МЕКИЦИ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Нешто интересно

+4
Кидман
trpe
Александра
zbunet
8 posters

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Go down

Нешто интересно - Page 3 Empty Re: Нешто интересно

Пишување by zbunet Вто Ное 01 2011, 12:04

Жената се служи и со јазикот на храната. Што ќе ти зготви тоа и’ се сака, само треба да ја пратиш симболиката на спременото kez
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно - Page 3 Empty Re: Нешто интересно

Пишување by trpe Сре Дек 14 2011, 13:52

trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно - Page 3 Empty Re: Нешто интересно

Пишување by trpe Вто Јан 31 2012, 14:03

trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно - Page 3 Empty Re: Нешто интересно

Пишување by keti Сре Фед 15 2012, 02:18

devet?... kez
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно - Page 3 Empty Re: Нешто интересно

Пишување by zbunet Нед Апр 01 2012, 18:10

Koe meso e najdobro da bide vo pica? kez
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно - Page 3 Empty Re: Нешто интересно

Пишување by keti Сре Апр 11 2012, 17:37

Која кујна повеќе ја практикувате: италијанската или кинеската?
Знам дека македонската не ви е омилена!... kez
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно - Page 3 Empty Re: Нешто интересно

Пишување by zbunet Сре Апр 11 2012, 18:16

На кујнска маса? perverzen
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно - Page 3 Empty Re: Нешто интересно

Пишување by alisa Пет Јун 29 2012, 14:32


alisa
alisa


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно - Page 3 Empty Re: Нешто интересно

Пишување by alisa Пет Jул 20 2012, 10:27


alisa
alisa


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно - Page 3 Empty Re: Нешто интересно

Пишување by keti Саб Aвг 04 2012, 23:45

keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно - Page 3 Empty Re: Нешто интересно

Пишување by Тото Нед Aвг 05 2012, 23:10

Нешто интересно - Page 3 A.aaa
Тото
Тото


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно - Page 3 Empty Re: Нешто интересно

Пишување by keti Сре Окт 10 2012, 10:02

Гостин напиша:
Нешто интересно - Page 3 Bananastrip
Моќта на
бананитеКако што е
веќе познато бананите се вистински мали складишта на енергија, но освен што
помагаат да останеме во добра форма, тие може да помогнат во надминување или спречување на огромен број болести. За што се може да
ви помогнат:

1.Лек за нерви
Бананите содржат големи количини Б витамин кој го смирува нервниот систем.

2. Борец против стрес
Калиумот е минерал кој помага во нормализирање на отчукувањата на срцето, испраќа
кислород до мозокот и ја регулира количината на вода во телото. Кога сме под
стрес, нашиот метаболизам се забрзува, па нивото на калиум се намалува.
Рамнотежата може да се врати со залче банана.

3. Помага при депресија
Причина за тоа е триптопханот кој се наоѓа во бананата. Триптопханот е вид
белковина која телото ја претвора во серотонин познат по тоа што не опушта и
го подобрува расположението.
4. Против висок крвен притисок
Бананата е богата со калиум, а содржи малку сол што ја прави совршен лек за
оние кои имаат висок притисок.

5. Го ублажува ПМС-от Витаминот Б6 кој го има во ова овошје го регулира нивото на глукоза во крвта
која пак влијае на расположението.

6. За анемичарите
Бананата е богата со железо и го поттикнува создавањето на хемоглобин во
крвта што помага кај анемијата.

7. Го подобрува помнењето
Калиумот кој го има во бананата ја поттикнува концентрацијата и помнењето.

8. Лек против мамурлук
Фрапе од банана засладен со мед е еден од најздравите природни лекови против
мамурлук. Бананата го смирува желудникот и со помош на медот го надоградува
потрошеното ниво на шеќер, додека пак млекото хидрира.

9. Против чир на желудник
Бананата е единственото свежо овошје кое може да се зема без да има последици
кај хроничните болни. Таа е и лек против нарушената работа на цревата.
Бананата ја неутрализира пресилната киселина и ја намалува надразнетоста
обложувајќи ја внатрешноста на желудникот.

Колку двосмислена тема... Баш е за размислување!!!
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно - Page 3 Empty Re: Нешто интересно

Пишување by keti Пон Ное 19 2012, 02:31

„Иако не сум тука, јас пак сум тука“ ... Ѓаол

Само ангели ли ќе се врткаат низ светот! ... trepka

p.s. Navivacka grupa na eden grad kez


Последната промена е направена од keti на Чет Сеп 19 2013, 22:15. Мислењето е променето 1 пати
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно - Page 3 Empty Re: Нешто интересно

Пишување by trpe Вто Апр 23 2013, 15:58

trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно - Page 3 Empty Re: Нешто интересно

Пишување by trpe Чет Сеп 19 2013, 09:20

Нешто интересно - Page 3 Sepak-10
trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно - Page 3 Empty Re: Нешто интересно

Пишување by the nurse Чет Јан 30 2014, 10:45

the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Нешто интересно - Page 3 Empty Re: Нешто интересно

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот