МЕКИЦИ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ

+5
Кидман
trpe
fragola
Александра
zbunet
9 posters

Страна 2 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ - Page 2 Empty Re: ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ

Пишување by fragola Пон Јан 25 2010, 00:22

Ne znam kade,ama pobrzajte! ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ - Page 2 806431
fragola
fragola


Вратете се на почетокот Go down

ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ - Page 2 Empty Re: ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ

Пишување by Александра Пет Фед 12 2010, 13:17

hmmm... mislam deka sum del od globalen eksperiment.
celta mi e nepoznata, a nacinot mi e somnitelen.
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ - Page 2 Empty Re: ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ

Пишување by trpe Пет Фед 12 2010, 13:27

dalas2no напиша:hmmm... mislam deka sum del od globalen eksperiment.
celta mi e nepoznata, a nacinot mi e somnitelen.

Имав една колешека која постојано повторуваше:„Ма што е битно, важно е да се дружиме!“

Така и јас би ти го кажал истото: Што има врска,која е целта и кој е начинот, важно е да се дружиме ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ - Page 2 670300
trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ - Page 2 Empty Re: ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ

Пишување by zbunet Пет Фед 26 2010, 17:19

- Sakas ?
- Pa ako sakas ti, nema so sila da te teram.
- Kolku si mil, aj drug pat.
" Ama sum glup " ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ - Page 2 375873
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ - Page 2 Empty Re: ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ

Пишување by Кидман Нед Апр 04 2010, 15:57

најважно е да уживаш во патувањето
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ - Page 2 Empty Re: ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ

Пишување by zbunet Нед Апр 04 2010, 19:03

- Ќе идеш у црква ?
- Па, не знам, не ми е арно нешто.
- Па иди у католичка, најблиску ти е.
- Да бе, у католичка.
- Па шо има везе, црква си е црква.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ - Page 2 Empty Re: ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ

Пишување by trpe Чет Апр 08 2010, 10:54

Не е важен начинот, најважно е да ја достигнеш целта, да бидеш Суперман

ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ - Page 2 82947916

ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ - Page 2 F78b003926d372bf8201148
trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ - Page 2 Empty Re: ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ

Пишување by zbunet Нед Апр 11 2010, 00:37

Колку повисоко мислење имаме за себе толку ни’ е поважен начинот од целта.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ - Page 2 Empty Re: ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ

Пишување by Кидман Нед Апр 11 2010, 07:25

zbunet напиша:Колку повисоко мислење имаме за себе толку ни’ е поважен начинот од целта.

што има тоа врска со мислењето за себе...
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ - Page 2 Empty Re: ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ

Пишување by zbunet Нед Апр 11 2010, 10:33

Kolku poveke postojat dokazi deka vredis, tolku poveke ke ti bide ponizuvanje nisko da se spustis i po cena da ne ja ispolnis celta.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ - Page 2 Empty Re: ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ

Пишување by Кидман Нед Апр 11 2010, 12:11

е па нема врска тоа со високото мислење за себе, туку со развиената свест.
Целта не значи секогаш спуштање ниско.
Во секој случај, значела тоа или не, лично заради тебе е поубаво да обрнуваш повеќе внимание на начинот отколку на целта. Целта е моментална сатисфакција. Начинот подолго се доживува.
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ - Page 2 Empty Re: ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ

Пишување by Кидман Нед Апр 11 2010, 12:16

Сепак, постојат животни предизвици кои го негираат моето тврдење од погоре.
Колку ниско би можел да се спуштиш на пример ако се работи за, од кај да знам, на пример здравјето или животот на твоето дете (бррр.... морбидно) Морбидно или не, постојат ситуации кога целта ќе биде поважна од начинот. Кога едноставно немаш можност да го избереш начинот.
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ - Page 2 Empty Re: ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ

Пишување by zbunet Нед Апр 11 2010, 12:35

развиена свест значи јасност и прегледност во размислувањата, анализа и разбирање на моралната етика, духовна надградба, чиста и отворен насмевка, но и револтиран гнев заради неправда кој не се плаши да го искаже отворено пред било кого.
Неразвиена свест има патолошка нарцисоидност која ја прикрива самоомразата и како свеста не дозволува постоење на експлицитни самодеструктивни дејствија, објектот (не можам да го наречам субјект),врши проекција (си ја ушка мувата) на другите. Свеста ги толкува како закана (параноја) против кои превзема дејствија во склад на неговите можности и овластувања. Како моралните поставки се потиснати заради ирационална загрозеност, не бира, туку ги употребува сите можни начини кои му се не дофат.
Лечење ? Мозочните ќелии се формираат според размислувањата на објектот и завземаат трајна положба и физички облик. Затоа психијатријата е толку немоќна. Потребна е оперативна интервенција, а науката сеуште не го достигнала тој стадиум за да има позначајно влијание на овој тип на патологија.
Значи за такви луѓе само еутаназија или копач у глава, залуден е секој дијалог...
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ - Page 2 Empty Re: ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ

Пишување by zbunet Сре Мај 05 2010, 14:06

Да се колебаш помеѓу целта и начинот е единствен експлицитно видлив знак на човечност
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ - Page 2 Empty Re: ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ

Пишување by alisa Чет Мај 06 2010, 14:21

Човек не треба да се плаши од растојанието помеѓу соништата и реалноста, бидејќи кога некој е способен за нешто да сонува, тогаш може и да го направи тоа.
alisa
alisa


Вратете се на почетокот Go down

ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ - Page 2 Empty Re: ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ

Пишување by trpe Пон Мај 10 2010, 17:15

Замислете си дека сте во пустина и во раката имате круша, а ве брка лав . Како ке стасате до Рим ? ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ - Page 2 497844

Ке ја фрлиш крушата и пошто крушата под круша паѓа, тап ете ти дрво . Се
качуваш на дрво и пошто лавот не може да се качи ти паѓа камен од срце
и ќе го отепа лавот. Е сеа тука пошто си се спасил автоматски си на
коњ. Коњот ги знае сите патишта, а сите патишта водат до Рим. Така да,
кај и да е ќе стасаш до таму !!! ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ - Page 2 693179
trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ - Page 2 Empty Re: ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ

Пишување by trpe Пон Мај 10 2010, 17:18

trpe напиша:Замислете си дека сте во пустина и во раката имате круша, а ве брка лав . Како ке стасате до Рим ? ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ - Page 2 497844

Ке ја фрлиш крушата и пошто крушата под круша паѓа, тап ете ти дрво . Се
качуваш на дрво и пошто лавот не може да се качи ти паѓа камен од срце
и ќе го отепа лавот. Е сеа тука пошто си се спасил автоматски си на
коњ. Коњот ги знае сите патишта, а сите патишта водат до Рим. Така да,
кај и да е ќе стасаш до таму !!! ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ - Page 2 693179Баш и не е во склад со темата, ама барем има цел и начин ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ - Page 2 539282
trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ - Page 2 Empty Re: ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ

Пишување by zbunet Вто Мај 25 2010, 15:01

trpe напиша:Замислете си дека сте во пустина и во раката имате круша, а ве брка лав . Како ке стасате до Рим ? ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ - Page 2 497844

Ке ја фрлиш крушата и пошто крушата под круша паѓа, тап ете ти дрво . Се
качуваш на дрво и пошто лавот не може да се качи ти паѓа камен од срце
и ќе го отепа лавот. Е сеа тука пошто си се спасил автоматски си на
коњ. Коњот ги знае сите патишта, а сите патишта водат до Рим. Така да,
кај и да е ќе стасаш до таму !!! ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ - Page 2 693179


Како и да е, ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ - Page 2 966742
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ - Page 2 Empty Re: ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ

Пишување by zbunet Сре Јун 30 2010, 01:12

Целта е само начин кон друга цел
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ - Page 2 Empty Re: ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ

Пишување by Александра Сре Јун 30 2010, 01:16

ова ме потсетува на пчелките и цвеќињата flower
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ - Page 2 Empty Re: ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ

Пишување by zbunet Вто Jул 06 2010, 19:42

Многу начини ми требаат додека ја убедам да ме види цел
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ - Page 2 Empty Re: ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ

Пишување by Александра Нед Jул 11 2010, 15:16

кога му е целта на овчарот да му бидат овците на број, секој начин му е оправдан
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ - Page 2 Empty Re: ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ

Пишување by zbunet Нед Aвг 01 2010, 12:31

Кога имаш цел, а немаш начин, стани цел, а таа нека се мисли околу начинот.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ - Page 2 Empty Re: ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ

Пишување by the nurse Нед Aвг 01 2010, 19:01

Ех,фала ова е многу добар совет.Ќе го применам во женска смисла,нормално! flower
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ - Page 2 Empty Re: ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ

Пишување by zbunet Саб Aвг 07 2010, 22:15

Цел може да ми биде само тоа што е блиско со моите начини.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ - Page 2 Empty Re: ЦЕЛТА ИЛИ НАЧИНОТ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот