МЕКИЦИ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

МОДА

+4
the nurse
Александра
Тото
keti
8 posters

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

МОДА Empty МОДА

Пишување by keti Пет Jул 30 2010, 11:16

Колку начинот на облекувањето ја открива личноста?
Колку се копира од светските центри односно колку сме инвентивни?
Колку младите денес се трудат и успеваат во облекувањето да стават свој печат?
Дали кај нас постои некаква модна сцена и колку имаме од она што се нарекува светска мода

МОДА 1
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

МОДА Empty Re: МОДА

Пишување by Тото Пет Jул 30 2010, 13:07

Ако ме покани на концерт, морам вака
МОДА Devon2

за останатите пригоди
МОДА Male
Тото
Тото


Вратете се на почетокот Go down

МОДА Empty Re: МОДА

Пишување by Александра Пет Jул 30 2010, 15:02

сакам удобна и женствена облека во која ќе се чувствувам пријатно

МОДА 6a00d83455806f69e20120a9451b95970b-320wi
МОДА 100091292
МОДА Resize?sq=450&uid=1763756494
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

МОДА Empty Re: МОДА

Пишување by keti Пет Jул 30 2010, 15:23

Тото, со оглед на комбинациите што си ги одбрал, мислам дека имаш многу вкус ... bravo Елегантно за свечени прилики и спортско за секојдневни прилики...

Dalas2no, комбинациите ти се совршени, а тоа е и мој стил на облекување... bravo


guska guska guska
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

МОДА Empty Re: МОДА

Пишување by the nurse Нед Aвг 01 2010, 20:07

...МОДА,не знам од кај да почнам.ја обожавам!Отсекогаш сум била осетлива на убавото како и повеќето вие претпоставувам.Кога бев мала ги имав скоро сите модни списанија,ги гледавме со сестра ми сите модни ревии,ги знаевме сите креатори и модели,имав и дечко манекен(што баш не е за пофалба),буквално сме биле преоптеретени со модата.Млади,со пари,без деца, без маж , само шопинг ти е во памет.Е сега нормално имаме други приоритети,но вкусот е формиран и фала богу сеуште ме бендисуваат како се облекувам.Најдобар совет ,,less is more,,За шминка:-Најважно негувана кожа,по цело тело ,нормално.Џабе ако си кукла у фаца,а петиците копита...Шминкање,нагласуваш очи или уста никако двете.Истото важи и за облека или истакнуваш нозе или деколте.Јас мислам дека за облеката најважна е величината,носете секогаш точна облека,ни премала , ни преголема.Сакам класика , удобна и квалитетна.Некогаш можете да изгледате прекрасно во обична бела маичка,фармерки и патики.Исто е важно да не се утне пригодата за која се облекувате(пр.не се оди на свадба подотерана од невестата)не шминка и накит на плажа,не секси облека на родителска средба,нападни обетки о.к.но не ставај никаков друг накит,никогаш не купувај бои кои не ти стојат,па макар цел свет да ги носи,свечена прилика не трпи спортски комбинации,ако мислите дека така ќе изгледате помладо,се лажете ,ќе изгледате очајни по изгубената младост...Во модата,колку и да е тоа површна работа,има некоја магија.Историски е докажано колку важно било облекувањето отсекогаш.Да не се расплинувам,мене лично ми се најубави 60-те години од минатиот век,кога жените се облекувале како жени,а мажите како мажи(пр.серијата ,,Mad men,, на ,,Fox life,,ако некој ја гледа). За крај апел до жените:Облекувајте се како жени,затоа што почнаа мажи да ни го грабаат тоа ексклузивно право! zbunet П.С.НЕ НОСЕТЕ ШТО Е МОДЕРНО;НОСЕТЕ ОНА ШТО УБАВО ВИ СТОИ! trepka
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

МОДА Empty Re: МОДА

Пишување by the nurse Пон Aвг 02 2010, 16:57

Кога бев мала одев во балетско училиште.Сеуште го памтам шокот кога читајќи за познати светски балерини,разбрав како загинала Исидора Данкан.Носејќи предолг свилен шал кој се завиткал околу тркалото на нејзиниот Бугати,ја стартувала колата и си го скршила вратот affraid Жртва на модата???Или ,сиротата богаташка Кристина Оназис обидувајќи се да ослаби го изгуби здравјето и животот! paleДа не збориме за еден куп безимени жртви на анорексија и последици од пластични операции!Секој сака да биде убав,но не по секоја цена!
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

МОДА Empty Re: МОДА

Пишување by keti Сре Aвг 04 2010, 16:21

МОДА НА ЕДНО РАМО
„...Најголема промоција и враќање на модата со едно рамо се случи лани, со премиерата на филмот “Сексот и градот”, во една од сцените Кери Бредшо (Сара Џесика Паркер) се појавува со бело кусо фустанче на едно рамо, надополнето со огромен цвет...“

МОДА Edno+ramo-carrie+bradshaw[img]

keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

МОДА Empty Re: МОДА

Пишување by the nurse Сре Aвг 04 2010, 22:09

...Да,Сара е една од оние на кои се им стои.Вистинска модна икона,ако некој креатор сака да биде забележан,обавезно прави нешто за Сара(односно за Кери).Најискрено и завидувам на сите оние прекрасни чевли Маноло Бланик и во последно време Кристијан Лобутин.Жени и девојки ме разбирате што сакам да кажам,нели? flower Аааах,чевли...никогаш не ни доста!
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

МОДА Empty Re: МОДА

Пишување by the nurse Сре Aвг 04 2010, 22:58

..Кога бев мала и собирав го собирав албумот,,Сара Кеј,,имаше со секоја сликичка некоја убава мисла.Сега за оваа тема ми дојде: -Одело не чини човека,али хаљина улепшава девојчице. prskalica priem : strumfeta
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

МОДА Empty Re: МОДА

Пишување by the nurse Чет Aвг 05 2010, 17:08

...За модата на едно рамо,скоро си најдов едно прекрасно фустанче во ,,Хепенинг,,на едно рамо ,со асиметричен изрез на нозете,црно,баш мој број и се ќе беше о.к. да не го носев овој мојов.Кога ме виде ми рече:-Добро е ,ама си како танчерките на Пинк! Ме изнервира и не го земав,само што го остаив една госпоѓа буквално ми го грабна од раце. И таман имав заборавено на ова Кети ме потсети со модата на едно рамо,и вчера пак му се лутев. trepka Ќе види дали друг пат ќе го носам со мене! lut
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

МОДА Empty Re: МОДА

Пишување by zbunet Чет Aвг 05 2010, 17:15

МОДА 301497
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

МОДА Empty Re: МОДА

Пишување by keti Саб Aвг 07 2010, 17:04

Мало освежување во овие летни горештини...


keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

МОДА Empty Re: МОДА

Пишување by keti Саб Aвг 07 2010, 21:42

keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

МОДА Empty Re: МОДА

Пишување by the nurse Саб Aвг 07 2010, 23:07

Девојчињава од ,,Викторијас сикрет,,нема што,бест оф д бест,жена сум,ама што е убаво и на господ му е драго! flower За друго сакав,за купачи.Јас си носам класични триаголници,додуша минимални во некои убавки бои,пинк,црвено,сино.Скоро на нашиот базен во КВ,си седиме така и муж ми:-Што не си купиш златна боја купачи?Гледам , после видел едни убавки девојчиња со такви златни.Ништо не му реков ,но одиме следниот викенд и гледам една баба од 60-70 год. со исти такви златни купачи.И му викам на овој мојов:-Вакви ли ми збореше да си купам? kez Не,ма види какви се гадни! trepkaЕ ај сега!
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

МОДА Empty Re: МОДА

Пишување by zbunet Саб Aвг 07 2010, 23:20

МОДА 79941
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

МОДА Empty Re: МОДА

Пишување by alisa Нед Aвг 08 2010, 10:48

Немам ништо против високата мода, дури и често кога немам што да гледам на TV, обично ги пуштам модните програми. Моделите на Victoria Secret се навистина многу убави, а манекенките уште поубави. Избрани се најубавите девојки и жени да се профрцкаат и да ги видиме нивните модели кои изгледаат уште поубаво заради манекенките. Кога ги гледам нивните ревии обично и не ги забележувам многу моделите, бидејќи гаќи се гаќи, а купаќи-купаќи, моделите се безмалку тие што ги има и на нашиот пазар, можеби се работи само за квалитет, за маретијалот од кој се изработени и сл. Не би можеле да ставиме крила на купаќите, за да изгледаме убаво на плажа, или да облечеме купаќи од бисери и дијаманти, такви и изработуваат, но тие се само за гледање, но не и за употреба. По сите весници нашироко и надугачко ќе се пишува за нивните гаќи од бисери, па што? Светот стана поубаво место за живеење заради тоа? Некој ќе ги облече? Сигурно се сеќавате кога Саманта облече танга со бисери (Сектот и градот).
Но не ми беше зборот околу тоа ! Всушност сакав да кажам дека плаќаат милионски суми за манекенките, заработуваат милионски суми, се сметаат за највисока мода, а никој не ја забележува позадината. Веројатно повеќето мислат дека високата мода се изработува во некои современи фабрики, каде се шеткаат креаторите насмеани, и сите се весели и среќни бидејќи работат за Victoria Secret и тн. Нивните модели се изработуваат во подземни простории, нормално, без никакви услови за работа, ги изработуваат емигранти кои работат на „црно“, за само неколку долари дневно, и не можат да се побунат бидејќи се емигранти. Не можам да се сетам на точната заработка, бидејќи ова не го читав баш скоро. Нашите мини фабрики, шивални, можат „вода да им носат“!
И после продаваат „ВИСОКА МОДА“ МОДА 770493
alisa
alisa


Вратете се на почетокот Go down

МОДА Empty Re: МОДА

Пишување by zbunet Нед Aвг 08 2010, 11:47

Ja nemam pojma od moda, ama cuv deka vo "Leov" im daval po 100 eu plata
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

МОДА Empty Re: МОДА

Пишување by the nurse Нед Aвг 08 2010, 17:12

Сосема си во право,Клементина.За жал тоа е позадината на модата.Мене ми е роднина во моментот најплатената македонска манекенка на запад,и секоја чест убаво си работи и не се изгуби во тој свет.Но,имам и пациентка која отишла да работи во САД и работејќи за минималец во текстилна фабрика(заедно со еден куп мексиканки) во ужасни услови,ги изгубила здравјето и секаква шанса да стане мајка.Тоа е тоа...
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

МОДА Empty Re: МОДА

Пишување by keti Нед Aвг 08 2010, 17:27

hot nurse напиша:Девојчињава од ,,Викторијас сикрет,,нема што,бест оф д бест,жена сум,ама што е убаво и на господ му е драго! flower За друго сакав,за купачи.Јас си носам класични триаголници,додуша минимални во некои убавки бои,пинк,црвено,сино.Скоро на нашиот базен во КВ,си седиме така и муж ми:-Што не си купиш златна боја купачи?Гледам , после видел едни убавки девојчиња со такви златни.Ништо не му реков ,но одиме следниот викенд и гледам една баба од 60-70 год. со исти такви златни купачи.И му викам на овој мојов:-Вакви ли ми збореше да си купам? kez Не,ма види какви се гадни! trepkaЕ ај сега!Браво hot nurse коментарите ти се многу интересни, оригинални и ведри... Јас верувам дека таквите купаќи во златна боја што ги носеле младите девојчиња сигурно би ти прилегале, зошто со твојот ведар дух ќе знаеш како и да ги носиш... МОДА 396122
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

МОДА Empty Re: МОДА

Пишување by keti Нед Aвг 08 2010, 18:02

zbunet напиша:Ja nemam pojma od moda, ama cuv deka vo "Leov" im daval po 100 eu plata

МОДА 301497
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

МОДА Empty Re: МОДА

Пишување by keti Нед Aвг 08 2010, 18:13

"..Како што имаше „Последниот мохиканец“, така и јас сум последниот сељак
со спидо гачица. А детето е наше, Македонче, а како што знаеме
Македонија е до Нигерија. Иначе го шаљев да учи некој занат у Л‘ндн.."

Zbunet сигурно ти се познати овие твои зборови. Со твојата "спидо гачица" МОДА 412112 веќе си ја фатил модата за 2010 год... МОДА 944621... МОДА 104553 ... МОДА 125943 МОДА 125943 МОДА 125943
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

МОДА Empty Re: МОДА

Пишување by zbunet Нед Aвг 08 2010, 23:58

МОДА 125943 МОДА 104553 МОДА 125943
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

МОДА Empty Re: МОДА

Пишување by the nurse Пон Aвг 09 2010, 00:49

kez Ne be ,ne si ,, posleden mohikanec,, .Ti kazav dolgi i siroki kupaci nosat onie mazi sto sakaat da skrijat nesto,a ti znaci nemas zosto da se kries... trepka
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

МОДА Empty Re: МОДА

Пишување by zbunet Пон Aвг 09 2010, 01:15

МОДА 891450
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

МОДА Empty Re: МОДА

Пишување by the nurse Нед Сеп 19 2010, 14:47

Вчера си купив нова ташна.И вечерта , излегуваме и му викам на маж ми:-Абе,убаво е што е поголема, ќе собира се,но некако ми е празна. smeskoЕпа,стај едно 2кг.компири,ќе ја наполниш!-ми рече. lut
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

МОДА Empty Re: МОДА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот