МЕКИЦИ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Поезија

+5
alisa
trpe
doc holliday
Александра
Кидман
9 posters

Страна 18 of 35 Previous  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 26 ... 35  Next

Go down

Поезија - Page 18 Empty Re: Поезија

Пишување by Кидман Пон Ное 28 2011, 14:06

секој допрен од љубов станува поет, велел Платон Поезија - Page 18 151405
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 18 Empty Re: Поезија

Пишување by zbunet Пон Ное 28 2011, 15:13

kez zaljub
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 18 Empty Re: Поезија

Пишување by the nurse Пон Ное 28 2011, 17:06

Ubavo,ubavo... trepka
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 18 Empty Re: Поезија

Пишување by zbunet Пон Ное 28 2011, 17:33

fala
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 18 Empty Re: Поезија

Пишување by trpe Вто Ное 29 2011, 12:49

trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 18 Empty Re: Поезија

Пишување by Кидман Вто Ное 29 2011, 20:00

Trpe be..... Поезија - Page 18 301497
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 18 Empty Кутре на чергиче

Пишување by zbunet Саб Дек 03 2011, 02:12

Подари ми една ѕвезда од твоите
ти си цело ѕвездено небо
ми треба светлина
само во тебе ја гледам.
Подари ми го твојот мирис
само тебе сакам да те вдишувам
само со тебе можам целосно да дишам.
Понекогаш и јас сум само кутренце
погали ме и ќе ти возвратам
кога не си со мене
како кутре на чергиче пред врата сум сам.
Знам дека око од тебе не симнувам
поголема убавина не видов
ма какви Нијагарини глупости и пирамиди
можат само вода да ти носат
ма каква филозофија за животот која ја спомнуваат
животот си ти.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 18 Empty Re: Поезија

Пишување by Кидман Саб Дек 03 2011, 20:26

Поезија - Page 18 151405
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 18 Empty Re: Поезија

Пишување by the nurse Пон Дек 05 2011, 02:07

vinozito
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 18 Empty Re: Поезија

Пишување by trpe Сре Дек 07 2011, 13:24

trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 18 Empty Лулашка

Пишување by zbunet Сре Дек 07 2011, 22:30

Седни мило мое
на мојата лулашка да те нишам,
прво залет ќе фатиме
а потоа и сама знаеш како треба,
само држи се цврсто и не се пуштај
и така долго ќе се кикотиме.
А потоа ќе те милувам
во мое крило заштитена ќе бидеш,
и кај те боли ќе бакнувам за лесно да помине.
Ќе заврне топол дожд
влажни ќе бидеме,
но сепак ќе играме
и ќе се храниме еден со друг
наши сокови до дно ќе испиеме
без конзерванси и рок на траење,
реклами никогаш повеќе нема да гледаме.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 18 Empty Кога знаеш

Пишување by zbunet Чет Дек 08 2011, 21:28

Додека ветерот дува,
додека си ми во скут,
додека те милувам и грицкам,
и ти кажувам дека послатко нешто немам пробано,
се кикотиш и велиш дека се улизувам,
ама не ме отфрлаш
затоа што знаеш дека мислам дека е вистина,
ама ти си секогаш скромна
се убедуваш дека сум слаткоречив,
ама знаеш дека сум смотан,
за да скријам емоции и да се преправам
и бомбонче да украдам ќе пребледам.
Ми се предаваш во занес
слободно ми се препушташ,
ми велиш дека паѓаш или лебдиш
и дека сеедно ти е,
затоа што знаеш
дека каде и да се свртиш мене ќе ме најдеш.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 18 Empty Re: Поезија

Пишување by Александра Чет Дек 08 2011, 23:13

Поезија - Page 18 Forgiveness_hiragana
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 18 Empty Re: Поезија

Пишување by Кидман Чет Дек 08 2011, 23:22

dalas2no напиша:Поезија - Page 18 Forgiveness_hiragana

aj aj aj... so e pak sega ova Поезија - Page 18 497844
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 18 Empty Re: Поезија

Пишување by Кидман Чет Дек 08 2011, 23:23

zbunet напиша:Додека ветерот дува,
додека си ми во скут,
додека те милувам и грицкам,
и ти кажувам дека послатко нешто немам пробано,
се кикотиш и велиш дека се улизувам,
ама не ме отфрлаш
затоа што знаеш дека мислам дека е вистина,
ама ти си секогаш скромна
се убедуваш дека сум слаткоречив,
ама знаеш дека сум смотан,
за да скријам емоции и да се преправам
и бомбонче да украдам ќе пребледам.
Ми се предаваш во занес
слободно ми се препушташ,
ми велиш дека паѓаш или лебдиш
и дека сеедно ти е,
затоа што знаеш
дека каде и да се свртиш мене ќе ме најдеш.


e SI dodusa slatkoreciv
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 18 Empty Re: Поезија

Пишување by zbunet Пет Дек 09 2011, 01:48

guska iznenad guska
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 18 Empty Re: Поезија

Пишување by trpe Пет Дек 09 2011, 20:15

Кидман напиша:
dalas2no напиша:Поезија - Page 18 Forgiveness_hiragana

aj aj aj... so e pak sega ova Поезија - Page 18 497844


Мислам дека е исто што и ова

trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 18 Empty Непостоечка раскош

Пишување by zbunet Сре Дек 14 2011, 12:35

Речи ми
дека се’ е во ред
иако само во сонот е така
те гушкам со срцето,
но рацете безживотно ми висат.
Направив кули и дворци
со сета нивна раскош
со потребната висина и достоинство,
но е високо меѓу облаците
секогаш ја слушам музиката која ечи
и одекнува до моите уши и мисли,
таму припаѓам
со овој свет немам ништо.
Ја земам твојата душа и таму ја водам
во кралица ја претворам
ја милувам и воздигам,
затоа не знаеш зошто ме сакаш
затоа не знаеш зошто си одсутна од секојдневието
затоа што немам ништо,
а имам многу.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 18 Empty Re: Поезија

Пишување by trpe Сре Дек 14 2011, 13:43Поезија - Page 18 944621
trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 18 Empty Re: Поезија

Пишување by zbunet Сре Дек 14 2011, 17:32

smesko
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 18 Empty Re: Поезија

Пишување by the nurse Сре Дек 14 2011, 17:36

wow bravo
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 18 Empty Re: Поезија

Пишување by Кидман Сре Дек 14 2011, 21:14

zbunet напиша:Речи ми
дека се’ е во ред
иако само во сонот е така
те гушкам со срцето,
но рацете безживотно ми висат.
Направив кули и дворци
со сета нивна раскош
со потребната висина и достоинство,
но е високо меѓу облаците
секогаш ја слушам музиката која ечи
и одекнува до моите уши и мисли,
таму припаѓам
со овој свет немам ништо.
Ја земам твојата душа и таму ја водам
во кралица ја претворам
ја милувам и воздигам,
затоа не знаеш зошто ме сакаш
затоа не знаеш зошто си одсутна од секојдневието
затоа што немам ништо,
а имам многу.

se` e vo red Поезија - Page 18 151405
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 18 Empty Непостоечки разлики

Пишување by zbunet Саб Дек 17 2011, 02:54

Додека очекуваш
додека ме гледаш
или ја вртиш главата на друга страна,
знам дека ништо не постои,
но знам дека постоиш
затоа што јас те замислив,
како ли инаку ќе испаднеше така совршена?
Додека те гледам
или на тебе помислувам
исти чувства низ мене струјат,
па кажи ми ти сега каде е разликата?
Нема цврсти вредности за кои би можеле да се држиме
само еха од колебливи состојби,
кој би кажал дека заедно би требало да бидеме?
Ако кажеа дека сме добар пар,
дали ќе бевме?
Или нешто ќе ни’ недостасуваше
нешто,
наречено слободна воља.
Те допирам
па потоа се сеќавам,
исто крвта ми зоврива,
во ниеден детал не ми се менува љубовта кон тебе,
кажи ми,
зошто разликата не ја согледувам?
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 18 Empty Re: Поезија

Пишување by Кидман Саб Дек 17 2011, 13:11

mnogu ubava, mnogu Поезија - Page 18 151405

p.s. i avatarot mnogu ubav Поезија - Page 18 151405
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 18 Empty Re: Поезија

Пишување by zbunet Нед Дек 18 2011, 00:49

fala
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 18 Empty Re: Поезија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 18 of 35 Previous  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 26 ... 35  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот