МЕКИЦИ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Книги

+3
Александра
Кидман
zbunet
7 posters

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Go down

Книги - Page 3 Empty Re: Книги

Пишување by the nurse Пон Сеп 13 2010, 19:35

10
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Книги - Page 3 Empty Re: Книги

Пишување by Кидман Пон Сеп 13 2010, 19:37

10 за бегбеде ил за мене што го типкав текстов тктктктк....
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Книги - Page 3 Empty Re: Книги

Пишување by zbunet Пон Сеп 13 2010, 20:40

И за тебе оти те бива за тктктктктк Книги - Page 3 944621
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Книги - Page 3 Empty Re: Книги

Пишување by the nurse Вто Сеп 14 2010, 22:20

Иако јас сум за ,,јужније,тужније,, и кај што ,, има сонце,има срце,,пријатно ме изненадува норвешкиот писател Јустејн Гордер.Од него имам прочитано две книги,,Девојката со портокали,, и ,,Светот на Софија,, zaljub 10 se klanja Така што најновата кај нас објавена,,Божиќна мистерија,, ја чекам со нетрпение да ја читам. flower
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Книги - Page 3 Empty Re: Книги

Пишување by keti Чет Окт 07 2010, 23:22

„Човекот никогаш и никаде, не е вистински сам. Секогаш, покрај секое човечко суштество има Ангел Чувар и легија на бестелесни сили. Човекот само треба да стане свесен за таа вистина. Да ја побара и да ја заслужи нивната помош. И ќе му биде многу, многу полесно да живее и неотстапно да ги исполнува Неговите заповеди.“ ....„ИГРА НА АНГЕЛИТЕ“ од Лилјана Хабјановиќ Ѓуровиќ
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Книги - Page 3 Empty Re: Книги

Пишување by Александра Чет Окт 07 2010, 23:59

keti напиша:
„Човекот никогаш и никаде, не е вистински сам. Секогаш, покрај секое човечко суштество има Ангел Чувар и легија на бестелесни сили. Човекот само треба да стане свесен за таа вистина. Да ја побара и да ја заслужи нивната помош. И ќе му биде многу, многу полесно да живее и неотстапно да ги исполнува Неговите заповеди.“ ....„ИГРА НА АНГЕЛИТЕ“ од Лилјана Хабјановиќ Ѓуровиќ

Се надевам дека ангелите на оние што ги сакам нема никогаш да се налутат и да им свртат грб
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Книги - Page 3 Empty Re: Книги

Пишување by the nurse Пет Окт 08 2010, 18:23

Ах,Кети веднаш ја купив денес ,,ИГРА НА АНГЕЛИТЕ,,Лилјана е царица за женско писмо se klanja ,,АНА-МАРИЈА МЕ НИЈЕ ВОЛЕЛА,,ЖЕНСКИ РОДОСЛОВ,, и мојата најомилена,,ПАУНОВО ПЕРО,,никогаш не ми се досадни.
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Книги - Page 3 Empty Re: Книги

Пишување by the nurse Саб Ное 13 2010, 10:30

СЕНКА НА ВЕТРОТ-КАРЛОС РУИС САФОН flower ,,Како да се здружиле Габриел Гарсија Маркес,Умберто Еко и Хорхе Луис Борхес за да создадат волшебна претстава,,-The New York Times Books Review
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Книги - Page 3 Empty Re: Книги

Пишување by keti Нед Ное 28 2010, 18:08

„Трпкавица в ногавица“ од Горан Б. Стојаноски

Ова е една интересна книга со поднаслов „необични сказни“ која содржи четириесетина куси текстови напишани во сказновита форма. Книгата е поделена на три дела: во првиот се оние во кои главен е детскиот лик и каде што во сказните се оди со фантазијата како производ на желбите кај децата, во вториот и најобемен циклус со дваесетина приказни, само го прифаќа континуитетот од првиот, преку поконкретни ликови од животот, проследувајќи ги децата во училиштето, а во третиот се веќе познатите и вообичаени ликови од народното фантастично творештво (џиновите, џуџињата, змејовите, вештерките и другите необични суштества кои најчесто се присутни во приказните, односно сказните за деца).
Горан Б. Стојаноски е автор на повеќе книги како што се „Шумски сказни“, „Дивата убавица“ „Доживувањата на Геге супер Геге“, потоа на раскази, детски радиодрами, на сценарија за документарни радио и телевизиски емисии и на циклус од десетина радиодрами работени врз народни приказни од Кичевско, а снимени со заедничкиот наслов „Приказни од Кичевско.
Авторот беше мој колега, но трагично го загуби својот живот во сообраќајна несреќа на 21.11.2010 година. Сепак остануваат неговите дела за да не потсетуваат на него и на сите убави моменти поминати со него.


http://makedonija.rastko.net/delo/12473
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Книги - Page 3 Empty Re: Книги

Пишување by Кидман Нед Ное 28 2010, 19:35

hot nurse напиша:СЕНКА НА ВЕТРОТ-КАРЛОС РУИС САФОН flower ,,Како да се здружиле Габриел Гарсија Маркес,Умберто Еко и Хорхе Луис Борхес за да создадат волшебна претстава,,-The New York Times Books Review

јас баш сега го читам продолжението, ,, Играта на ангелот,, и еве една реченица од неа
вика вака,
- Зависта е религија на медиокритетите.
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Книги - Page 3 Empty Re: Книги

Пишување by Кидман Нед Дек 05 2010, 23:41

и уште...

,, Секогаш истата песна. Незнајкото секогаш се претставува како стручњак, суровиот како благ, грешникот како светец, лихварот како добротвор, предавникот како патриот, вулгарниот како префинет и глупавиот како интелектуалец. Од друга страна, сето тоа е дело на мајката природа, која не само што не е нимфа на која и пеат поетите, туку е сурова и изеслива мајка која, за да преживее, мора да се храни со суштествата што ги донесува на светот,,
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Книги - Page 3 Empty Re: Книги

Пишување by keti Нед Апр 03 2011, 12:02

Книги - Page 3 Img138ff

Книги - Page 3 Img139k

п.с. Книгата ми остави посебен впечаток...како да е моја исповед...или можеби ја пишувала душа многу слична на мојата...
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Книги - Page 3 Empty Re: Книги

Пишување by keti Пон Мај 02 2011, 19:43

„Кога Господ сака да го полуди човека
тој ја исполнува секоја негова желба“
...Стара изрека на Традицијата


од „ВАЛКИРИТЕ - Средба со ангелите“ од Пауло Коелјо
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Книги - Page 3 Empty Дневникот на Сузана за Николас - Џејмс Патерсон

Пишување by alisa Вто Aвг 02 2011, 00:47

„Замисли го животот како игра во која жонглираш со пет кугли. Куглите ги претставуваат работата, семејството, здравјето, пријателите и чесноста. Сите кугли ги држиш во раката. Потоа сфаќаш дека работата е гумена кугла. Ако ја истуштиш, ќе ти отскокне назад. Останатите четри кугли - семејсвото, здравјето, пријателите и честа - направени се од стакло. Ако испуштиш некоја од нив, неповратно ќе се оштети, изгребе или дури и скрши. Тогаш кога вистински ќе навлезеш во суштината на приказната за петте кугли, ќе создадеш основа за животната рамнотежа.“


„Добрите спомени се како волшебство. Секое е посебно. Ги собираш, едно по едно, додека да откриеш еден ден дека си направил долг, колоритен ѓердан.“
alisa
alisa


Вратете се на почетокот Go down

Книги - Page 3 Empty Re: Книги

Пишување by the nurse Сре Aвг 03 2011, 09:39

,,Денот на пчелите,,Томас Санчез

...Раскошен роман за страста ,политиката и уметноста.Ода за една муза и за женственоста и борбеноста...

Книги - Page 3 %D0%92%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D1%81%D0%BA%D0%B5%D0%B7_%D0%92%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B0_%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%B4_%D0%B7%D0%B5%D1%80%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D0%BE%D0%BC
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Книги - Page 3 Empty Re: Книги

Пишување by the nurse Нед Дек 09 2012, 20:35

,,Posledniot angel,,Andrew Davidson

...istite sme vekovi nanazad,samo pronaogjanjeto ne e sekogas lesno...Книги - Page 3 The-last-angel-by-morbidiamorthel
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Книги - Page 3 Empty Re: Книги

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот