МЕКИЦИ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Нешто за љубовта

+7
keti
Тото
Кидман
trpe
Александра
fragola
zbunet
11 posters

Страна 1 of 22 1, 2, 3 ... 11 ... 22  Next

Go down

Нешто за љубовта Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by zbunet Пон Сеп 14 2009, 12:38

Site zeni po mene, otkako ke me otkacat, si ja naogale vistinskata ljubov


Последната промена е направена од zbunet на Вто Сеп 15 2009, 12:36. Мислењето е променето 1 пати
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта Empty Нешто за љубовта

Пишување by ?????? Пон Сеп 14 2009, 13:16

ЉуБоВ!!!


Зборот љубов е широк поим.
Тој може да се опише на различни начини како на пример:
љубов кон своите најблиски
кон природата
пријателите.
Но за нас постои друга љубов.
Љубов кон особите од спротивниот пол.
Нешто за љубовта F_fLove3m7a61m_f689bf2

ПРВА ЉУБОВ!!!
Љубов која ни е постојано во мислите.
Фантазиите и лебдеењето во височините сепак ги чуваме во своето срце, срцето кое трепери за миг кога ќе ја види таа љубов.
Некои постојано не прашуваат:
Зошто толку се дружите?
Зошто мислите еден на друг?
Зошто се сослушувате и си делите совети?
Зошто...ЗОШТО?!
Одговорот е јасен...тоа е вистинско пријателство...тоа е љубов...
Нешто за љубовта Truelove1

Пријателството и љубовта се две гранки на едно дрво, само што на едната гранка има повеќе цветови.
Љубовта може и да се надградува.
Ако некогаш ја изгубиш првата љубов, можеби ќе ја најдеш втората која може да биде посилна и од првата.
Оние кои ја доживеале првата љубов, велат дека таа е нешто посебно, таа е прво искуство и затоа никогаш не се заборава.
Нешто за љубовта 1439897890_29fbba22f7


Но,
не секогаш има по некоја пречка или проблеми во љубовта кои те тераат
на нешто ново, сосема непознато искуство за тебе, а тоа е невозвратена љубов.
Нешто за љубовта 2659431631_b70bc2f2ed

Кога
високо летаме се случува ниско да паднеме а падот да не натера да ја
почувствуваме тагата, болката, осаменоста, првите горчливи солзи, каење
...можеби.....
А можеби ќе почувствуваме огромна празнина која како црна дупка, која не може да се исполни, сјае во просторот на нашите гради, во пределот на срцето.
Нешто за љубовта Broken_heart_by_fabu

Се што останува после таа невозвратена љубов е виножитото од сеќавања, и тоа е се`....
Нешто за љубовта Griselda-rainbow_love4

Ако
некогаш се разочараме од љубовта ќе сватиме дека ништо повеќе не вреди
во животот и не вреди да се живее, зашто ако не постои љубовта-животот
нема смисла повеќе.
Но и покрај тоа срцето е капетанот.
Ти зборува за првата љубов, за првиот бакнеж од таа љубов, за првата средба...
Срцето понекогаш не тера да се сеќаваме на најубавите, кои понекогаш знаат да бидат и најболни, мигови поминати заедно.
Не
тера да заборавиме на учењето и слепо и босо да чекориме по љубовниот
пат по кој патиштата се долги и бскончни; мислиш дека го гледаш крајот
некаде во далешниот хоризонт, а кога ќе стигнеш д о хоризонтот патот
продолжува.
Нешто за љубовта Horizont

Но,
реткост е во тој далечен хоризонт да стапнеш на врвот од крајот на
патот, а некаде подалеку тој пат продолжува и сакаш да го прескокнеш
тој краток пресек на љубовниот пат , а кога ќе стапнеш на вториот дел
од патот, љубовта, едноставно се враќа во твојот живот како продолжение
или втор дел од некој филм што посакуваш никогаш да не заврши.
Нешто за љубовта 60820884.EndBeforeYouBegin

Но,
и ако ја најдеме втората љубов , не можеме да ја заборавиме првата
љубов, првото искуство, авантурите што сме ги доживеале во неа и се`
друго.
Нешто за љубовта Fire1

Љубовта ни дава сила низ животот и сигурна сум-вреди да се живее за неа.
нешто посебно.
Не опкружува насекаде, каде и да одиме таа е со нас и не поддржува во се` што е во врска со неа.
Затоа...

ВРЕДИ ДА СЕ БОРИШ ЗА ТОА ШТО ВРЕДИ ДА ГО ИМАШ...
а тоа е...секако....ЉУБОВТА :)

??????
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by ?????? Пон Сеп 14 2009, 21:47

Љубовта
е страст. Љубовта ве прави да се чувствувате живи. Корисна е за
здравјето и ве подмладува. Ако сте во емоционална криза...

...и
мислите дека љубовта не постои или дека е загуба на време, прочитајте
ги десетте нешта за љубовта кои ќе ви помогнат повторно да ги засакате
сите, па дури и домашната мачка.
Љубовта е како чоколадо. Всушност овој факт го знаат сите. Има причина “нововљубените”
да се како залепени еден до друг. Вљубувањето е хемиска реакција која
ги вклучува центрите за задоволство во мозокот кој започнува да
произдевува хормони на среќата. Истото се случува и кога јадете
чоколадо и не можете да запрете после првото парче. И брачните двојки
можат да се чувствуваат како “нововљубени”. Не треба само да се препуштат на инерцијата.
Послушајте го носот. Ако се чудите дали тој е вистинскиот, оставете му на носот да реши. Жените имаа способност да го “надушкаат” партнерот со кој најдобро ќе си одговараат генетски за создавање на поколение. Тоа што ве прави да се одлучите за еден партнер се неговите феномени.Жените се посебно чувствителни на мирис за време на овулација кога е и најдоброто време за зачнување.
Бракот го зачувува здравиот разум. Заборавете на популарниот лик на брачните двојки кои не можат да се поднесуваат.Испитувањата покажуваат дека склучувањето на брак или животот на брачни основи го подобрува психичкото здравје и ве штити од депресија.Чувството за припадност кон пар ја зголемува самодовербата и дава сигурност.
Бракот е корисен за здравјето. Да му кажеш “Да” на својот избраник не е добро само за емоционалната состојба. Женетите луѓе, дури и тие кои не можат да се пофалат со успешен брак се поздрави
од необврзаните. Фамилјарните луѓе, многу поретко се разболуваат, не лежат во болница и оздравуваат многу побрзо.
Подобро женет отколку богат. Успешниот брак ги прави луѓето толку среќни колку и ако добијат на лотарија. Тоа го докажаа и психолозите. Кога на тоа ќе му се додаде и фактот дека
богатите луѓе се самоубиваат многу почесто од сиромашните, јасно се
гледа дека е многу подобро да имате среќен брак отколку несреќно
богатство.
Татковата љубов е корисна за здравјето.
Сигурно се сеќавате на сликите на Бред Пит со неговата мала ќеркичка. Топлото чувство кое го чувствуваат сите жени кога ќе го видат таткото да му се
радува на детето се должи на простиот факт дека самите татковци лачат
хормони на среќата кое се чувствува дури и само на слика.
Домашниот љубимец дава енергија. Поточно љубовта кон него. Медицински испитувања докажаа дека гледањето на домашен љубимец многу им помага на луѓето кои преживеале многу тешки
заболувања. Дури и да не страдате од слични проблеми, само десетина минути прошетка со
кучето ќе ви донесат повеќе хормони на среќа, ќе ви го намалат стресот
и ќе ве натераат да се насмевнувате. Нема потреба да имате сопствен
љубимец. Контактот со животните е благотворен и кога не се лично ваши.
Љубовта е клуч кон животот. Заедно со сексот. Секојдневните бакнежи ќе ве направат да изгледате 10 години помлади од врсниците.
Романтичните филмови им се допаѓаат и на мажите. Ако успеете да најдете филм кој комбинира сериозна акција и љубовна историја е одлична работа. Оние кои пробале тврдат дека после таква вечер мажите се посклони за гушкање и бакнежи.
Љубовта е идеалната дрога. Нивото на адреналин, сератонин и хормони се зголемува толку многу за време на секс што ако се обидете да го постигнете истиот ефект со таблети,
најверојатно ќе завршите во интензивното одделение. А најубавото во
сексот и љубовта е што секогаш можете да се предозирате а тоа да не
влијае негативно на вашиот организам.

??????
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by ?????? Сре Сеп 16 2009, 15:36

Da sakas nekogo znaci da zivees pomegju iljada,a da kopnees somo za eden/na...
Нешто за љубовта 3169_47c1ead1647b6


Da ti poklonam srce?
Нешто за љубовта Srce

Malo e...Da ti poklonam vecnost?
Нешто за љубовта Large11

Kratka e...Da ti podaram ljubov?
Нешто за љубовта St002885

Ja posakuvas li...?
Нешто за љубовта Ljubov

??????
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта Empty Кој не верува во љубовта?

Пишување by ?????? Сре Сеп 16 2009, 15:40

ме интересира и зошто? :-)


??????
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by zbunet Сре Сеп 16 2009, 16:39

Toj sto ziveel vo okolnosti bez ljubov ne moze da razvie takvo cusvtvo
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by zbunet Сре Сеп 16 2009, 16:43

Ljubovta e nezavisen entitet, taa samata odlucuva komu ke se predade
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by zbunet Нед Сеп 20 2009, 11:45

Jovanka Broz najposle dobi penzija
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by ?????? Пон Сеп 21 2009, 12:07

Where do I begin.....

??????
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by ?????? Пон Сеп 21 2009, 12:26

мојата е - оти е моја

??????
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by ?????? Сре Сеп 23 2009, 10:03

Ако се заљубам во тебе...


Би ми требал затоа што те сакам а не би те сакала затоа што ми требаш.


Би ти простила ако ме повредиш а не би си простила ако те повредам.


Би ти ја поклонила мојата душа а не би ја барала твојата за возврат.


Би ти изградила храм на довербата кој и да го срушиш би копнеела да го обновам.


Би бил среќна ако си и ти, тажна ако си и ти, осамена ако си и ти.


Би те прифатила каков што си а себеси би се променила за тебе.


Би ти го слушала гласот секој ден, макар и само во мислите, дури и ако ти се гади од мојот.


Би те заштитила од светот а не би се заштитила од тебе.


Би се плашела да ти кажам дека те сакам, а би се борела против твоите стравови.


Би ти ги кажала сите свои тајни, а твоите би ги заборавила.


Би била силна за тебе, од тебе, со тебе,ако морам и без тебе.


Ако се заљубам во тебе ти веќе си ми го дал она што ми треба најмногу,
начин преку љубовта кон тебе, да се сакам малку и себеси и овој живот
кој сосем случајно го живеам.


Нешто за љубовта 713609

??????
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by ?????? Сре Сеп 23 2009, 10:27

Таа е она грутче земја кое едноставно не сака да излезе од нашите души. Таа е бесценето прашање кое никогаш не било одговорено.


Што е љубовта?

******************

**********************************
********************************************

Нешто за љубовта 1787217562

Во
секоја секунда е главна тема, а никој не ја познава.
Дух кој лебди во
времето.

Патека безброј пати изодена, а сепак копнееме за повторно да
поминеме низ неа бидејќи секој нов чекор е нов миг, ново изненадување,
нова неизвесност.

Колку пати сме ја убиле во себе, а таа упорно
воскреснувала. Зарем е толку моќна? Толку лукава за и покрај сè што
убила во нас повторно да посакаме да ја оживееме?

Се плашиме од неа.
Стравот постојано шепоти да не ја пуштаме повторно во срцето, да не и
го подаруваме целосно бидејќи ако и се допадне може и да не ни го врати.

А што кога ќе се согласиме да ја пуштиме? Што кога ќе и дозволиме да
завладее целосно со нас? Кога ќе се препуштиме целосно и ќе го
заборавиме стравот, ќе ги отфрлиме сомнежите, јадовите и сите мисли кои
нè предупредуваат да бидеме претпазливи.

Што ќе се случи кога таа ќе
биде нашата господарка, кога ќе правиме работи спротивни на разумноста,
кога ќе заборавиме на се околу нас, на целиот свет. Што ќе се случи
кога без да размислуваме ќе и дозволиме на љубовта да владее со нас?

Дали таа ќе не однесе високо во небесата, дали ќе ни го подари
возвишувањето и безгрижноста, дали таа навистина може да нè направи
среќни?

Или пак... само знае да ни ги замати очите само за миг, да нè
прелаже да ни подари крилја и да ни дозволи доволно долго да ги чуваме
па да ги украде за потоа да ни недостигаат толку силно што повеќе
никогаш нема да ја посакаме.

??????
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by zbunet Сре Сеп 23 2009, 22:34

Нешто за љубовта 465898486_d99ff8f34cНешто за љубовта 562235
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by zbunet Чет Сеп 24 2009, 20:08

Ovde e prikazano kako dvajca mazi se borat za cesta na svoite sakani.

zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта Empty Љубов љубов љубов

Пишување by ?????? Вто Окт 06 2009, 23:21

Може ли од љубов да се живее? и каде лежи зајакот ?

Lust For Bust

Powered by: MySpace Games

??????
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by zbunet Вто Окт 06 2009, 23:44

Treba da znaes da go fatis zajakot bez da go uplasis
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by fragola Чет Окт 08 2009, 17:54

Zosto znam deka ljubovta samo ceszne da me zezne Нешто за љубовта 132224
fragola
fragola


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by zbunet Саб Окт 10 2009, 00:18

tie sto ne se umni
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by Александра Саб Окт 10 2009, 23:17

zbunet напиша:Treba da znaes da go fatis zajakot bez da go uplasis

:ептен хаха: токму така
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by zbunet Нед Окт 11 2009, 01:49

...i da go fatis za usi, oti na drugo mesto mozes samo da go povredis
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by zbunet Саб Окт 24 2009, 23:52

Чувствата не може да ги командуваш, но ако ги послушаш ќе те наградат со блаженство и со блажен осмех на лицу твом. Јади лимуни колку сакаш, но насмевката ќе остане.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by ?????? Пон Окт 26 2009, 18:19

тие кои гласно се смеат кога некој умира од љубов
(како на добар виц)

??????
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by zbunet Чет Окт 29 2009, 21:38

Na naplatna rampa
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by fragola Нед Ное 01 2009, 22:57

Koga ja imame ljubovta,gi gledame site ostanati nesta koi ni nedostigaat i odednas stanuvaat vazni,a koga ke ja izgubime ljubovta i se ostanato ja gubi svojata vrednost.
fragola
fragola


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by zbunet Саб Ное 07 2009, 13:07

Koga odis sakas da zastanes, koga stois sakas da sednes, koga ke sednes sakas da legnes, koga ke legnes zakas da spies.
Koga ke ja baknes, sakas da ja pregrnes, koga ke ja pregrnes sakas da ja legnes, koga ke ja legnes ...ti se spie.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 22 1, 2, 3 ... 11 ... 22  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот