МЕКИЦИ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Нешто интересно

+4
Кидман
trpe
Александра
zbunet
8 posters

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Нешто интересно - Page 2 Empty Re: Нешто интересно

Пишување by zbunet Сре Мај 12 2010, 12:37

Нешто интересно - Page 2 66078
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно - Page 2 Empty Re: Нешто интересно

Пишување by the nurse Сре Мај 12 2010, 12:44

Fala,poveli i drug pat!
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно - Page 2 Empty Re: Нешто интересно

Пишување by zbunet Сре Мај 12 2010, 12:57

Нешто интересно - Page 2 44162
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно - Page 2 Empty Вежби за зацврстување на стомачните мускули

Пишување by alisa Сре Jул 21 2010, 15:35

Нешто интересно - Page 2 73137490
Легнете на грб и испружете ги рацете над главата, така што дланките да ви бидат насочени нагоре. Стегнете ги стомачните мускули и едновремено започнете да ги носите колената кон градите, а рацете нанапред, подигајќи го малку горниот дел од телото. Треба да ја достигнете положбата прикажана на сликата.

Задржете се во таа положба 5 секунди и повторно легнете на подот. Повторете ја оваа вежба 12 пати.Нешто интересно - Page 2 12783522
Легнете на грб и раширете ги рацете и нозете. Вашето тело гледано одгоре треба да има форма како „Х“. Истовремено започнете да го подигате горниот дел од телото и нозете. Ставете ја левата нога пред десната и подигајте ги нозете додека не бидат под агол од 90° со подот. За тоа време подигајте го горниот дел од телото, спојте ги дланките и носете ги на левата страна (како на сликата).

Вратете се во првобитната положба и повторете ја вежбата на другата страна. Направете 16 повторувања (8 налево и 8 надесно).Нешто интересно - Page 2 57196323
Легнете на подот, подигнете ги нозете и потпрете ги на работ на стол. Рацете треба да ви бидат покрај телото, а нозете не треба да ги свиткувате. Стегнете ги мускулите на задникот и бутовите и започнете да го подигате задникот нагоре. Истовремено подигајте ги и рацете. Потребно е да дојдете во положбата покажана на сликата.

Задржете се 2-3 секунди и вратете се во првобитната положба. Повторете ја вежбата 12 пати.Нешто интересно - Page 2 86238836
Легнете на подот, подигнете ги нозете и потпрете ги на работ на стол. Земете крпа или стап во рацете и испружете ги над главата. Започнете да се подигате нагоре, вртејќи го торзото налево, додека не дојдете во положбата прикажана на сликата.

Потоа вратете се во почетната положба и започнете повторно да се подигате, овој пат вртејќи се надесно. Направете 16 повторувања (8 налево и 8 надесно).Нешто интересно - Page 2 42422207
Клекнете на подот и ставете ги дланките зад главата. Држете ги колковите стабилни, стегнете ги стомачните мускули и свиткајте го горниот дел од телото кон папокот (како на сликата). Потоа исправете се.

Направете 12 вакви контракции на стомачните мускули.
alisa
alisa


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно - Page 2 Empty Re: Нешто интересно

Пишување by keti Пон Aвг 09 2010, 23:39

Ušli u Guinnessovu knjigu rekorda: U bosanskom kazanu skuhali gravče teško oko 3 tone

...U štipskom selu Sarčievu u jednom kazanu skuvano je 3.150 kilograma pasulja sa slaninom, čime je Makedonija ušla u Guinnessovu knjigu rekorda....

"Makedonski kuvar Ljupčo Gijevski, koji je kuhar u skopskom hotelu "Aleksandar palas" izjavio je, da je pasulj skuhan po starom receptu, po kojem je, kako tvrdi, "jeo i sam Aleksandar Makedonski"......

http://www.24sata.info/zabava/zanimljivosti/40113-Usli-Guinnessovu-knjigu-rekorda-bosanskom-kazanu-skuhali-gravce-tesko-oko-tone.html
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно - Page 2 Empty Re: Нешто интересно

Пишување by the nurse Вто Aвг 10 2010, 00:06

10 bravo За нашите!!!Децава нејќат сега грав да јадат,морам да им кажам дека Аце наш јадел па можеби ќе посакаат.
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно - Page 2 Empty Re: Нешто интересно

Пишување by zbunet Пет Окт 29 2010, 20:34

Се појавија на пазарот “ Мрзливи пици “ кои брзо се подготвуваат и кај кои главен акцент е ставен на изгледот и заради цената се наменети само за повисоките слоеви.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно - Page 2 Empty Re: Нешто интересно

Пишување by the nurse Пет Окт 29 2010, 21:29

Е како да не.Друго е кога сама ќе си замесам и знам што си ставам одозгора.Да не се фалам сама,ама ме фалат...оние што јадатНешто интересно - Page 2 Manges10Кога сме кај пиците денес на работа се смеевме за анегдота кога некоја баба(нели нашите баби правеле пити,пици ние ги научивме)правела пица,но ја викала ,,страмен комад,, paga smea Понатаму, водеше кон вицот за внучето кое барало помфрит и бабата не знаела што е тоа,и кажале пржен компир.Напраила и побарало кечап,што е тоа?И кажале тоа што се тура у пица!? iznenad А -рекла бабата-Кај сега у сред ноќ ќе барам по село тоа,што се ,,тура у пица,,? usramen
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно - Page 2 Empty Re: Нешто интересно

Пишување by Александра Пет Окт 29 2010, 22:53

iznenad

некој спомна нешто мрзливо или само така ми се слушна kez
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно - Page 2 Empty Re: Нешто интересно

Пишување by zbunet Саб Окт 30 2010, 07:52

Нешто интересно - Page 2 104553 Mrzlivite pici se nova granka vo ku...kuvarskite vestini i se zavisni od sponzori
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно - Page 2 Empty Re: Нешто интересно

Пишување by trpe Пет Дек 24 2010, 15:29

Нешто интересно - Page 2 Indonezija24
trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно - Page 2 Empty Re: Нешто интересно

Пишување by trpe Пет Фед 04 2011, 15:08

Во една анализа направена врз основа на исхраната биле добиени следните резултати:

Јапонците јадат многу малку масна храна и имаат помалку срцеви удари од американците и англичаните.

Мексиканците јадат многу маснотии и имаат помалку срцеви удари од американците и англичаните.

Кинезите пијат многу малку црвено вино и имаат помалку срцеви удари од американците и англичаните.

Французите и италијанците пијат многу црвено вино и имаат помалку срцеви удари од американците и англичаните.

Германците пијат многу пиво и јадат масни кобасици, и имаат помалку срцеви удари од американците и англичаните.Заклучок:


Јадете и пијте што ви прави мерак, само немојте да зборите англиски – изгледа тоа убива! Нешто интересно - Page 2 104553
trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно - Page 2 Empty Re: Нешто интересно

Пишување by zbunet Саб Фед 19 2011, 16:54

Нешто интересно - Page 2 Bcddo10
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно - Page 2 Empty Re: Нешто интересно

Пишување by alisa Саб Фед 26 2011, 23:54

Нешто интересно - Page 2 123

Нешто интересно - Page 2 218

Нешто интересно - Page 2 316

Нешто интересно - Page 2 416

Нешто интересно - Page 2 516

Нешто интересно - Page 2 618

Нешто интересно - Page 2 Big10
alisa
alisa


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно - Page 2 Empty Re: Нешто интересно

Пишување by zbunet Саб Мар 05 2011, 14:14

Нешто интересно - Page 2 _water10
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно - Page 2 Empty Re: Нешто интересно

Пишување by Александра Саб Апр 09 2011, 09:30

само за специјални гости Нешто интересно - Page 2 104553

Нешто интересно - Page 2 Images?q=tbn:ANd9GcR7P_nSxi_qTU8SUtC367_wpUWMzoFxaKKlNBgATgecNVODui4Szw
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно - Page 2 Empty Re: Нешто интересно

Пишување by zbunet Саб Апр 09 2011, 09:34

iznenad
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно - Page 2 Empty Re: Нешто интересно

Пишување by Александра Саб Апр 09 2011, 21:46

Нешто интересно - Page 2 104553
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно - Page 2 Empty Re: Нешто интересно

Пишување by alisa Вто Мај 10 2011, 14:38

alisa
alisa


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно - Page 2 Empty Re: Нешто интересно

Пишување by the nurse Сре Јун 08 2011, 08:45

Маргарин

Додај те ми путер,ве молам!
Маргаринот е изворно создаден поради,брзо здебелување на ќурките.Но,брзо предизвикал изумирање,а оној што вложил пари сакал да си ги поврати...па е смислено да седодаде жолта боја и да се продава како замена на путер.Калориски имаат приближно иста вредност,но конзумирањето на маргарин може да ги зголеми шансите за срцеви болести кај жените до 53%(Истражување на Харвард).

Путер
Побогат е со маснотии во однос на маргаринот,но со други состојки ја зголемува нивната абсорпција(да не проширувам,некои витамини К,Д,А и Е се липосолубилни).Се добива на природен начин и постои со векови.

Маргарин
Богат со маснотии
Три пати го зголемува ризикот од срцеви болести
Петпати го зголемува ризикот од карцином
Го намалува квалитетот на мајчиното млеко и имунитетот
Го намалува производството на инсулин
По состав...само една молекула го дели од ПЛАСТИКА.
Тоа важи за се друго што е хидрогенизирано(додаден водород,се менува молекуларниот состав)
Направете сами експеримент:

Оставете кутија со маргарин на отворено место(балкон,гаража на пр.) неколку дена.
-Ниту еден инсект нема да му се приближи(значи нема ништо хранливо)
-нема да смени ни вкус, ни мирис,
-нема да се развијат на него ни бактерии ,ни габички
-Би намачкале ли пластика на парче леб?

Една кинеска поговорка вели:,,Ако знаеш нешто важно за доброто и на другите,твоја морална обврска е тоа да го поделиш со нив,,
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно - Page 2 Empty Re: Нешто интересно

Пишување by zbunet Вто Сеп 27 2011, 19:11

Филмот “Последно танго во Париз“ наметнува дилема дали е поздрав маргаринот или путерот? kez
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно - Page 2 Empty Re: Нешто интересно

Пишување by the nurse Вто Сеп 27 2011, 20:57

Puter...i tolku! jazik
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно - Page 2 Empty Re: Нешто интересно

Пишување by zbunet Вто Сеп 27 2011, 21:08

jazik
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно - Page 2 Empty Re: Нешто интересно

Пишување by zbunet Вто Окт 25 2011, 15:45

Koj e poseben specijalitet spored taen recept? Sliva so dva kopana kez
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно - Page 2 Empty Re: Нешто интересно

Пишување by the nurse Сре Окт 26 2011, 08:26

Go znaat i tie sto nemaat poim i od gotvenje. kez
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно - Page 2 Empty Re: Нешто интересно

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот