МЕКИЦИ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

МОДА

+4
the nurse
Александра
Тото
keti
8 posters

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Go down

МОДА - Page 3 Empty Re: МОДА

Пишување by zbunet Саб Мар 26 2011, 16:17

perverzen
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

МОДА - Page 3 Empty Re: МОДА

Пишување by the nurse Нед Мар 27 2011, 20:02

Изумувањето на мини здолништето во 1960 и беше припишано на модната креаторка Мери Квант која почнала всушност производство на краток мини фустан и мини здолниште, кои биле шест до седум инчи над колено. Иако, францускиот дизајнер Андре Куреж се смета за вистинскиот изумител на мини здолништето. Во 1965 година Квант ја зела идејата од дизајни од Courrèges од 1964г.
Мери Квант со право е заслужна за создавање на мини здолништето популарен стил, кое го направи своето деби во Франција,но вистински бум доживеа во Лондон.
За првпат досега , младите станаа лидери на модата.
Мини здолништето еволуирало во микро мини во 1967 година, кое било ништо друго туку еден мал стриптиз од материјал.
До крајот на оваа деценија, со две крајности на здолниште, должина популарна како (микро и мини), како и миди должина, "Вог" прогласи"Должината на вашето здолниште е како се чувствувате во моментот. "

Во текот на 1970 година, на мини здолништето е заборавено, жените повеќе сакале да биде почитувани за својата ментални способности, отколку за нивната убавина.

Во 1990-тите мини здолништето се врати во мода, често гледано во популарните ситкоми како ,,Пријатели,, и ,,Сексот и градот,,. Жените сфатија дека би можеле да бидат почитувани и за интелигенција и убавина.


МОДА - Page 3 V147685p0
МОДА - Page 3 SkirtМОДА - Page 3 Draft_lens2007575module12370041photo_1286572266mini-skirt
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

МОДА - Page 3 Empty Чевли...

Пишување by the nurse Пет Апр 01 2011, 10:12

Тие не се направени само за одење – рекол за чевлите еден од најпознатите дизајнери Кристијан Лубутин, чии црвени потпетици се едни од најпосакуваните кај сите жени на светот. Уште неколку интересни мисли од големиот дизајнер за „најголемото богатство за голем број жени“ – чевлите.

1. Правам чевли за жени кои одат на ручек, но на еден злобен ручек каде зборуваат само за мажи.

2. Не произведувам апчиња кои треба да ги излечат луѓето, туку чевли и затоа мислам дека целиот процес на создавање треба да биде разигран и весел.

3. Ако постои нешто кое го презирам тоа е кога чевлите се премногу меки и сами се обликуваат според стапалата. Тоа е навистина ужасно. А не сакам ниту долги чевли чии врвови немаат крај. Тие изгледаат како да ги носел Аладин.

4. Блескавите црвени потпетици немаат апсолутно никаква функција освен да им укажат на луѓето дека јас сум ги дизајнирал. Ја одбрав оваа боја затоа што е впечатлива и привлекува на прв поглед.

5. Мојата цел не е да ги задоволувам жените, туку мажите.

6. Го мразам целиот концепт на кломпи. Грди, лажни и крајно неудобни.
7. А го мразам и концептот на удобност, тоа е еден од најгрдите зборови кои постојат. Тоа е како кога паровите велат: Веќе не сме вљубени, но нам ни е удобно и убаво заедно.

8. Чевлите се како рентгенски зрак за социјалниот углед.

9. Кога жена купува чевли никогаш не гледа во самите чевли. Застанува и се гледа во огледало – градите, задникот, нозете. Ако и се допаѓа како изгледа – тогаш ги купува чевлите.

МОДА - Page 3 Images?q=tbn:ANd9GcThjVMrQTOgJ-PHi_OrwQK9J0o5ycokGc5nnF9xjcezfuOakydt
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

МОДА - Page 3 Empty Re: МОДА

Пишување by trpe Сре Мај 04 2011, 13:40

Сладолед во модата МОДА - Page 3 151405

trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

МОДА - Page 3 Empty Re: МОДА

Пишување by zbunet Сре Мај 04 2011, 16:05

jazik
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

МОДА - Page 3 Empty Re: МОДА

Пишување by keti Вто Јун 14 2011, 08:54

Доаѓа лето и да си ја обновиме гардеробата со креативна облека...Се' е модерно ако го одбереш со љубов... backa
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

МОДА - Page 3 Empty Re: МОДА

Пишување by zbunet Нед Ное 27 2011, 22:58

Кои се задни образи кај жена? На секој чекор со нив џвака kez
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

МОДА - Page 3 Empty Re: МОДА

Пишување by trpe Сре Дек 07 2011, 13:23

trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

МОДА - Page 3 Empty Re: МОДА

Пишување by zbunet Нед Апр 22 2012, 23:53

Оваа летна сезона ќе бидат хит машки бермуди со три ногавици kez
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

МОДА - Page 3 Empty Re: МОДА

Пишување by the nurse Вто Мај 29 2012, 21:48

МОДА - Page 3 577598_388970547811326_115301118511605_1116888_43159780_n
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

МОДА - Page 3 Empty Re: МОДА

Пишување by keti Сре Мај 30 2012, 13:36

keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

МОДА - Page 3 Empty Re: МОДА

Пишување by keti Пет Aвг 10 2012, 01:29

МОДА - Page 3 Scaled.php?server=41&filename=dsc07173i

Дизајнирана облека ќе биде сега модерна! ... Панталончињата се на ќерка ми, па решив малку да ги украсам за да бидат модерни... МОДА - Page 3 104553
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

МОДА - Page 3 Empty Re: МОДА

Пишување by the nurse Пет Сеп 07 2012, 14:51

МОДА - Page 3 05 iznenad
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

МОДА - Page 3 Empty Re: МОДА

Пишување by keti Пет Окт 19 2012, 22:05

misli
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

МОДА - Page 3 Empty Re: МОДА

Пишување by the nurse Нед Дек 09 2012, 19:17

Najsmesna i najglupava obleka,sto nikako ne izleguva od moda e kitenjeto so tugji perja kez
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

МОДА - Page 3 Empty Re: МОДА

Пишување by the nurse Вто Јан 15 2013, 18:30

МОДА - Page 3 69651_380532992043657_1259540291_n
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

МОДА - Page 3 Empty Re: МОДА

Пишување by the nurse Нед Апр 28 2013, 12:33

Od nakita je nosila jedino oči,i ja sam u tom trenutku uzalud tražio reč koja bi ih objasnila...Balasevic
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

МОДА - Page 3 Empty Re: МОДА

Пишување by the nurse Пон Ное 18 2013, 19:15

the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

МОДА - Page 3 Empty Re: МОДА

Пишување by the nurse Нед Јан 05 2014, 14:44

МОДА - Page 3 Kineski
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

МОДА - Page 3 Empty Re: МОДА

Пишување by keti Нед Фед 02 2014, 23:45

keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

МОДА - Page 3 Empty Re: МОДА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот