МЕКИЦИ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Нумерологија-значење на броевите

+2
zbunet
keti
6 posters

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Нумерологија-значење на броевите Empty Нумерологија-значење на броевите

Пишување by keti Чет Јун 10 2010, 20:07

Таткото на нумерологијата, познатиот грчки филозоф и математичар Питагора говорел дека целиот космос е изграден на броеви и дека судбината и карактерот на секој од нас зависат од нумеричките закони.
Бројот на вашата животна патека или нумеролошкиот број се добива кога ќе се соберат цифрите од кои се состои датумот на раѓање, а потоа се собираат цифрите на добиениот број се додека не се добие едноцифрен број. Ова не важи само за броевите 11 и 22 кои имаат посебно значење.
Пример:За да се добие нумеролошкиот број за 1.6.1965 треба да се соберат цифрите 1+6+1+9+6+5, при што се добива 28. Потоа повторно треба да се соберат цифрите 2+8 и се добива 10, па 1+0 кои го даваат нумеролошкиот број 1.

Кој е Вашиот нумеролошки број и кое е неговото значење?

keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Нумерологија-значење на броевите Empty Re: Нумерологија-значење на броевите

Пишување by zbunet Чет Јун 10 2010, 20:12

10.12.1967

1+1+2+1+9+6+7 = 27 = 2+7 = 9
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нумерологија-значење на броевите Empty Re: Нумерологија-значење на броевите

Пишување by zbunet Чет Јун 10 2010, 20:14

Значење на броевите ( кликни)

Тука не е по дата на раѓање туку за име и презиме
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нумерологија-значење на броевите Empty Re: Нумерологија-значење на броевите

Пишување by the nurse Чет Јун 10 2010, 21:27

9+2+1+9+6+9=36=3+6=9 и сега што?Па и за името сум била 9.
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Нумерологија-значење на броевите Empty Re: Нумерологија-значење на броевите

Пишување by zbunet Чет Јун 10 2010, 21:51

Epa toa ti e, takva si Нумерологија-значење на броевите 104553
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нумерологија-значење на броевите Empty Re: Нумерологија-значење на броевите

Пишување by the nurse Чет Јун 10 2010, 21:53

Епа,добро.
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Нумерологија-значење на броевите Empty Re: Нумерологија-значење на броевите

Пишување by the nurse Саб Јун 12 2010, 01:06

Edna koleska mi kaza deka na 9-kite ova im bilo posleden zivot,i ako ne zgresis nisto , vece ne se vracas(Ova e posledna reinkarnacija).Ako naprais grev , se odnovo 1,2,3...Ajdeee...teska zadaca
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Нумерологија-значење на броевите Empty Re: Нумерологија-значење на броевите

Пишување by fragola Саб Јун 12 2010, 11:38

uhhhh znaci ke utepam uste 2 zivoti Нумерологија-значење на броевите 965725
fragola
fragola


Вратете се на почетокот Go down

Нумерологија-значење на броевите Empty Re: Нумерологија-значење на броевите

Пишување by fragola Саб Јун 12 2010, 11:44

I imeto mi e ista brojka Нумерологија-значење на броевите 538444
fragola
fragola


Вратете се на почетокот Go down

Нумерологија-значење на броевите Empty Re: Нумерологија-значење на броевите

Пишување by zbunet Саб Јун 12 2010, 19:55

Keti mi go prati linkot i otkako se proveriv sve najloso mi kaza kakov sum bil u prosliot zivot

http://horoskop.hr/Reinkarnacija.html
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нумерологија-значење на броевите Empty Re: Нумерологија-значење на броевите

Пишување by keti Саб Јун 12 2010, 21:23

Број 9
Деветката е уште еден во низата на свети броеви и тој секогаш ветува.

Бројот 9 се сметал во Антиката како симбол за совршенство,
хармонија и бесконечност.
Ова доаѓа од специјалните математички особини кои ги поседува бројот.
Се вика хармоничен затоа што временскиот период од оплодувањето
до раѓањето пресметано во месеци е Девет.
Римјаните сметале дека овој број е специфичен. Имало пазари секој
деветти ден и се молеле на девет богови.
Тие кои се под влијание на овој број покажуваат совршенство,
тактичност, разбирање, интерес за логика, филозофија и уметност.
Тие знаат како да го користат своето знаење и се снабдени со
извонреден интелект. Добри се и имаат волја да им помогнат на
другите да успеат во животот.
Лесно добиваат пријатели заради нивното разбирање за околината.
Ова е број кој покажува генијалност исто како и бројот Еден.
Сакаат да сонуваат и можеби навлегуваат во повеќе подрачја
истовремено, кое може да доведе да не успеат во ниту едно подрачје.
Мора да ја развијат дисциплината за работа и концентрацијата, а
исто така треба да научат како да ги искористат нивните вродени
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Нумерологија-значење на броевите Empty Re: Нумерологија-значење на броевите

Пишување by keti Саб Јун 12 2010, 21:25

Мојот нумеролошки број е 3

3+0+3+1+9+6+8 =3+0=3
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Нумерологија-значење на броевите Empty Re: Нумерологија-значење на броевите

Пишување by the nurse Саб Јун 12 2010, 21:48

WOW,Keti thank you!Ako stvarno mi bil takov prosliot zivot...Zatoa sega nisto ne mi se desava...
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Нумерологија-значење на броевите Empty Re: Нумерологија-значење на броевите

Пишување by keti Нед Јун 13 2010, 12:52

Број 3
Овој број многумина го сметаат за среќен и свет број.

Бројот 3 во Античкото време се сметал за совршениот број.
Машки број е и е поврзан со тројното единство.
Бројот три се поврзува и за сфаќањата на минатото, сегашноста и
иднината, а исто така и со висината, должината и ширината.
Бројот три се претставува со триаголник.
Тие кои се под влијание на овој број покажуваат цврстина,
слобода, добра способност за организирање, иноваторство,
убедлив шарм и надареност за бизнис.
Овие особи се зборлести, весели и лесно се прилагодуваат на
ситуации со луѓе.
Тие чувствуваат животна радост и ентузијазам. Секогаш покажуваат
оптимизам и проблемите кај нив немаат долгорочно влијание. Нивната
самобендисаност повредува многу луѓе, а нивната нестрпливост и
недостатокот на планирани цели може да биде и нивна пропаст.
Имаат потреба за развивање на скромност, издржливост и
способност за постигнување на успеси.
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Нумерологија-значење на броевите Empty Re: Нумерологија-значење на броевите

Пишување by keti Нед Јун 13 2010, 12:54

Број 7
Седмицата е духовно богата, независна е и оригинална.

Бројот 7 е најмистичниот и најинтересниот број во едноцифрените
броеви. Питагора верувал дека е свет број поради што е најголемиот
едноцифрен број кој е целосен во себе и не се дели со друг освен со
бројот еден.
Бројот седум ги претставува мудроста, балансот, целокупноста,
развојот и издржливоста.
Тие кои се под влијание на овој број покажуваат дисциплина, храброст
и цврстина. Го обожаваат приватниот живот, имаат интуиција и
голема ментална сила. Покрај се, најмногу ја ценат науката и не
сакаат да се мешаат со други луѓе.
Обичните задоволства не се за нив. Тие трошат многу време за да се
снабдат со знаење без да знаат што ќе прават со знаењето.
Треба да ги всадуваат своите контакти со луѓето и да научат што
стварно значи пријателство, за да не би останале без пријатели
покасно во животот. Мора исто така да планираат и да ги насочат своите
студии во практична корист за да на тој начин достигнат материјална
победа и успех во животот.
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Нумерологија-значење на броевите Empty Re: Нумерологија-значење на броевите

Пишување by Александра Нед Јун 13 2010, 12:58

zbunet напиша:10.12.1967

1+1+2+1+9+6+7 = 27 = 2+7 = 9

значи, и да си се родел на први (а не на десетти) ќе си бил исто? џабе strk кружел девет дена ? smesko
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Нумерологија-значење на броевите Empty Re: Нумерологија-значење на броевите

Пишување by keti Нед Јун 13 2010, 12:59

zbunet напиша:Keti mi go prati linkot i otkako se proveriv sve najloso mi kaza kakov sum bil u prosliot zivot

http://horoskop.hr/Reinkarnacija.html

Не ми се верува дека ова е баш така... smesko а и да има вистина во тоа што е напишано, во овој живот си станал сосема поинаква личност, пример за сите нас аватари, од која можеме многу да научиме и да си го промениме нашиот живот кон подобро... guska
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Нумерологија-значење на броевите Empty Re: Нумерологија-значење на броевите

Пишување by keti Нед Јун 13 2010, 13:11

ТАБЕЛА НА ХАРМОНИЧНИ БРОЕВИ

БРОЈОТ 1
Вибрира со 9
Привлекува 4 и 8
Стои во спротивна позиција со 6 и 7
Е бесчувствителен за 2, 3 и 5

БРОЈОТ 2
Вибрира со 8
Привлекува 7, 9 и 1
Стои во спротивна позиција со 5
Е бесчувствителен за 3, 4 и 6

БРОЈОТ 3
Вибрира со 7
Привлекува 5, 6 и 9
Стои во спротивна позиција со 4 и 8
Е бесчувствителен за 1 и 2

БРОЈОТ 4
Вибрира со 6
Привлекува 1 и 8
Стои во спротивна позиција со 5
Е бесчувствителен за 2, 7, 9 и 3

БРОЈОТ 5
Вибрира со 5
Привлекува 3, 9 и 2
Стои во спротивна позиција со 4
Е бесчувствителен за 1, 6, 7 и 8

БРОЈОТ 6
Вибрира со 4 и 2
Привлекува 3 и 9
Стои во спротивна позиција со 1, 5 и 8
Е бесчувствителен за 7

БРОЈОТ 7
Вибрира со 3 и 5
Привлекува 2 и 6
Стои во спротивна позиција со 1 и 9
Е бесчувствителен за 4 и 8

БРОЈОТ 8
Вибрира со 2 и 5
Привлекува 1 и 4
Стои во спротивна позиција со 3 и 6
Е бесчувствителен за 7 и 9

БРОЈОТ 9
Вибрира со 1
Привлекува 2, 3 и 6
Стои во спротивна позиција со 7
Е бесчувствителен за 4, 5 и 8

Објаснување:
-Идентични броеви значат голема согласност и хармонија;
можно на граница на досадно.
-Ако некој број „ вибрира “ со друг број, тоа значи дека атракцијата
е обострана.
-Ако некој број „ привлекува “ друг број, тоа значи дека тие двајца
си одговараат.
-Ако некој број „ стои во спротивна позиција “ со друг број,
тогаш значи дека е потребна голема количина на константна
дипломатија да се користи за да се спречи прекинувањето
на врската.
-Ако некој број „ е безчувствителен за “ друг број, тогаш таа
врска нема да доживее поголеми променливости ни подобри,
ниту полоши.
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Нумерологија-значење на броевите Empty Re: Нумерологија-значење на броевите

Пишување by keti Нед Јун 13 2010, 13:30

zbunet напиша:Значење на броевите ( кликни)

Тука не е по дата на раѓање туку за име и презиме

Кети Пиперкоска
2+5+4+1+8+1+8+5+2+2+7+3+2+1=51=5+1=6

6 – Овој број е врзан со работата, таквите лица се способни,
секогаш добро подготвени, организирани, често интелектуалци. Тие се одговорни
родители, а им лежи професорска работа.

...Се прашувам што е со нас кои го имаме сменето презимето...тогаш ни се измешале карактеристиките... kez
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Нумерологија-значење на броевите Empty Re: Нумерологија-значење на броевите

Пишување by keti Нед Јун 13 2010, 13:38

Со моето моминско презиме го добив бројот 9...


9 – На овие личности им е потребен многу простор, сакаат
авантури и ризик. Тие уживаат во секој ден од својот живот. Често се работи
за револуционерни, посебни, поинакви и го покренуваат гласот за реформи, за
нов начин на живот и секогаш сакаат промени, нешто поинакво и нешто ново.

заклучок: Добро е што сум го сменила презимето, зошто карактеристиките се подобри... kez
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Нумерологија-значење на броевите Empty Re: Нумерологија-значење на броевите

Пишување by the nurse Нед Јун 13 2010, 17:18

Сега прочитавме за цело семејство што сме биле во прошлите животи.Пошто јас сум била некој јак владар/ка , а маж ми генерал му наредив да ќути да не го пратам на боиште.За дечињава па,што пишува се попаѓавме од смеење.Многу интересно!
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Нумерологија-значење на броевите Empty Re: Нумерологија-значење на броевите

Пишување by keti Саб Јун 19 2010, 18:39

Број 1
Животниот стил на овие луѓе се вика индивидуалист.

Бројот 1 е симболот на божественоста, сесветското средиште,
светската мајка и сонце.
Се смета за машки број од традицијата дека мажот настанал прв.
Тие кои се под влијание на овој број се препознатливи по силната
свест за планирање цели, намерна осаменост, самодоверба,
силна способност за успеси, способност за концентрирање,
снаодливост и јачина (сила).
Овие особи претежно стануваат лидери и ја поздравуваат одговорноста.
Добри се према послабите и внимаваат на околината, но никогаш
нема да бидат среќни ако се на пониска позиција.
Имаат исто и високи амбиции и имаат тенденција да ја потценат
работата што ја вршат другите.
Тврдоглави се, дрски и самоуверени. Тие презираат добри совети,
се независно вообразени, имаат ограничени интереси, тесногледи се
и нестрпливи.Но, под грубата површина сепак се крие личност со многу префинет дух.
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Нумерологија-значење на броевите Empty Re: Нумерологија-значење на броевите

Пишување by keti Саб Јун 19 2010, 18:43

Број 2
Кај луѓето кај кои животот е обележан со двојка преовладува
соработката и посебен вид на смиреност, а понекогаш и пасивността.

Бројот 2 со своите две страни претставува спротивност или
разлика, правда и еднаквост, баланс, хармонија и братство.
Овој број е традиционално поврзан со жената.
Тие кои се под влијание на овој број се препознатливи по
вниманието ( грижливоста ) спрема околината, смиреноста,
за правдата,против угнетувањето и сите форми на себичност.
Ги избегаваат споровите или некоја друга форма на несогласувања.
Лесно стекнуваат пријателства заради доброто разбирање и сочувство
спрема околината.
Нивната одвратност за раздори и препирки може да доведе да се
повлечат од секаква одговорност. Нив им треба јачината (силата)
од бројот ЕДЕН.
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Нумерологија-значење на броевите Empty Re: Нумерологија-значење на броевите

Пишување by keti Саб Јун 19 2010, 18:45

Број 4
Патот на овие луѓе обележан е со бавно, но сигурно напредување, а главни особини на нивниот карактер се доследност, упорност, конвенционалност и поштување на традицијата.

Бројот 4 го претставува оганот, воздухот, земјата и водата, четирите
светски страни и четирите годишни времиња. Се верувало дека
зад овој број стои вистината.
Питагора верувал во божественоста на бројот затоа што името на
богот Зевс содржело четири букви.
Бројот четири се симболизира со квадратот и претставува цврстина и
реализам. Особите кои го карактеризираат овој број се бавност, лојалност
стабилност, фокусираност, искреност, послушност и конзервативност.
Имаат способност да извршуваат напорни и незгодни задачи, ја
извршуваат својата должност, имаат силна волја и секогаш
настојуваат да го најдат доброто кај сите. Тие ретко осудуваат и
многу ретко се нестрпливи. Здравиот разум е посебна одлика кај нив.
Имаат исто така тенденција да заглавувааат во стари навики,
каде што недостатокот на мотивацијата и иницијативи ги спречува
за да направат нешто што би било забележително.
Потребна им е храброст, енергијата и способност за донесувањето
на одлуки, особини кои ги поседува бројот ТРИ.
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Нумерологија-значење на броевите Empty Re: Нумерологија-значење на броевите

Пишување by keti Саб Јун 19 2010, 18:47

Број 5
Животната патека на петката е полна со богати, но понекогаш
и неочекувани случувања.

Бројот 5 во Античко време симболизирал здравје и плодност.
Бројот бил општо поврзан за свадби и размножување.
Пет свеќи се палеле на свадбената церемонија во Антички Рим.
Оние кои се под влијание на овој број покажуваат цврстина,
сестраност, храброст и физичка јачина.
Препознатливи се по романтичната топлина, пријателството и
способноста да најдат радост во многу работи.
Имаат висок степен на свесност за чувствата на околината.
Брзо ја откриваат специфичноста кај некоја особа или ситуација и
брзо се прилагодуваат на истата.
Сакаат да патуваат и да го испитуваат непознатото и подобри се
пријатели одколку љубовници. Можат да бидат неодговорни,
да покажат недостаток на концентрација и дејствуваат
импулсивно. Потребно им е стабилното влијание од бројот два
за да бидат поефикасни.
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Нумерологија-значење на броевите Empty Re: Нумерологија-значење на броевите

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот