МЕКИЦИ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Како го дефинирате поимот Религија?

+4
the nurse
trpe
Кидман
keti
8 posters

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Како го дефинирате поимот Религија? Empty Како го дефинирате поимот Религија?

Пишување by keti Сре Окт 13 2010, 12:18

Религијата се дефинира како верба во нешто натприродно, свето или божествено, а во најширока смисла се дефинира како сума на одговори дадени како објаснување за врската на човештвото со вселената. Низ вековите се создале голем број на религиозни форми, но денес, доминираат само неколку големи светски религии.
Која е Вашата дефиниција на поимот религија?

Како го дефинирате поимот Религија? 600px-ReligijneSymbole.svg

[b]
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Како го дефинирате поимот Религија? Empty Re: Како го дефинирате поимот Религија?

Пишување by zbunet Сре Окт 13 2010, 15:54

Според мене религија е инструмент за хипноза и контрола на широките народни маси. Религијските војни се најжестоки.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Како го дефинирате поимот Религија? Empty Re: Како го дефинирате поимот Религија?

Пишување by Кидман Сре Окт 13 2010, 19:46

Кети, на кои религии припаѓаат овие симболи?
баш интересно
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Како го дефинирате поимот Религија? Empty христијански крст

Пишување by Кидман Пет Окт 15 2010, 17:02

Како го дефинирате поимот Религија? Cross_small КРСТ - симболот на христијанската религија
Христијанството е најраспространетата религија со околу 2 милијарди верници, монотеистичка религија базирана врз животот, учењата и делата на Исус Христос, по раскажувањата од Новиот Завет.
Се дели на
- католицизам,
- источно христијанство, во оваа група спаѓаат и православните цркви,
- протестанство
како и други самонаречени христијански цркви, како Мормоните, Јеховини сведоци и др.
Постојат разлики во верувањата и начинот на кој го толкуваат Христовото учење,
но и варијации на формата на крстот.
Сликата погоре е на основниот, латински крст кој е најраспространет.
Грчкиот крст има четири еднакви краци и е најстара форма на крст
мене ми е штосен овој Како го дефинирате поимот Религија? Cross-inverted-75 - крстот на Св.Петар, кој бил распнат со главата надолу, затоа што не се чувствувал достоен да биде распнат на ист начин како Исус (види го ти еднаш, фраерон еден)
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Како го дефинирате поимот Религија? Empty Јудеизам

Пишување by Кидман Пет Окт 15 2010, 18:12

Како го дефинирате поимот Религија? Judaism_star_of_david_2_22a4394db0218adac11fd6b060268727_82x52Јудеизам, симбол - ѕвездата на Давид

Една од најстарите религии која опстојува и денес и е единствена по тоа што ги обединува и религијата и националноста.
Брои околу 14 милиони верници.
Тоа е првата монотеистичка религија, од која подоцна се развиле Христијанството и Муслиманството.
Својот Бог го нарекуваат Јахве, а своите учења ги базираат врз Стариот Завет.
Мојсеј е главна фигура во приказната, тој е божјиот гласник кој го избавил еврејскиот народ од ропството на Египќаните.
Храмот во Ерусалим е светото место на Евреите, од кој денес има само урнатини, кои ги нарекуваат - Ѕидот на плачот.
Се молат во Синагогa, а неработен ден им е сабота
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Како го дефинирате поимот Религија? Empty Re: Како го дефинирате поимот Религија?

Пишување by keti Саб Окт 16 2010, 16:40

zbunet напиша:Според мене религија е инструмент за хипноза и контрола на широките народни маси. Религијските војни се најжестоки.

Ова повеќе ме асоцира на поимот „политика“
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Како го дефинирате поимот Религија? Empty Религиозно куче

Пишување by trpe Сре Окт 20 2010, 09:10

trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Како го дефинирате поимот Религија? Empty Re: Како го дефинирате поимот Религија?

Пишување by zbunet Сре Окт 20 2010, 10:43

E da, ucena. Mora da se moli za da dobie jadenje t.e. usloven refleks
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Како го дефинирате поимот Религија? Empty Re: Како го дефинирате поимот Религија?

Пишување by zbunet Сре Окт 20 2010, 10:46

keti напиша:
zbunet напиша:Според мене религија е инструмент за хипноза и контрола на широките народни маси. Религијските војни се најжестоки.

Ова повеќе ме асоцира на поимот „политика“Spored mene razlikata e samo vo demagogijata, a vo praksa se isti.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Како го дефинирате поимот Религија? Empty Re: Како го дефинирате поимот Религија?

Пишување by trpe Сре Окт 20 2010, 11:16

Религијата е измислена воглавном како утеха за мизерниот живот на земјата, за да се трпат без приговор неправдите кои им се нанесувале на угнетените, дека ќе одат во рајот, а угнетувачите ќе одат во пеколот.
„Ха, ха, ха, само тој нека прави лошо, нека се богати,нека ужива сега, нека малтретира се околу себе, а не знае дека ќе гори во пеколот,ха,ха.ха, колку е наивен, не знае колку е страшно во пеколот, ќе види тој“! Како го дефинирате поимот Религија? 557700
trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Како го дефинирате поимот Религија? Empty Re: Како го дефинирате поимот Религија?

Пишување by zbunet Нед Окт 31 2010, 09:27

Тие кои не умеат да се снајдат се божји чеда оти се препуштени на неговата воља.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Како го дефинирате поимот Религија? Empty Re: Како го дефинирате поимот Религија?

Пишување by the nurse Нед Окт 31 2010, 11:04

,,На ќорото пиле Господ седело му праит,-македонска народна поговорка
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Како го дефинирате поимот Религија? Empty Re: Како го дефинирате поимот Религија?

Пишување by zbunet Нед Ное 21 2010, 10:12

Идат у црква, ама дур чепкаат во ташна за ситни пари за свеќа им се мотаат кондомите и зврцка смс од швалерот.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Како го дефинирате поимот Религија? Empty Re: Како го дефинирате поимот Религија?

Пишување by Кидман Нед Ное 21 2010, 14:16

Една комшивка моја, повозрасна тетка, го викнала попот да ѝ пее поскура за славата.
Дошол попот, ѝ побарал толку колку шо си е џезата по ценовник
таа му рекла, Попе, имам само 50ден, не ми е земена пензијата, немам појќе.
И тој мајмунот си заминал и не ѝ ја пеел поскурата.
Ви се верува?
Тетка Ленче, до кај стаса го раскажа и клетва даде, уште еднаш дома не го прибира.
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Како го дефинирате поимот Религија? Empty Re: Како го дефинирате поимот Религија?

Пишување by the nurse Нед Ное 21 2010, 14:31

Мене ми се случи да носам лепче во црква.Пееше попот што пееше,прашуваше секого посебно за која намена му е (за здравје,за ...слава).Имало различен ценовник. iznenad Оставив пари колку што оставаа сите,попот нешто промрморе, толку-волку пари,во гужвата не го разбрав.Јас фраерка, уште му одмавнав со рака :-Не треба кусур! smesko После разбрав дека требало повеќе да оставам... seti se
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Како го дефинирате поимот Религија? Empty Re: Како го дефинирате поимот Религија?

Пишување by Кидман Нед Ное 21 2010, 14:59

Како го дефинирате поимот Религија? 79941 Попе, пиј едно пиво од мене!
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Како го дефинирате поимот Религија? Empty Re: Како го дефинирате поимот Религија?

Пишување by keti Нед Ное 21 2010, 19:08

Е, ајде нека е честит празникот Арангел, празник му е и на татко ми Ангел па користам прилика јавно да му го честитам... Како го дефинирате поимот Религија? 125943 Како го дефинирате поимот Религија? 125943 Како го дефинирате поимот Религија? 125943
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Како го дефинирате поимот Религија? Empty Re: Како го дефинирате поимот Религија?

Пишување by zbunet Пон Дек 06 2010, 14:11

Замисли ги укинат религиите и политиката. И што ќе прават тогаш луѓето? Ќе треба да се сакаат.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Како го дефинирате поимот Религија? Empty Re: Како го дефинирате поимот Религија?

Пишување by Александра Пон Дек 06 2010, 21:40

тоа сигурно би бил крај на светот kez
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Како го дефинирате поимот Религија? Empty Re: Како го дефинирате поимот Религија?

Пишување by zbunet Вто Дек 14 2010, 11:56

На богатите им е полесно да се здружат и да го газат светот у како се они фраери мора да си дадат некое демек мистично име, како фараоните во своето лудило кои замислувале дека се богови, Дека се серковци докажува тоа што се случува низ светот и немаат појма што прават, повторно како боговите на Зевс кои си поигрувале со човешвото. Оние кои ќе се побунет се сметаат за анархисти, сатанисти итн. само затоа што каде има сила нема правда.
Религијата и филозофијата служат за перење мозок, како беше докажано низ историјата на човештвото, филозијата е сеуште употреблива религија. Како пред 2000 години кога било во мода да има видовити, така сега секој се прави филозоф.
Води кон заклучок дека секој има некој перверзен нагон демек го разбира светот и малку му фали да стане бог, а сите други се смотани и треба да ги заебава како сака, а ништо да не му можат.
Демек почитувањето на религијата е само лицемерие, а кога би можеле би му забиле нож во грбот на Господ како што и прават.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Како го дефинирате поимот Религија? Empty Re: Како го дефинирате поимот Религија?

Пишување by the nurse Вто Дек 14 2010, 13:05

Како го дефинирате поимот Религија? Emot6610
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Како го дефинирате поимот Религија? Empty Re: Како го дефинирате поимот Религија?

Пишување by zbunet Нед Јан 09 2011, 15:32

Знаејќи ја лицемерноста со која се секојдневно се среќаваме, посебно се симптоматични верските празници затоа што меѓудругото се оди и во црква заради обележување на тој ден.
Како деца игравме жмурки и кој го заебе жмуркачот може да се спаси. Значи Попот намерно слабо игра за да се спасат играчите и што било до сега не важи.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Како го дефинирате поимот Религија? Empty Искрена молитва

Пишување by trpe Чет Јан 13 2011, 03:04

Како го дефинирате поимот Религија? Najsladjamolitvaaaaa111
trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Како го дефинирате поимот Религија? Empty Re: Како го дефинирате поимот Религија?

Пишување by zbunet Нед Јан 30 2011, 21:18

Замисли си вонземјанин во посета на нашава планета и што ќе си речеш?
Раздвоени групички кои меѓусебно се убиваат затоа што имаат различни сфаќања како настанал светот и кој е главен иако никој не го видел. Полесно им е да загинат од колку да се откажат од своите илузии. Религијата е створена заради страв од непознатото и се обидуваат да му се улизуваат по сличен модел како и на кралеви, претседатели, газди, плашејќи се од нивниот гнев.
Дали тоа значи дека е лудак секој религиозен фанатик? Што ќе си речеш да си вонземјанин?
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Како го дефинирате поимот Религија? Empty Re: Како го дефинирате поимот Религија?

Пишување by the nurse Нед Јан 30 2011, 22:12

Ако си вонземјанин и си пристигнал безбедно и незабележано,најверојатно си во работна(истражувачка) посета.На лабораториските примероци(земјаните).
Без оглед на технолошкиот развој, ништо не се сменило илјадници години.
Ако сум јас вонземјанин ќе бидам tazen
Затоа што ништо во човечката природа не се сменило на добро.
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Како го дефинирате поимот Религија? Empty Re: Како го дефинирате поимот Религија?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот