МЕКИЦИ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Нешто интересно

+4
Кидман
trpe
Александра
zbunet
8 posters

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Нешто интересно Empty Нешто интересно

Пишување by ?????? Саб Сеп 12 2009, 21:59

Нешто интересно Bananastrip
Моќта на
бананитеКако што е
веќе познато бананите се вистински мали складишта на енергија, но освен што
помагаат да останеме во добра форма, тие може да помогнат во надминување или спречување на огромен број болести. За што се може да
ви помогнат:

1.Лек за нерви
Бананите содржат големи количини Б витамин кој го смирува нервниот систем.

2. Борец против стрес
Калиумот е минерал кој помага во нормализирање на отчукувањата на срцето, испраќа
кислород до мозокот и ја регулира количината на вода во телото. Кога сме под
стрес, нашиот метаболизам се забрзува, па нивото на калиум се намалува.
Рамнотежата може да се врати со залче банана.

3. Помага при депресија
Причина за тоа е триптопханот кој се наоѓа во бананата. Триптопханот е вид
белковина која телото ја претвора во серотонин познат по тоа што не опушта и
го подобрува расположението.
4. Против висок крвен притисок
Бананата е богата со калиум, а содржи малку сол што ја прави совршен лек за
оние кои имаат висок притисок.

5. Го ублажува ПМС-от Витаминот Б6 кој го има во ова овошје го регулира нивото на глукоза во крвта
која пак влијае на расположението.

6. За анемичарите
Бананата е богата со железо и го поттикнува создавањето на хемоглобин во
крвта што помага кај анемијата.

7. Го подобрува помнењето
Калиумот кој го има во бананата ја поттикнува концентрацијата и помнењето.

8. Лек против мамурлук
Фрапе од банана засладен со мед е еден од најздравите природни лекови против
мамурлук. Бананата го смирува желудникот и со помош на медот го надоградува
потрошеното ниво на шеќер, додека пак млекото хидрира.

9. Против чир на желудник
Бананата е единственото свежо овошје кое може да се зема без да има последици
кај хроничните болни. Таа е и лек против нарушената работа на цревата.
Бананата ја неутрализира пресилната киселина и ја намалува надразнетоста
обложувајќи ја внатрешноста на желудникот.

??????
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно Empty Re: Нешто интересно

Пишување by zbunet Нед Сеп 13 2009, 11:01

Знаев дека бананата им помага на жените Нешто интересно 357977 :бананарама:
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно Empty Re: Нешто интересно

Пишување by ?????? Пон Сеп 14 2009, 01:06

7. Го подобрува помнењето
Калиумот кој го има во бананата ја поттикнува концентрацијата и помнењето.

Мислам дека бананата е добра и за мажите, бидејќи е општо познато дека многу често забораваат родендени, годишнини и други важни дати Нешто интересно 782645

??????
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно Empty Re: Нешто интересно

Пишување by ?????? Пон Сеп 14 2009, 01:10

Го ублажува ПМС-от Витаминот Б6 кој го има во ова овошје го регулира нивото на глукоза во крвта
која пак влијае на расположението.

- дете, дај 5-6 кила, дечко ми ќе плати Нешто интересно Icon_bounce

??????
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно Empty Re: Нешто интересно

Пишување by zbunet Пон Сеп 14 2009, 01:14

Kaliumot ima vitamin " k "
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно Empty Re: Нешто интересно

Пишување by ?????? Пон Сеп 14 2009, 01:19

.Лек за нерви
Бананите содржат големи количини Б витамин кој го смирува нервниот систем.

значи кога му шеткам по живци, а тој значајно ми вика, Почнуваш да ме нервираш, престани, јас треба само банана да му дадам и да си продолжам Нешто интересно 17174

??????
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно Empty Re: Нешто интересно

Пишување by zbunet Пон Сеп 14 2009, 01:29

Bananata ima najgolemo dejstvo vo period od pms : 2 = ?
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно Empty Re: Нешто интересно

Пишување by ?????? Пон Сеп 14 2009, 22:06

Доста јадевте банани, сега одиме со нешто друго!

Благодетите од Алое Вера

Алое Вера го најде своето место во терапијата за лекување на разни болести, а скорo и да е незаобиколен дел од козметичките препарати за негување на кожата. Научниците утврдиле дека гелот со екстракти од оваа билка содржат повеќе од 240 хранливи и лековити материи.
Обемното истражување покажало ефикасност и важноста на Алое Вера кај различни болести како што се намалувањето на високото ниво на шеќер во крвта. Алое Вера се покажала и делотворна во лекувањето на рани и изгореници.
Денеска скоро и да не постои препарат кој во својата содржина нема дел од оваа билка. Покрај тоа Алое Вера го зајакнува вашиот имунолошки систем, ги уништува вирусите и бактериите. Оваа билка помага и кај луѓето кои што сакаат да ги остават цигарите. Алое Вера ја подобрува работата и на бубрезите, срцето и нервниот систем.
Првите документирани извори за употреба на Алое Вера ги откриле историчарите во Египет, а нив ги користел дури и царот Соломон. Иако во светото постојат повеќе од 200 различни типови на оваа билка само 4 од нив имаат лековити својства. Тие се: Aloe ferro, Aloe saponaria, Aloe arborensis i Aloe perrvi.

??????
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно Empty Re: Нешто интересно

Пишување by zbunet Сре Сеп 16 2009, 19:45

Ja sve ja vikav "Variola vera" , nikako da ja zapamtam kako se vikase
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно Empty Re: Нешто интересно

Пишување by Александра Пон Сеп 21 2009, 11:32

Носи ги гаќите наопаку, за да не те урочат :face:
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно Empty Re: Нешто интересно

Пишување by zbunet Пон Сеп 21 2009, 11:41

Ja slikata nejzina ja nosam vo gakite i toa ne moze da ne se ceni
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно Empty Re: Нешто интересно

Пишување by Александра Пон Сеп 21 2009, 11:49

сосе рамка? :кез:
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно Empty Re: Нешто интересно

Пишување by zbunet Пон Сеп 21 2009, 11:52

pa normalno :хаха:
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно Empty Re: Нешто интересно

Пишување by ?????? Чет Сеп 24 2009, 10:05

Неодамна едно истражување покажало дека најздравиот сок не е сокот од цитрон ниту пак од јаболко, туку од...

...калинка. Во рамки на студијата објавена е и листа на десетте најздрави пијалaци, а победниците се...

1. Сок од калинка
2. Црвено вино
3. Сок од грозје
4. Сок од боровница
5. Сок од вишни
6. Сок од асаи
7. Сок од праска
8. Сок од портокал
9. Чај
10. Сок од јаболко

??????
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно Empty Re: Нешто интересно

Пишување by zbunet Нед Сеп 27 2009, 15:24

Ja nemam cedalka Нешто интересно 269350
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно Empty Re: Нешто интересно

Пишување by trpe Вто Сеп 29 2009, 23:36

Има соковник 7290,00 денари, нарачајте сега!!!

http://www.topshop.com.mk/index.asp?tn=productview_v2&cid=172798&pid=18762
trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно Empty Re: Нешто интересно

Пишување by ?????? Вто Сеп 29 2009, 23:45

Колку те плаќаат за реклама? Нешто интересно Icon_rolleyes

??????
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно Empty Re: Нешто интересно

Пишување by zbunet Сре Сеп 30 2009, 00:10

u na turi - Нешто интересно 307995
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно Empty Re: Нешто интересно

Пишување by zbunet Нед Окт 04 2009, 23:33

zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно Empty Re: Нешто интересно

Пишување by Александра Пет Ное 13 2009, 22:55

превентива за настинка: пилешка супа (обелена по можност) со ѓумбир
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно Empty Re: Нешто интересно

Пишување by Александра Чет Јан 14 2010, 23:08

Ако сакаш да бидеш здрав,
јади што не ти се јаде,
пиј што не ти се пие и
прави што не ти се прави. - Марк Твен
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно Empty Re: Нешто интересно

Пишување by trpe Чет Фед 18 2010, 17:10

Нешто интересно 10005757
trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно Empty Re: Нешто интересно

Пишување by trpe Вто Апр 27 2010, 20:00

Човекот во текот на животот јаде од 6-9 вагони храна Нешто интересно Thank_10
trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно Empty Re: Нешто интересно

Пишување by Кидман Вто Апр 27 2010, 22:54

јас сум од тие 9 што јадат Нешто интересно 985250
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно Empty Re: Нешто интересно

Пишување by the nurse Сре Мај 12 2010, 12:03

premnogu Kalium go opteretuva srceto,jadete ovosje a ne da cedite sokovi kako bebinja!
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно Empty Re: Нешто интересно

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот