МЕКИЦИ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Народни лекови

+3
keti
Кидман
zbunet
7 posters

Страна 2 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Народни лекови - Page 2 Empty Re: Народни лекови

Пишување by zbunet Вто Aвг 31 2010, 12:03

А детето многу го сакаше шизикот и сега мајка му не ќе му го крши атерот ?
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Народни лекови - Page 2 Empty Re: Народни лекови

Пишување by the nurse Нед Сеп 12 2010, 00:07

Боже,што ден ќе беше.Цело време сум со главоболка,ништо не ми помага. help
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Народни лекови - Page 2 Empty Re: Народни лекови

Пишување by Александра Нед Сеп 12 2010, 01:59

пет минути бавни вежби за врат обично ми помагаат.
позиција на прави агли: седиш исправено, и стабилно (и удобно) на стол или кревет. колената благо разделени, нозете свиткани под прав агол, стопалата целосно потпрени на подот. грбот исправен, рамена зафрлени наназад, рацете лабаво спуштени покрај телото, дланките со благо разделени прсти потпрени на натколениците.

вежба 1: вратот е исправен, очите затворени. додека бавно земаш воздух полека ја зафрлаш главата наназад додека да почувствуваш затегање и ја задржуваш положбата додека не се изгуби затегањето (2-3 секунди) . Полека ја враќаш главата напред додека издишуваш и така додека ја наведнеш главата надолу додека не почувствуваш затегање (кое може да ти изгледа како ги влечеш муслулите од пола грб нагоре) ја задржуваш положбата без дишење додека не попушти чувството на затегнатост (2-4 секунди). Така неколку пати. Битно е дишењето да биде природно, да не ти недостига воздух или да ти пукнат градите од предолго вдишување.

вежба 2: Исто само лево десно (уво кон раме). Исправен врат. Земаш воздух и полека го испушташ додека ја навалуваш главата кон едното рамо до момент на затегање. 2-3 сек да се смири затегањето (без дишење) и се враќаш кон исправена позиција со бавно земање воздух. малку застануваш задржувајќи го здивот, па продолжуваш кон другото рамо додека бавно го испушташ воздухот и до момент на затегање. итн

вежба 3: ротација на врат - брада кон рамо. исправен врат. вдишуваш. бавно издишуваш додека го вртиш лицето кон лево (без веднење) до моментот на затегање. 2-3 секунди не дишеш, затегањето попушта, па полека вдишуваш и се враќаш до позиција на лицето право напред го задржуваш здивот и продолжуваш со испуштање на воздухот кон десно ...

вежба 4: ротација на главата - цел круг. кога е главата сосем назад е максималното вдишување и почнува издишувањето, кога е главата сосем напред надолу е максималното празнење и почнува вдишувањето. оваа вежба има два дела, една тура во правецот на стрелките на саатот, другата - обратно.

битно!
1. р`бетот да е исправен и очите затворени
2. рамената да не се креваат, цело време се слободно опуштени.
3. секоја екстремна позиција е до личното чувство на затегнатост и се задржува накратко додека чувство на затегнатост не попушти.

не знам колку бев јасна. важно е да не се измачуваш. ова не е вежба на издржливост, туку на релаксација која истовремено го подобрува крвотокот и ја ублажува вкочанетоста на вратните мускули кои страдаат не само поради лошата положба туку и напнатоста што не следи во текот на денот.
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Народни лекови - Page 2 Empty Re: Народни лекови

Пишување by the nurse Нед Сеп 12 2010, 11:02

fala guska
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Народни лекови - Page 2 Empty Re: Народни лекови

Пишување by keti Нед Сеп 12 2010, 22:38

Вежбите се навистина корисни, ги испробав сите... Народни лекови - Page 2 66078 Народни лекови - Page 2 125943 Народни лекови - Page 2 396122
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Народни лекови - Page 2 Empty Re: Народни лекови

Пишување by Александра Нед Сеп 12 2010, 23:57

flower

се прават токму по дадениот ред и траат токму 5 минути

забелешка: се извинувам на администраторот. не е народен лек, но се надевав дека на Хоти малку ќе и` помогне околу главоболката
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Народни лекови - Page 2 Empty Re: Народни лекови

Пишување by the nurse Пон Сеп 13 2010, 16:42

Благодарам,навистина помогна.А и времето беше лошо викендов,денес мене барем, навистина ме огреа сонцето sonce
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Народни лекови - Page 2 Empty Re: Народни лекови

Пишување by Кидман Пон Сеп 13 2010, 17:04

е аман веќе со овие вежби
ме напраивте љубопитна, па морав и јас да ги пробам

Лесни се и добри, нешто како Мрзливите макарони, хихихихихи.....
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Народни лекови - Page 2 Empty Re: Народни лекови

Пишување by Тото Пон Сеп 13 2010, 18:05

Вежбите на далас ме потсетија на еден летен камп gnjurec
... една баба фискултурка секое утро не окапуваше со тие вежбите за врат lut .
Кутрата игледа мислеше дека сите имаме шилци како неа. На крај не тераше да вртиме кругови со рамењата, врти врти наназад, врти врти нанапред.
Тото
Тото


Вратете се на почетокот Go down

Народни лекови - Page 2 Empty Re: Народни лекови

Пишување by the nurse Пон Сеп 13 2010, 18:20

Слушај мали,таа твоја ,,баба,, на тоа време,можеби ги имала нашите сегашни години,а можеби и помалку... kez Немој сега да се вреѓаме,молам!
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Народни лекови - Page 2 Empty Re: Народни лекови

Пишување by zbunet Пон Сеп 13 2010, 20:43

Ја поише си ги сакам сегашниве баби Народни лекови - Page 2 1605
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Народни лекови - Page 2 Empty Re: Народни лекови

Пишување by Александра Сре Ное 10 2010, 01:23

слаткото сонче е најдобро лекче
Народни лекови - Page 2 0604-cant-sleep-0717.preview
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Народни лекови - Page 2 Empty Re: Народни лекови

Пишување by the nurse Пет Ное 19 2010, 16:24

Морков Попречниот пресек на морковот личи на зеницата на човечкото око.Науката покажала дека морковот делува благотворно на функцијата на очите.Народни лекови - Page 2 Carrot-slice1
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Народни лекови - Page 2 Empty Re: Народни лекови

Пишување by the nurse Пет Ное 19 2010, 16:29

ДоматЦрвен е и има четири комори ,баш како и нашето срце.Сите истражувања покажуваат дека е чиста храна за срцето и крвта.Народни лекови - Page 2 Tomato-Pill
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Народни лекови - Page 2 Empty Re: Народни лекови

Пишување by the nurse Пет Ное 19 2010, 16:36

ГрозјеСекој грозд со формата потсетува на срце и секое зрно е како црвена крвна клетка.Одличен чистач на крвните садови и благотворен лек за крвта и срцето.Народни лекови - Page 2 Grapes
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Народни лекови - Page 2 Empty Re: Народни лекови

Пишување by the nurse Пет Ное 19 2010, 16:43

ОревЗарем не ве потсетува со формата на мозок?Токму за тој орган е благотворен.Помага со својот состав во одржувањето и развивањето на мозочните функции.Народни лекови - Page 2 Orev
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Народни лекови - Page 2 Empty Re: Народни лекови

Пишување by the nurse Пет Ное 19 2010, 16:51

Грав Ги лечи и одржува нашите бубрези.Самата форма на гравот ја покажува намената за тие органи.Народни лекови - Page 2 Grav2
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Народни лекови - Page 2 Empty Re: Народни лекови

Пишување by the nurse Пет Ное 19 2010, 16:59

Авокадо и КрушаСо својот облик потсетуваат на женската матка.Токму за неа се благотворни.Посебно авокадото,доволно е да се изеде 1 неделно за нормална и здрава функција на матката.Народни лекови - Page 2 295Народни лекови - Page 2 28-11kr
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Народни лекови - Page 2 Empty Re: Народни лекови

Пишување by the nurse Пет Ное 19 2010, 17:03

Маслинки Личат на јајниците кај жената и помагаат во нивната функција.Народни лекови - Page 2 17-10-08maslinki2
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Народни лекови - Page 2 Empty Re: Народни лекови

Пишување by the nurse Пет Ное 19 2010, 17:06

Портокал Со формата потсетува на женските гради и ги штити од опасни болести.Народни лекови - Page 2 Portokali
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Народни лекови - Page 2 Empty Re: Народни лекови

Пишување by the nurse Пет Ное 19 2010, 17:11

Смокви Полни се со ситни семчиња и обично висат во пар.Кај мажите помагаат во зголемувањето на бројот и подвижноста на сперматозоидите.Народни лекови - Page 2 Eric_ripert_figs2
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Народни лекови - Page 2 Empty Re: Народни лекови

Пишување by the nurse Пет Ное 19 2010, 17:15

Кромид Не тера да плачеме,но со тоа ни ги чисти очите.Неговите клетки потсетуваат на нашите епителни.Заедно со неговиот партнер Лукот се одлични природни антибиотици.Народни лекови - Page 2 Kromid+i+lukИма уште многу во Божјата апотека,само треба да се побара...
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Народни лекови - Page 2 Empty Re: Народни лекови

Пишување by keti Пет Ное 19 2010, 17:24

Многу корисни совети и што е најважно сето ова овошје и зеленчук го имаме во изобилие... Народни лекови - Page 2 966742 Народни лекови - Page 2 125943
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Народни лекови - Page 2 Empty Re: Народни лекови

Пишување by Кидман Пет Ное 19 2010, 20:35

hot nurse напиша:Смокви Полни се со ситни семчиња и обично висат во пар.Кај мажите помагаат во зголемувањето на бројот и подвижноста на сперматозоидите.Народни лекови - Page 2 Eric_ripert_figs2


браво хоти, стварно интересно
само не ми е јасно што придвижуваат кај мене семчињата од смокви
Еј, јас сум луда по смокви. Кога ги има, ги јадам по цееееееееллл ден и никогаш не ми е доста
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Народни лекови - Page 2 Empty Re: Народни лекови

Пишување by zbunet Пет Ное 19 2010, 20:54

Значи морковот, краставицата, праз... kez
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Народни лекови - Page 2 Empty Re: Народни лекови

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот