МЕКИЦИ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Пред и потоа

+5
Тото
fragola
Александра
trpe
zbunet
9 posters

Страна 8 of 11 Previous  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Next

Go down

Пред и потоа - Page 8 Empty Re: Пред и потоа

Пишување by keti Вто Ное 09 2010, 16:04

Но, има и случаеви каде поради здебелување на „до малиот прст“ се заглавил прстенот и си останал на истото место... smesko
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Пред и потоа - Page 8 Empty Re: Пред и потоа

Пишување by zbunet Вто Ное 09 2010, 16:17

E se slucuva i da zaglavat Пред и потоа - Page 8 104553
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Пред и потоа - Page 8 Empty Re: Пред и потоа

Пишување by the nurse Вто Ное 09 2010, 16:20

Епа, останете си на истата тежина kez Ај,жените имаат изговор, бременоста.Ама маж штом се ожени,веднаш се здебелува.


Последната промена е направена од hot nurse на Вто Ное 09 2010, 16:23. Мислењето е променето 1 пати
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Пред и потоа - Page 8 Empty Re: Пред и потоа

Пишување by keti Вто Ное 09 2010, 16:22

zbunet напиша:E se slucuva i da zaglavat Пред и потоа - Page 8 104553


И што правиме тогаш??? kez
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Пред и потоа - Page 8 Empty Re: Пред и потоа

Пишување by alisa Вто Ное 09 2010, 16:24

Многу е поважно да се остане во истиот брак, без оглед дали прстенот се заглавил или е поместен на малиот прст
alisa
alisa


Вратете се на почетокот Go down

Пред и потоа - Page 8 Empty Re: Пред и потоа

Пишување by keti Вто Ное 09 2010, 16:29

За општо добро на сите, да....Инаку последиците се катастрофални, најмногу за поколението... Овде не се земени во предвид чувствата на брачните партнери ...тие мора сами да се погрижат за себе и да си го сменат својот поглед на заедничкиот живот...Прашање е само кој ќе излезе победник во таа битка!... smesko
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Пред и потоа - Page 8 Empty Re: Пред и потоа

Пишување by alisa Вто Ное 09 2010, 16:33

Сликата погоре е дадена само како пример како треба да се постават прстите за да се провери легендата, но не ни е познато дали демонстраторот е женет, (мажена) или само „така“ носи прстен!
alisa
alisa


Вратете се на почетокот Go down

Пред и потоа - Page 8 Empty Re: Пред и потоа

Пишување by the nurse Вто Ное 09 2010, 16:37

Најважни се децата.Прстенот не е важен,но отсликува обично што носиш во срцето flower
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Пред и потоа - Page 8 Empty Re: Пред и потоа

Пишување by alisa Вто Ное 09 2010, 16:40

keti напиша:За општо добро на сите, да....Инаку последиците се катастрофални, најмногу за поколението... Овде не се земени во предвид чувствата на брачните партнери ...тие мора сами да се погрижат за себе и да си го сменат својот поглед на заедничкиот живот...Прашање е само кој ќе излезе победник во таа битка!... Пред и потоа - Page 8 151405


На која битка мислиш, на бракот? Нормално е дека прстенот не ги држи брачните другари заедно, во легендата се објаснува само симболиката, односно зошто е „обичај“ прстенот при венчавањето да се става баш на тој прст, а не дека тие ќе останат врзани вечно заедно (само затоа што го ставиле прстенот баш на тој прст)иако не сакаат!
alisa
alisa


Вратете се на почетокот Go down

Пред и потоа - Page 8 Empty Re: Пред и потоа

Пишување by keti Сре Ное 10 2010, 00:27

Овде само ја проширивме темата, и мислам дека е тоа добро... Пред и потоа - Page 8 151405
А сега да го објаснам она што го напишав погоре: Доколку има несогласување во бракот, најмногу страдаат децата, но и брачните партнери. Несогласувањето настанува поради различните погледи на заеднички живот, што значи дека е потребно усогласување на ставовите, или во краен случај, за општо добро на сите, потребно е партнерите да се променат самите себе си и да си ја пронајдат убавината во заедничкото живеење... Пред и потоа - Page 8 396122
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Пред и потоа - Page 8 Empty Re: Пред и потоа

Пишување by keti Сре Ное 10 2010, 13:41

alisa напиша:Кинеската легенда тоа го објаснува мошне едноставно и уверливо.

Палците ги претставуваат родителите.

Показалците се браќата и сестрите.

Средниот прст си ти.

Четвртиот прст е твојот пар (партнер).

Малите прсти се децата.


Сега склопете ги дланките и средните прсти поставете ги како што е прикажано на сликата

Пред и потоа - Page 8 20101109weddingringg


1. Обидете се да ги раздвоите палците (родителите), се раздвојуваат затоа што не треба да живеат со вас вечно. Повторно спојте ги.

2. Обидете се да ги раздвоите показалците (браќата, сестрите и пријателите), се отвораат затоа што сите имаат свои животни патишта и заминуваат.

3. Обидете се да ги раздвоите малите прсти (вашите деца) – се отвораат затоа што децата растат и си заминуваат. Повторно спојте ги.

4. Конечно, обидете се да ги раздвоите прстите наменети за вереничкиот прстен. Тоа е невозможно. Судбински сте поврзани и затоа венчалниот прстен се носи токму на овој прст.

Пред и потоа - Page 8 Smiley19

БИ САКАЛА ДА ЗНАМ ЗОШТО САМО СРЕДНИТЕ ПРСТИ СЕ СВИТКАНИ ИЛИ ВОВЛЕЧЕНИ КОН ВНАТРЕШНОСТА НА ДЛАНКИТЕ...КОЕ Е НИВНОТО ЗНАЧЕЊЕ???
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Пред и потоа - Page 8 Empty Re: Пред и потоа

Пишување by trpe Сре Ное 10 2010, 14:02

Чисто практично:Само на тој начин, до малите прсти не можат да се раздвојат Пред и потоа - Page 8 104553
trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Пред и потоа - Page 8 Empty Re: Пред и потоа

Пишување by Кидман Сре Ное 10 2010, 18:40

тоа така за да ги ѕирнеш од долу свекор ти и свекрва ти дали се уште живи
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Пред и потоа - Page 8 Empty Re: Пред и потоа

Пишување by zbunet Сре Ное 10 2010, 19:58

Пред брак се среќни, во брак треба да се борат за да бидат среќни.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Пред и потоа - Page 8 Empty Re: Пред и потоа

Пишување by the nurse Сре Ное 10 2010, 20:08

Немажените им завидуваат на мажените,а овие пак радо би се мењале ... kez
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Пред и потоа - Page 8 Empty Re: Пред и потоа

Пишување by keti Чет Ное 11 2010, 11:34

trpe напиша:Чисто практично:Само на тој начин, до малите прсти не можат да се раздвојат Пред и потоа - Page 8 104553

Јас мислам дека има поинаква симболика...Ако средниот прст сум „јас“, за да имам убав брачен живот треба да се ослободам од сопственото его, и да ги победам сопствените пороци кои можат да ме изманипулираат, а тоа е можно само со голема верба во себе или „молитва“ (таква положба симболички заземаат свитканите прсти и затоа само тогаш не можат да се раздвојат)...Е сега, големината на човекот се состои во тоа што, ако едниот брачен другар ја спознал таа вистина, тогаш треба да му помогне на другиот брачен другар да го стори истото, и така ќе живеат убав живиот и сите ќе бидат среќни, а најмногу децата...
Ова е исто како во приказните со „hаpy end“, но изгледа реалноста е сосема поинаква... smesko
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Пред и потоа - Page 8 Empty Re: Пред и потоа

Пишување by zbunet Чет Ное 11 2010, 11:57

Во врска со средниот прст многу често е Пред и потоа - Page 8 441118
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Пред и потоа - Page 8 Empty Re: Пред и потоа

Пишување by keti Пет Ное 12 2010, 01:58

Збунет, ти така размислуваш зошто си „збунет“, а Трпе сигурно не го дели твоето размислување зошто мора да „трпи“... Пред и потоа - Page 8 151405
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Пред и потоа - Page 8 Empty Re: Пред и потоа

Пишување by zbunet Саб Ное 20 2010, 12:59

Пред и потоа - Page 8 Maryin10
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Пред и потоа - Page 8 Empty Re: Пред и потоа

Пишување by zbunet Вто Дек 07 2010, 12:53

Зошто среќно оженет бара и други жени? За и нив да ги направи среќни
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Пред и потоа - Page 8 Empty Re: Пред и потоа

Пишување by Тото Сре Дек 08 2010, 00:39

Моите пред тоа биле тенки mladozenci
Тото
Тото


Вратете се на почетокот Go down

Пред и потоа - Page 8 Empty Re: Пред и потоа

Пишување by the nurse Чет Дек 23 2010, 10:28

Пред и потоа - Page 8 Extrememakeovers
Такви како пред сме секој ден на работа,а вечерва како потоа одиме на забава! trepka
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Пред и потоа - Page 8 Empty Re: Пред и потоа

Пишување by the nurse Вто Јан 11 2011, 19:58

Пред и потоа - Page 8 2870

Пред и потоа - Page 8 Severina1
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Пред и потоа - Page 8 Empty Re: Пред и потоа

Пишување by trpe Чет Јан 13 2011, 13:07

Пред и потоа - Page 8 Zenskives6
trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Пред и потоа - Page 8 Empty Re: Пред и потоа

Пишување by zbunet Вто Јан 25 2011, 15:46

Potoa smesko

Пред и потоа - Page 8 204710
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Пред и потоа - Page 8 Empty Re: Пред и потоа

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 8 of 11 Previous  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот