МЕКИЦИ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Поезија

+5
alisa
trpe
doc holliday
Александра
Кидман
9 posters

Страна 2 of 35 Previous  1, 2, 3 ... 18 ... 35  Next

Go down

Поезија - Page 2 Empty Re: Поезија

Пишување by keti Сре Фед 16 2011, 09:30

Живеењето во два света не е својствено на човекот, ниту пак е карактеристика на земскиот живот.
Животот е убав и затоа уживај во него... trepka guska backa
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Re: Поезија

Пишување by Кидман Сре Фед 16 2011, 11:59

dalas2no напиша:... и колку многу кажува Поезија - Page 2 151405
... и погодува каде треба Поезија - Page 2 136228

баш
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Re: Поезија

Пишување by Кидман Сре Фед 16 2011, 12:00

Не оди си,
тука никому не му е гајле за тебе,
таму секако ќе успееш
можеби и среќа од срце ќе ти сакаат
тука само ќе ти завидуваат
ќе глумат,
а ќе те мразат,
зарем не е вака повозбудливо?
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Млитав и мек

Пишување by zbunet Чет Фед 17 2011, 01:09

Сега можам
само млитаво да те сакам
таму каде бев
ме исцицаа,
гушни ме,
дај ми да цицам од тебе
насмевка да ми се врати,
тврдо да те зграбам,
во неочекуван момент
додека мислиш дека дремам
додека очекуваш да клапнам на страна
како лигав и мек.
Приближи се поблиску
дај ми енергија
да цицнам уште малку
нешто во мене почнува да ржи
се чувствува.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Re: Поезија

Пишување by the nurse Чет Фед 17 2011, 10:40

Поезија - Page 2 Images?q=tbn:ANd9GcQYfNrAvm_lEb_3fj5CNv0aqcOePj7lwSUoO5rGGz11BPSYFIYkeg
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Бакнеж кој врие

Пишување by zbunet Чет Фед 17 2011, 14:46

Гледам дим
оган нема
тоа од ушиња пареа ти излегува,
дај да те гушнам
ушиња да ти бацам,
а ти се тргаш
да бегам ми викаш.
Ама ти си мојот образ,
зар ти личам на таков
кој сака шамари да си мава?
Ти си мојата душа,
зар ти личам на некој,
кој сака вампир без душа да биде?
Не ме разбирај погрешно
тогаш ни сам нема да можам да се разберам,
само гушни ме
тоа го барам цело време.
Ќе кенкаш малку
ама ќе ти се излигавам
да ми простиш мораш,
иако не знам за што.
не е важно,
крив сум,
само исправи се,
знам дека и погача сакам
се гледа дека сакам и да ме бакнеш
со спремни усни те чекам.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Re: Поезија

Пишување by Кидман Чет Фед 17 2011, 15:25

една маана има песнава - погрешен наслов
треба да се вика
КАБАЕТЛИЈА Поезија - Page 2 762431
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Re: Поезија

Пишување by Александра Чет Фед 17 2011, 23:38

lol!
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Re: Поезија

Пишување by doc holliday Пет Фед 18 2011, 18:41

doc holliday
doc holliday


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Малиот Магеланов Облак

Пишување by zbunet Саб Фед 19 2011, 15:17

Би сакал секогаш да го можам
тоа кое ти треба,
мојата визија да не ми досаѓа,
да ми брбори за некои цели напредни,
ти чекаш,
а јас се мислам дали вреди понатака
се колебам,
а тешко ми е да се вратам од каде почнав
требаше поинаку да биде.
Можеби сево ова е само обичен сон
можеби ќе се разбудам како беше
да отфрлам секој друга цел
да те гушнам и погледнам
да признаам,
колку глупав бев.
Малиот Магеланов Облак само ме лажеше
мислев таму е мојот дом,
тој бил само слуга на Големиот.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Re: Поезија

Пишување by Александра Нед Фед 20 2011, 00:18

zbunet напиша:....
а јас се мислам дали вреди понатака
се колебам,
а тешко ми е да се вратам од каде почнав
...

ех, Хамлете kez
а сепак ова е Поезија - Page 2 Images?q=tbn:ANd9GcTTJov6J_3sK6WX18Q8WfQRdtcBwcdLSpLt1XZugI7s8vwD1HK3 а не психоанализа Поезија - Page 2 Images?q=tbn:ANd9GcTW0bQ5dVFdmFc9S1aoGGfyetPDIAWjQW0730WaqqTZpe7b0Um6Mw и затоа еве ти од мене едно bravo и guska

Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Re: Поезија

Пишување by zbunet Нед Фед 20 2011, 20:59

kez guska
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Re: Поезија

Пишување by Александра Пон Фед 21 2011, 01:00

flower
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Re: Поезија

Пишување by the nurse Пон Фед 21 2011, 10:36

Поезија - Page 2 Images?q=tbn:ANd9GcTiHaToNmdiacLyGbA5_FM59MEz7rNY1GuTkzp5Zg_4bQhjTzOSvw
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Шизик

Пишување by zbunet Пон Фед 21 2011, 16:36

Ти седиш
јас те гледам
врапче сум
гледам трошки во твоето крило.
Сакам да слетам
често прекрстуваш нозе
се плашам да не ме натиснеш.
Цел ден би те колвал
не би застанал
низ тебе би потскокнувал
на увце би ти запеал
од тебе би се трлал
среќен во твоето крило би заспал
дур пердуви ми чешкаш.
Отвори ми прозор
ќе ризикувам
што и’ да ми правиш
ќе издржам
шизик сум.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Re: Поезија

Пишување by the nurse Пон Фед 21 2011, 17:15

Поезија - Page 2 Images?q=tbn:ANd9GcTrUrR5wlFRpXHjKBdZedaellWCMawRthOqAealYvHMPlpm5z6r
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Re: Поезија

Пишување by keti Пон Фед 21 2011, 20:27

Поезија - Page 2 Bird2_1196767317_865094
Поезија - Page 2 104553 Поезија - Page 2 125943
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Чукање

Пишување by zbunet Сре Фед 23 2011, 19:49

Отвори ги очите
или затвори ги
секако ќе ме видиш.
Побарај некоја слика друга
ниедна нема така да те привлече,
мислите секогаш ќе ти лутаат немирно
што и да правиш,
додека ме има
мир нема да имаш.
Премногу работи заедно направивме
премногу работи се врежаа,
со мене премногу работи имаш
со мене полна си.
И ако ти е,
нека ти е,
мислиш поарно ми е?
Се збудалев по тебе,
може и повеќе
низ мојот крвоток се возиш,
го зовриваш,
од срцето мое тапан правиш,
кога ли последен пат
мирно чукаше?
Да се сетам невозможно е,
насетувам само,
ако те снема,
најмирно ќе застане
како никогаш да не чукало.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Re: Поезија

Пишување by Александра Сре Фед 23 2011, 21:00

Поезија - Page 2 Images?q=tbn:ANd9GcRZ22Pib1lUVzbthc71tUgzigILmLpqQeFuu64QEGnS7iyRgf6x
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Re: Поезија

Пишување by the nurse Сре Фед 23 2011, 21:06

Поезија - Page 2 Munoz-vanesa-words-from-the-heart
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Re: Поезија

Пишување by Кидман Чет Фед 24 2011, 09:09

uf... tazen
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Твој свет

Пишување by zbunet Пон Фед 28 2011, 13:35

Знам,
дека ми се чини дека знам,
молкот ми кажува дека ништо не знам.
Знаеш,
но некогаш е толку малку,
сакаш дело на видело,
треба моќ
на бел ден да ме видиш
од сенка излезен
кон престол ветен
на раце да те однесам.
Имам моќ на обичен смртник,
подмолен да бидам не сакам
не по секоја цена,
тебе те сакам
ме восхитува твојата цена,
од се’ да се откажам
само твој да бидам.
Не ми е тешко да се откажам
ионака никој не купува,
ионака ништо од тебе нема поважно,
само сакав да се правам важен пред тебе,
од сите страни да те зграпчам,
само твој свет да бидам,
стариот да го заборавиш
ионака умира,
останатите,
ионака не сфаќаат.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Re: Поезија

Пишување by Кидман Пон Фед 28 2011, 19:42

не знам за вас
ама јас не можам да престанам да ја читам Поезија - Page 2 634807
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Re: Поезија

Пишување by the nurse Пон Фед 28 2011, 21:15

Поезија - Page 2 Images?q=tbn:ANd9GcRCzieI42NRLAWf5Copk0sjSnUgSAGZpIpkUSKqmcqw_4ZEqy0QFg se klanja
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Re: Поезија

Пишување by zbunet Пон Фед 28 2011, 22:11

guska fala guska
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Re: Поезија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 35 Previous  1, 2, 3 ... 18 ... 35  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот