МЕКИЦИ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ

+2
Александра
zbunet
6 posters

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Go down

I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ Empty I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ

Пишување by zbunet Нед Јун 06 2010, 11:33

I CHING

(кликни)


I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ Codons10


Последната промена е направена од zbunet на Нед Јун 06 2010, 23:30. Мислењето е променето 1 пати
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ Empty Re: I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ

Пишување by zbunet Нед Јун 06 2010, 11:46

Ми вика вака :

- Батка, може е интересно и голицливо, но бргу ќе помине и темава ќе биде заборавена, оти не те бива да го интерпретираш во нешто корисно.

Ако стварно сакаш треба ептен да запнеш и да не се замараш кој што ќе ти рече или нема да ти рече.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ Empty Re: I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ

Пишување by zbunet Нед Јун 06 2010, 12:02

Шо да праам со онаа мојана кога ме нервира ?

Поради жртвите кои ги даваш се воздржува да не те отера ко куче на улица и да си тера своја работа.

Како и да е, треба да бидеш внимателен со неа во резервирана форма, затоа што е склона на непредвидени потези кои може и те како да те извадат од такт.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ Empty Re: I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ

Пишување by zbunet Нед Јун 06 2010, 12:16

А кога ме обвинува дека ми мрда г’зот ?

Уживај, тоа е само пукање во празно, секогаш успеваш да ја докажеш својата верност и да се здобиеш со почит.

Заради твоите заебанции ја нервираш, но полека ќе и‘ влезеш во ситуација и ќе ја смириш.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ Empty Re: I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ

Пишување by zbunet Нед Јун 06 2010, 12:37

Кога ќе ми дае следниот пат ?

Кога ќе расцвета ружата и ќе го добиеш тоа што секогаш си го добивал.

Тоа нема да биде денес, но ќе чекаш непопустливо.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ Empty Re: I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ

Пишување by zbunet Нед Јун 06 2010, 12:44

Како ќе поминам на работа ?

Не прави самостални потези без да добиеш јасна наредба.

На крајот ќе биде релаксирано и мирно.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ Empty Re: I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ

Пишување by Александра Нед Јун 06 2010, 18:53

Кога ќе го видам повторно?

Не прави самостални потези без да добиеш јасна наредба.

Но, ако стварно сакаш, треба ептен да запнеш и да не се замараш што ќе ти рече или нема да ти рече.

I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ 361380
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ Empty Re: I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ

Пишување by zbunet Вто Јун 08 2010, 16:24

Што ме чека денес ?

Абе иди легни, те чека долга и напорна ноќ.

Некое тапшање те чека, ама за секој случај не го врти незаштитено грбот.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ Empty Re: I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ

Пишување by zbunet Вто Јун 15 2010, 00:50

Што ќе кажеш за Трпе ?

Мир. Злото опаѓа, големо и добро се приближуваат.

Хармонијата се ускладува и дава плод.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ Empty Re: I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ

Пишување by zbunet Вто Јун 15 2010, 01:11

За Кети ?

Жртвата е принесена, се чека на позитивниот резултат кој доаѓа.

Нејзината искреност предизвикува почит.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ Empty Re: I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ

Пишување by zbunet Вто Јун 15 2010, 01:14

За Кидман ?

Нека си тера како наумила и нека не се замара кој што ќе и’ каже.

Стварно ја бива.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ Empty Re: I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ

Пишување by zbunet Вто Јун 15 2010, 01:20

За Далас ?

Она е генерал, и кралот и нејзините војници ја почитуваат.

Во неа се одразува сјајот од небесната врлина.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ Empty Re: I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ

Пишување by zbunet Вто Јун 15 2010, 01:25

За Хот Нурс ?

Правдољубието по секоја цена ќе предизвика застој.

Ако тежнее кон возвишеност нека биде повеќе претпазлива.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ Empty Re: I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ

Пишување by zbunet Вто Јун 15 2010, 01:37

Фрагола ?

Се прикрадува и демне како тигар кој се приближува кон својот плен.

Ќе ги разреши административните проблеми.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ Empty Re: I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ

Пишување by zbunet Вто Јун 15 2010, 01:41

Тото

Нестабилна ситуација заради избрзаност.

Има и празници, уживај во нив, не е се‘ во работата.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ Empty Re: I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ

Пишување by zbunet Вто Јун 15 2010, 01:44

Клементина

Кралот се движи кон храмот затоа што го почитува.

Го имаш потребниот благослов.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ Empty Re: I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ

Пишување by zbunet Вто Јун 15 2010, 01:57

Збунет

Ги наведуваш луѓето кон добрина, но знаеш да претераш во уживањата кон кои си склон.

Ти треба повеќе скромност.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ Empty Re: I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ

Пишување by Тото Вто Јун 15 2010, 11:11

zbunet напиша:Тото

Нестабилна ситуација заради избрзаност.

Има и празници, уживај во нив, не е се‘ во работата.

Ова колку време важи? Моментално, за цел ден или за една недела?
да занам колку време да уживам kez
Тото
Тото


Вратете се на почетокот Go down

I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ Empty Re: I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ

Пишување by zbunet Вто Јун 15 2010, 11:19

Ти треба одмор, значи кога ќе се одмориш. I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ Unbonb10I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ Hamacp10 I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ Pirogu11 I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ Sexe0810
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ Empty Re: I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ

Пишување by keti Вто Јун 15 2010, 15:04

smesko


Последната промена е направена од keti на Чет Фед 20 2014, 01:52. Мислењето е променето 1 пати
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ Empty Re: I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ

Пишување by zbunet Вто Јун 15 2010, 20:34

keti напиша:I ching

“I ching” voli duhovit i raznovrstan, ponekad i mrzovoljan razgovor samo o jednom problemu. Otkrit cete da je to tvrdoglava tehnika proricanja – ne možete je ni odbaciti, niti koristiti bez nekog cilja. Kako Vaša veza sa I chingom postaje… bliskija, može Vas zbuniti ili uplašiti, a ponekad ce se s Vama slatko nasmijati…
U ovim rijecima engleskog pisca R. L. Vinga (Wing) leži suština najstarije i, možda, najmudrije prorocke tehnike na svijetu, koja se koristi kako bi se otkrila buducnost, a za razliku od drugih slicnih metoda, sa I chingom se razgovora!
I ching nije samo najstarija knjiga prorocanstava na svijetu vec je i najpoštovanija. Pretpostavlja se da je pisana na osnovu mnogo starijeg materijala i da je ona djelo kralja Vinga (Wing), koji je u Kini vladao u 12. stoljecu pr.n.e. U tradiciji I chinga univerzum je sazdan od mnoštva suprotnosti – svjetla i tame, toplote i hladnoce, rodenja i smrti – skracenih i isprepletenih simbola Yina i Yanga. Njene savjete koristile su cak i vojskovode prije 500 i 1.000 godina. Cak i u prošlom ratu neki japanski komandanti konsultovali su u ratnim operacijama I ching.
Ipak, za razliku od vecine prorockih knjiga, I ching ne pruža pouzdana predskazanja o buducnosti i ne odgovara uvijek na sasvim konkretna pitanja, koja, prije svega, ovise o tome kako cete se sami ponašati u odredenoj situaciji i u životu.
Umjesto toga treba da postavljate pitanja o prirodi date situacije i tražite putokaz kako da se ponašate, ako želite da se stvari zadovoljavajuce odvijaju..........

http://www.bosnic.com/Servisi/I%20Chang/prva.aspI Ching za Keti :

Коментарот е резултат на предрасуда од некој кој е надвор од кругот.

Потребна е само концентрација, без да ти лута умот наоколу.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ Empty Re: I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ

Пишување by zbunet Вто Јун 29 2010, 14:20

Преосетливост за безвредни работи од кои нема никаква корист.

Опушти се и преспиј го глупавиот период, тоа се само кучињата кои те лаат, не те заслужуваат.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ Empty Re: I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ

Пишување by trpe Сре Јун 30 2010, 19:25

zbunet напиша:Што ќе кажеш за Трпе ?

Мир. Злото опаѓа, големо и добро се приближуваат. Хармонијата се ускладува и дава плод.


Точно како што рече, големо и добро кое долго време го очекував се приближува. Сега можам малку да здивнам I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ 980517
trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ Empty Re: I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ

Пишување by zbunet Чет Jул 01 2010, 14:24

Постепено напредување кон солидно заедништво.

Опкружени со доблест добрината се потикнува.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ Empty Re: I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ

Пишување by keti Нед Jул 04 2010, 22:23

trepka


Последната промена е направена од keti на Чет Фед 20 2014, 01:53. Мислењето е променето 1 пати
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ Empty Re: I CHING - КНИГА НА ПРОМЕНИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот