МЕКИЦИ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Анатомија

+3
the nurse
Александра
zbunet
7 posters

Страна 2 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Анатомија - Page 2 Empty Re: Анатомија

Пишување by the nurse Пет Мај 21 2010, 15:24

Pa ne e golem procent.A nekoi mazi ako mora da biraat posakuvaat takva smrt.
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Анатомија - Page 2 Empty Re: Анатомија

Пишување by keti Пет Јун 04 2010, 19:50

"...Надбубрежните жлезди познати се како жлезди „БОРИ СЕ ИЛИ БЕГАЈ“ и тие моментално ослободуваат голема количина на хормонот АДРЕНАЛИН (пр. кога доживуваме страв или бес) кој одвраќа голема количина крв од кожата и органите за варење до мускулите, забрзувајќи ја работата на срцето, крвниот притисок, ослободувајќи во крвотокот гликоза како гориво „СПРЕМНО ЗА АКЦИЈА“ за мускулите и успорувајќи го варењето...“
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Анатомија - Page 2 Empty Re: Анатомија

Пишување by keti Сре Јун 16 2010, 00:55

ТЕРАПИЈА СО БОИ

Бојата е дар на еволуцијата.Таа влијае на нашите мисли, на здравјето и на нашите односи; всушност не можеме да живееме без светлината која ги содржи сите бои.
Сите органи и делови на нашето тело, носат одреден сноп на хармонични вибрации кога се здрави.Секој орган има своја одредена боја и затоа постои боја која што може да го излекува.

Црвена (Иницијатор)
Црвената боја управува со полните жлезди.

Портокалова (Дружељубив)
Портокаловата боја управува со надбубрежните жлезди.

Жолта (Комуникатор)
Жолтата боја управува со панкреасот.

Зелена (Производител)
Зелената боја управува со градната жлезда (тимус).

Плава (Љубител на вистината)
Плавата боја управува со штитната и параштитната жлезда.

Индиго ( Дух на правдата)
Индиго бојата управува со питуитарната жлезда (хипофизата).

Лилјакова (Мистичен водач)
Лилјаковата боја управува со епифизата.
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Анатомија - Page 2 Empty Re: Анатомија

Пишување by the nurse Пон Јун 21 2010, 00:20

...Спајдермен е таблета со банален изглед,со својата синкаста боја и бразда на средината,без проблеми може да биде замената за таблета против главоболка или киселини во стомакот,но не е така.Воопшто не е така.Тие 50 мг содржат повеќе молекули со психотропно дејство отколку цела една аптека.Синтетизирана на Гоа во почетокот на 90-те,од страна на младите калифорниски невробиолози,исфрлени од МИТ поради биоетички некоректното однесување,во соработка со група шамани од островот Јукатан и група германски бихејвиористи.Глувците кои ја испробуваа дрогата по 15 мин.успеваа да направат свеќа,да стојат на една шепа и да се превртуваат како брејкденс играчите.Ја нарекуваат спајдермен,бидејќи еден од ефектите што ги предизвикува е впечатокот дека одиш по ѕидови и вториот е дека може да побараат од тебе најглупавата задача,ќе ја извршиш и ќе се сеќаваш на неа како на најдобрата забава во твојот живот...
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Анатомија - Page 2 Empty Re: Анатомија

Пишување by zbunet Пон Јун 21 2010, 00:39

Каква ризница на чувства се кријат во мозокот, а тој е толку скржав и не‘ дави со ограниченост
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Анатомија - Page 2 Empty Re: Анатомија

Пишување by the nurse Сре Сеп 08 2010, 13:58

Има еден филм,,Repo men,,SF,за како во иднина би се купувале потребните органи , вештачки создадени,од фирма која те дере со камати.Ако закасниш со рата, работа им е на овие баткиве(Џад Лоу и Форест Витекер)да ти го извадат органот(на најпримитивен начин).Филмот е језив и забавен во исто време(кој има појаки нерви),но сепак ви го препорачувам.Е сега зошто ова овде го пишувам,денес почнува 37-ми конгрес на European Society for Artificial Organs,на наша чест во Скопје.Така вечер одиме на отварање во хотел АП.Ние сестрите додуша сме најмногу поканети онака за фаца пред странците,но кој се интересира ќе има деновиве многу интересни предавања.


Последната промена е направена од hot nurse на Саб Окт 16 2010, 22:17. Мислењето е променето 2 пати.
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Анатомија - Page 2 Empty Re: Анатомија

Пишување by the nurse Сре Сеп 08 2010, 22:30

Отварањето беше супер flowerНе само од Европа,има гости од цел свет.Штета што не можеме се да преслушаме деновиве.Одушевена сум од најавите на предавањата,до каде оди науката.Значи, имаше млади талентирани математичари и физичари во служба на медицината.Така и треба , затоа што медицината е многу комплексна наука.За жал некои ја сфаќаат само како хемија. Да не одам во детали , само сакав да го напишам почетокот на уводот на еден од професорите...,,Medicines are not themselves if used proparly,,-Herofillus 300 BC
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Анатомија - Page 2 Empty Re: Анатомија

Пишување by zbunet Сре Сеп 08 2010, 22:48

Анатомија - Page 2 966742 Анатомија - Page 2 84321
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Анатомија - Page 2 Empty Re: Анатомија

Пишување by the nurse Чет Сеп 09 2010, 10:41

,,Нема да опстанат најсилните,ниту најздравите примероци на организми,туку оние со најголема способност да се менуваат,,-Чарлс Дарвин pale Ова делува малку страшно,но забележуваме нели дека не на секој човек му пречат отровите во секојдневниот живот.Некои се разболуваат,а некои се навикнуваат без проблем.
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Анатомија - Page 2 Empty Re: Анатомија

Пишување by the nurse Чет Сеп 09 2010, 11:03

Денес ќе ви досаѓам со медицински теми. zal mi e Но,актуелно ми е во моментов.Кога се зборуваше за долговечноста на луѓето,слушнавме дека покрај се таа се зголемува.Податок од Германија,се очекува секое 4-то девојче родено оваа година да доживее во просек 100 години.
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Анатомија - Page 2 Empty Re: Анатомија

Пишување by zbunet Чет Сеп 09 2010, 12:00

hot nurse напиша:,,Нема да опстанат најсилните,ниту најздравите примероци на организми,туку оние со најголема способност да се менуваат,,-Чарлс Дарвин pale Ова делува малку страшно,но забележуваме нели дека не на секој човек му пречат отровите во секојдневниот живот.Некои се разболуваат,а некои се навикнуваат без проблем.


Znaci sekoj onoj koj moze se sekoja zena najdolgo ke zivee Анатомија - Page 2 104553
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Анатомија - Page 2 Empty Re: Анатомија

Пишување by the nurse Чет Окт 14 2010, 23:38

Малку повесела анатомија
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Анатомија - Page 2 Empty Re: Анатомија

Пишување by the nurse Чет Окт 14 2010, 23:51

И уште повесело
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Анатомија - Page 2 Empty Re: Анатомија

Пишување by the nurse Саб Окт 16 2010, 22:04

Поздрав до Мајсторот за мекици!
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Анатомија - Page 2 Empty Re: Анатомија

Пишување by the nurse Нед Окт 24 2010, 20:57

Иначе предавањата беа одлични.Со некои работи не знам ни дали да ве замарам.Ај,малце општо информативно.За жал ,ретките(генетски) болести веќе и не се така ретки.И се едно е поврзано со друго,овој лек досега бил добар ,сега го укинуваат,некоја вакцина предизвикува ретка генетска болест,што оди понатака и на други генерации...генетски модифицираната храна прави сосем нови болести...единствено е добро што се изнаоѓаат нови методи на брзи и ефектни анализи и нова апаратура се поусовршена со која може од многу работи да се очисти крвта кај луѓето(отрови,алергени,антитела...)и скоро комлетно да замени одредени органи. flower
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Анатомија - Page 2 Empty Re: Анатомија

Пишување by the nurse Пет Окт 29 2010, 21:05

Холестерол Холестеролот претставува восочна,масна супстанција произведена од црниот дроб.Мали количини холестерол се неопходни за добро здравје.Ако нивоата на холестерол се задржат високи подолго време,води до образување на наслаги во крвните садови,засегнато е згрутчувањето на крвта во артериите,кои што пренесуваат крв кон мозокот и срцето.Холестеролот се пренесува во крвта во микроскопски честички,наречени липопротеини.Двата основни видови на липопротеини се липопротеини со ниска густина(ЛДЛ) и липопротеини со висока густина(ХДЛ).ЛДЛ или таканаречениот ,,лош,, холестерол,го пренесува холестеролот кон артериските клетки и допринесува за срцеви заболувања.ХДЛ го чисти холестеролот од артериите и го транспортира обратно кон црниот дроб каде што тој се разложува.Високите нивоа ХДЛ се поврзуваат со намален ризик од заболување,затоа ХДЛ се нарекува ,,добар,,холестерол.Други масни супстанции во крвта се триглицеридите.Намалувањето на ЛДЛ и триглицеридите може значително да го намали ризикот од срцев напад или удар.Кои се ризик фактори?Наследна обременетост со висок холестерол,срцев напад или удар,фактори настанати од начинот на живот-земање на храна со висока содржина на масти,зголемена телесна тежина,заседнат живот,прекумерна употреба на алкохол.Симптоми:При висок холестерол обично нема клинички симптоми.Затоа го нарекуваат,,тивок убиец,,Дијагноза:Високиот холестерол може да се востанови преку испитување на крвта на гладно.Кој треба да се иследува?Мажи над 40 и жени над 45 години или после менопаузад,дијабетичари,лица со поставена дијагноза ИБС.Превенција:Откажување од пушење,зголемување на физичката активност,намалување на тежината,намалена употреба на алкохол.Повеќето луѓе можат да го намалат холестеролот до 10-20% преку промена на исхраната.За да се намали ризикот,потребно е мастите во храната да се под 30% од општите калории,а само 7% треба да се заситени масти(месни,млечни).Здравата исхрана бара зголемен прием на незаситени масти(маслиново масло),на омега-3 масни киселини од риба и да се намали приемот на рафинирани јагленохидрати и шеќери.Важно е осигурувањето на фибри,витамини,минерали и антиоксиданти преку консумација на разновидни зеленчуци,овошје,цели зрна,мешункаст зеленчук,јатки и семиња.
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Анатомија - Page 2 Empty Re: Анатомија

Пишување by the nurse Саб Окт 30 2010, 20:48

Црниот дроб е најголемата жлезда во човечкиот организам.Тој е единствениот внатрешен орган кој се регенерира после оштетување.Црнот дроб има многу функции,најважна од сите е создавањето на жолчка.Жолчката е неопходна за варење на храната.Освен важна функција за варење на храната и продукција на енергија,црниот дроб има детоксицирачка функција.Во него токсичните материи(особено алкохолот,лековите и други штетни материи)се сврзуваат со помалку токсични и потоа се одделуваат преку бубрезите.Во црниот дроб исто се метаболизираат редица хормони.Црниот дроб е одговорен за филтрирање на штетните материи,како токсини,мртви клетки,масти и непотребните хормони од крвта,како и на билирубинот кој се добива при распаѓање на остарените црвени крвни клетки.-------------Како резултат на воспаление тој станува чувствителен,се зголемува и не е во состојба да функционира нормално.Тогаш во организмот се трупаат токсини,кои нормално би биле отстранети во црниот дроб,а некои хранливи состојки не се преработуваат и не се складираат на соодветни места.---------------Хепатит е воспаление на црниот дроб кое обично настанува од вирусна инфекција.Постојат различни типови на хепатит,класифицирани спрема вирусот кој го предизвикува воспалението.Исто,постои можност да се развие хепатит,како резултат на определени токсини или употреба на алкохол или медикаменти.Тоа е таканаречен токсичен хепатит.Токсини од надворешната средина исто можат да го оштетат црниот дроб.Кај токсичниот хепатит степенот на црнодробно оштетување се определува од количеството на отрови кои навлегле во организмот.------Цироза на црниот дроб е дегенеративно воспалително заболување кое води до задебелување и цикатризирање на клетките на црниот дроб.Црниот дроб не може правилно да функционира заради промените во неговата структура кое го нарушува нормалното преминување на крвта низ него.Најчесто сретнувана причина за цироза е злоупотреба на алкохол.Заболувањата на црниот дроб како резултат на алкохолот се една од водечките причини за смрт на повозрасното население.Поретко цироза се добива како резултат на хепатитис Ц.Тешки хипокалорични диети и хронични воспалителни заболувања исто можат да доведат до нарушување на функцијата на црниот дроб.Корисни совети при оштетување на црниот дроб:-Не употребувајте алкохол,избегнувајте прејадување,пазете се од инсектициди,конзерванси и други токсини,јадете свеж зеленчук и овошје,не заборавајте на попладневен одмор,не земајте никакви лекови без консултација со лекар.
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Анатомија - Page 2 Empty Re: Анатомија

Пишување by zbunet Пет Ное 05 2010, 12:54

А може жена мачка? Анатомија - Page 2 539282 Мојата е таква, ме испогреба.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Анатомија - Page 2 Empty Re: Анатомија

Пишување by trpe Пет Ное 05 2010, 13:00

Значи ти си потполно здрав, немаш гајле Анатомија - Page 2 301497
trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Анатомија - Page 2 Empty Re: Анатомија

Пишување by the nurse Пет Ное 05 2010, 16:45

Анатомија - Page 2 500910Навистина мачките се прекрасни.Најграциозните животни(според мене).Смирува само да ги гледаш,а камо ли да ги галиш...но,во стан тешко се чуваат.
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Анатомија - Page 2 Empty Re: Анатомија

Пишување by Кидман Пет Ное 05 2010, 23:35

ете, а јас од никогаш не сум сакала мачки
а кучиња, да
кучиња не ме лаат, можам без страв да појдам и да го погалам
а мачка да погалам од никогаш сум немала желба
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Анатомија - Page 2 Empty Re: Анатомија

Пишување by Тото Саб Ное 06 2010, 00:45

Анатомија - Page 2 128824186217809742
Тото
Тото


Вратете се на почетокот Go down

Анатомија - Page 2 Empty Re: Анатомија

Пишување by Александра Саб Ное 06 2010, 01:04

просечно човечко тело содржи доволно:
- железо да се направи клинец долг 7,5 см;
- сулфур да се убијат болвите на две просечни мачки или едно просечно куче;
- јаглерод за 900 класични молива;
- маст за 7 сапуна;
- фосфор за 2.200 чкорчиња кибрит
- вода да се наполни буре од 45 литри.
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Анатомија - Page 2 Empty Re: Анатомија

Пишување by zbunet Саб Ное 06 2010, 01:11

Анатомија - Page 2 104553
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Анатомија - Page 2 Empty Re: Анатомија

Пишување by the nurse Сре Ное 10 2010, 16:47

Од двете стапала на возрасен маж можело дневно да се исцеди една кригла пот kez(не знам кој го мерел ова). Маж од 90 кг можел да нахрани 100 човекојадци(и ова не сакам да знам како го утврдиле) affraidТака прочитав. zbunet
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Анатомија - Page 2 Empty Re: Анатомија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот