наставничке.
trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука - Page 2 Empty РАЗЛИКА МЕЃУ СИНУСОИДНО И ХАРМОНИЧНО ДВИЖЕЊЕ

Пишување by trpe Саб Дек 18 2010, 11:59


Што е разликата меѓу синусоидно и хармонично движење?


1. ЗА ИНЖЕНЕРИ:

Математика - баук или интересна наука - Page 2 Ciclestamatematika1

2. ЗА ОНИЕ КОИ СЕ ТАПА ВО МАТЕМАТИКА, ЕВЕ ОБЈАСНУВАЊЕ, ОВА Е СИНУСОИДНО ДВИЖЕЊЕ
Математика - баук или интересна наука - Page 2 151405


Математика - баук или интересна наука - Page 2 Ciclestamatematika1


3. А ОВА Е ХАРМОНИЧНО ДВИЖЕЊЕ Математика - баук или интересна наука - Page 2 695411

Математика - баук или интересна наука - Page 2 Ciclestamatematika2


4. И НА КРАЈ, ОБЈАСНУВАЊЕ ЗА ТАПА МАТЕМАТИЧАРИТЕ, ОВА Е КЛАСИЧНА КОМБИНАЦИЈА НА СИНУСОИДНО И ХАРМОНИЧНО ДВИЖЕЊЕ
Математика - баук или интересна наука - Page 2 539282

Математика - баук или интересна наука - Page 2 Ciclestamatematika3


Мислам дека математиката воопшто не е толку комплицирана, ако е добро објаснета, нели? Математика - баук или интересна наука - Page 2 104553
trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука - Page 2 Empty Како множат Јапонците

Пишување by trpe Вто Дек 21 2010, 17:11

trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука - Page 2 Empty Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by trpe Пет Јан 07 2011, 22:00

Ако броев од прееска колку палачинки изедов, па и уште ако ги делам, колку солени, колку со еурокрем, колку со мармалад, е тоа веќе „виша математика“ pale
trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Математика - баук или интересна наука - Page 2 Empty Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот