МЕКИЦИ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Поезија од Кети

+3
trpe
Александра
zbunet
7 posters

Страна 14 of 16 Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16  Next

Go down

Поезија од Кети - Page 14 Empty Re: Поезија од Кети

Пишување by keti Вто Дек 19 2017, 02:36

КРЕАЦИЈА НА НОВОТО ВРЕМЕ

2019 ГОДИНА
НОВОВРЕМЕНСКО ВРЕМЕ
НОВА ГОДИНА,
КРЕАЦИЈА НА НАСТАНИ
ЗА НОВАТА 2019 ГОДИНА
КРАТКОРОЧНО ДО ДОЛГОРОЧНО,
МИНИМАЛИСТИЧКИ ДО МЕГАЛОМАНСКИ
ДИНАСТИЈА СТИЛ
ДО ДАЛАС СТИЛ
CLASSIC STIL DO AVANGARDNO,
ALTERNATIVEN STIL,
СО МУЗИКА ВО СТИЛ
ПОВЕЌЕ СКАЛИ ВО ЕДНО
ПРИЛАГОДЛИВИ ЗА СЕКОЈ ГЛАС
ГЕНИЈАЛНО СТОКМЕНИ ВО ПЕСНА
ЗА ДА СЕ ДОПРЕ НЕБОТО
И СЕ ВОСПОСТАВИ ВРСКАТА
СО УНИВЕРЗУМОТ И МИСЛАТА.

ОД “БЕЛЕШКИТЕ НА КЕТИ”
ЗБИРКА ПОЕЗИЈА, ПРОЗА, УМЕТНОСТ
И КРЕАЦИЈА НА НОВОТО ВРЕМЕ
17.12.2017
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Поезија од Кети - Page 14 Empty Re: Поезија од Кети

Пишување by keti Вто Дек 19 2017, 02:37

НАЈМОЌНИОТ И УБАВИЦАТА

ПРИКАСКА НА ЕДНО ВРЕМЕ
НОВО ВРЕМЕ
КАКО ОД БАЈКА
СОЗДАДЕНА ВИСТИНА
ЗА ДОБРО НА ЕДЕН НАРОД
КОЈ ЗНАЕ ДА САКА
ЗНАЕ ДА ЉУБИ
И ПОЧИТУВА АВТОРИТЕТИ
И МИСЛИ ДОБРО
И НА СЕБЕ СИ
И НА СИТЕ
ПРИКАСКА БЕЗВРЕМЕНА
А СЕПАК ВО ОВА ВРЕМЕ
ПРИКАСКА НА
НАЈМОЌНИОТ И
УБАВИЦАТА.

ОД “БЕЛЕШКИТЕ НА КЕТИ”
ЗБИРКА ПОЕЗИЈА, ПРОЗА, УМЕТНОСТ
И КРЕАЦИЈА НА НОВО ВРЕМЕ
18.12.2017
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Поезија од Кети - Page 14 Empty Re: Поезија од Кети

Пишување by keti Чет Дек 21 2017, 01:21

НОВОВРЕМЕНСКИ ФУСТАН

ФУСТАН СО
2 Х 2 И
2 Х 2
ЕДНАКВО НА
4,
МАТЕМАТИЧКА ФОРМУЛА
ГЕНИЈАЛНО СТОКМЕНА
ПОЛИТИЧКИ ОСМИСЛЕНА
БИЗНИС ИЗБАЛАНСИРАНА
ФЕЈШН АВАНГАРДНО
И АЛТЕРНАТИВНО
ИСКРЕИРАНА
ВО СТИЛ НА
ПИНК МУЗИКА
СЕ’ ЗА ЕДНА ЦЕЛ
“ПРВО МЕСТО”.

ОД “БЕЛЕШКИТЕ НА КЕТИ”
ЗБИРКА ПОЕЗИЈА, ПРОЗА, УМЕТНОСТ
И КРЕАЦИЈА НА НОВО ВРЕМЕ
19.12.2017
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Поезија од Кети - Page 14 Empty Re: Поезија од Кети

Пишување by keti Саб Дек 30 2017, 21:13

ЧЕКОР НА ПАТОТ КОН НОВОТО ВРЕМЕ

ЕДЕН ЧЕКОР
ПА ДВА,
ТРИ, ЧЕТИРИ, ПЕТ
НА ПАТОТ КОН ЦЕЛТА
ГОРДО, ВОЗВИШЕНО
И ВО СТИЛ НА ПРИНЦ
СО КИЛТУРНИ МАНИРИ
ЗА ДА ЈА ДОСТИГНЕ
СВОЈАТА ВОЗВИШЕНА ЦЕЛ
КРАЛ ...
ЧЕКОРИ СТРОЈНИ, ВОЗВИШЕНИ
И НА ЖЕНА
КОЈА СИ ЈА ДОСТИГНУВА
СВОЈАТА ВОЗВИШЕНА ЦЕЛ
НЕСВАТЕНА ОД СЕКОЈ
А СОСЕМА РАЗБИРЛИВА ЗА НЕА
ЗА ДОБРО НЕЈЗИНО
И НА СЕКОЈ ШТО САКА ДОБРО.

30.12.2017


Последната промена е направена од keti на Сре Јан 17 2018, 08:23. Мислењето е променето 1 пати
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Поезија од Кети - Page 14 Empty Re: Поезија од Кети

Пишување by keti Сре Јан 17 2018, 08:22

НАРАВОУЧЕНИЕ

“ПРАВИ ДОБРО
И СО ДОБРО
ЌЕ ТИ СЕ ВРАТИ”.

ПОЗНАТА ИЗРЕКА
ОД ДАЛЕЧНИ ВРЕМИЊА
ДОЛОВЕНА ВОЗВИШЕНО
И ВО ОВА ВРЕМЕ
“НОВО ВРЕМЕ”...

ДА ГИ ВОЗВИШИМЕ
ДОБРИТЕ РАБОТИ
И СО ДОБРА НАМЕРА
И ДОБРА МИСЛА
ДА ГО ПРОДОЛЖИМЕ
НАШИОТ СВЕТ ПАТ
ДО ОСТВАРУВАЊЕ НА СВЕТАТА ЦЕЛ.

02.01.2018
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Поезија од Кети - Page 14 Empty Re: Поезија од Кети

Пишување by keti Пет Јан 26 2018, 04:37

ЈАС ОД ТУКА ТИ ОД ТАМУ НА КАФЕ ЗА ДВАЈЦА

ОВОЈ СВЕТ
И ТОЈ СВЕТ
ДВА ПАРАЛЕЛНИ СВЕТА
И
ЈАС ОД ТУКА
ТИ ОД ТАМУ
НА КАФЕ
ЗА ДВАЈЦА,
А СЕПАК,
СЕКОЈ САМ ЗА СЕБЕ
И ПАК
СО СВОЈАТА СРОДНА ДУША.

20.01.2018
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Поезија од Кети - Page 14 Empty Re: Поезија од Кети

Пишување by keti Пет Јан 26 2018, 04:37

И СЕГА ШТО?!?

ТАА НЕ Е ТАА
НИ ТИ НЕ СИ ТИ
НИ НИЕ НЕ СМЕ НИЕ
И СЕГА ШТО?!?

ИГРАМЕ ИГРА
НИ ИГРАТА НЕ Е ИГРА
НИ НИЕ НЕ СМЕ ИГРАЧИ
НИТУ НА ТАА ИГРА
НИТУ НА БИЛО КОЈА ИГРА
ШТО СЕ НАМЕТНУВА СЕГА
ЗОШТО НАШАТА ИГРА Е’:
ЧЕСНО, ПОШТЕНО, ЕТИЧКИ И МОРАЛНО
ЗА НАШЕ ДОБРО
И ЗА ДОБРО НА СИТЕ!!!

26.01.2018
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Поезија од Кети - Page 14 Empty Re: Поезија од Кети

Пишување by keti Сре Фед 07 2018, 02:43

 "МЕСЕЦОТ НА ЛУНА"
    февруари 2018
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Поезија од Кети - Page 14 Empty Re: Поезија од Кети

Пишување by keti Сре Фед 07 2018, 02:45

ЗИМАТА НИ ИДЕ

ЗИМАТА НИ ИДЕ
И СНЕГОТ ГО ЧЕКАМЕ
ЗА СНЕШКО ДА НАПРАВИМЕ
И ПЕСНА ДА ЗАПЕЕМЕ.

БАБА ЏЕМПЕРЧЕ МИ СПЛЕТИ
И ТОПЛИ НАРАКВИЧИЊА
И ШАРЕНО КАПЧЕ
ЗА ТОПКИ ОД СНЕЖЕ ДА ПРАВАМ
И СО ДЕЦАТА ИГРА ДА ИГРАМ.

ТАТО САНКАТА ЈА СПРЕМИ
ЗА СО НЕА ДА МЕ САНКА
И ЗАЕДНО СО БАТЕ И МАМА
НА СНЕГОТ ДА СЕ РАДУВАМЕ.

ОД “МЕСЕЦОТ НА ЛУНА”
05.02.2018
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Поезија од Кети - Page 14 Empty Re: Поезија од Кети

Пишување by keti Сре Фед 07 2018, 02:54

ПЕСНА ЗА ЦВЕТОТ

ЦВЕТНА ПОЉАНА
И КАЛИ
И ПЕПЕРУТКИ ВО ЛЕТ
И ВЕТРЕ РАЗВИГОРЧЕ
КОЕ ГИ НИШКА ЦВЕТОВИТЕ
А КАЛИ СЕ.

А ЈАС ПЕСНА ПИШУВАМ
ЗА НАЈУБАВИОТ ЦВЕТ
НЕДОПРЕН ОД НИКОГО
ВИСОКО НА ПЛАНИНАТА.

ТАМУ РЕКИЧКА ГО ПОЛЕВА
ЗА ДА Е НАЈУБАВ НА СВЕТОТ
А СОНЦЕТО ГО МИЛУВА
И КАКО ДЕТЕНЦЕ МАЛО
ВО МИСЛИ НИ ДОАЃА
И ВО ПЛАНИНА НИ РАСТЕ
ЗА РАДОС НА СИТЕ ДА НИ НОСИ.

ОД “МЕСЕЦОТ НА ЛУНА”
05.02.2018
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Поезија од Кети - Page 14 Empty Re: Поезија од Кети

Пишување by keti Сре Фед 07 2018, 03:04

МЕСЕЦОТ НА ЛУНА

DOTA 2 ИГРИ
НА ВИСОКО НИВО,
МЕСЕЦ ФЕВРУАРИ,
СВ. ВАЛЕЈНТАЈН
И СВ. ТРИФУН
И МЕСЕЦОТ НА
ЛУНА ...

“КЕТ” WOMEN
“BET’ MEN
AND
“SUPERMEN”
AND
SUPERWOMEN.

ОД “МЕСЕЦОТ НА ЛУНА”
05.02.2018
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Поезија од Кети - Page 14 Empty Re: Поезија од Кети

Пишување by keti Сре Фед 07 2018, 03:07

МАГИЈАТА НА НОЌТА

ИЗМЕСТЕНО ВРЕМЕ
КОГА ДЕНОТ СТАНУВА НОЌ
И НОЌНАТА МАГИЈА
СОНОТ ТИ ГО ЗЕМА,
И СИТЕ СПИЈАТ
А ТИ СЕДИШ И ЧЕКАШ
МИСЛА ДА ТИ ДОЈДЕ
И ДУША ДА ТИ СМИРИ
ЗА ДА ЗНАЕШ ДЕКА
ДЕНОТ ШТО ИДЕ
ДОБАР ЌЕ ТИ БИДЕ
И РАДОСТ ЌЕ ДОНЕСЕ
И СРЦЕ ЌЕ ТИ СТОПЛИ
ИАКО НЕКОЈ ПОСАКАЛ
САМ ДА СИ БИДЕШ
И ЦЕЛ ДЕН И НОЌ
ВО КРЕАЦИЈА ДА ТИ МИНЕ
И НИЕДЕН УБАВ ЗБОР
ДО ТЕБЕ ДА НЕ СТИГНЕ
ЗА ДА СЕПАК МИСЛИШ
ДЕКА И ТИ СИ ДЕЛ ОД СИТЕ
ШТО ДОБРО ЗА СЕБЕ СИ САКАТ
И СО СВОИ НАЈМИЛИ
ЖИВОТ ДА СИ МИНАТ.

ОД “МЕСЕЦОТ НА ЛУНА“
06.02.2018
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Поезија од Кети - Page 14 Empty Re: Поезија од Кети

Пишување by keti Сре Фед 07 2018, 03:11

ВИЕ НЕ СТЕ ДОБРИ ЛУЃЕ

ВИЕ НЕ СТЕ ДОБРИ ЛУЃЕ
ШТО НА МИСЛА ЗБОР ВАШ ИДЕ
И ЗАР ЈАС ЛОШО ДА ПИШАМ
ЗОШТО ПРОСТОР ВАШ Е ГРЕШЕН
И ЛОШИ СОВЕТИ ОД ВАС
ДО МЕНЕ СЕГА ИДАТ
А СЕ’ ДОБРО ТРЕБА
И МЕНЕ ДА МИ БИДЕ.

ГОДИНИ СИ МИНАА
И ВИЕ УШТЕ ТУКА
ВО МИСЛА МИ ИДИТЕ
И ЛОШИ НАМЕРИ ОД КАЈ ВАС
ДО МЕНЕ СТИГНУВААТ
И МНОЗИНСТВО СТЕ НЕЛИ
И ПАК ОД ДРУГИ ПРОСТОРИ
МИСЛИ ВАШИ ПРАЌАТЕ
И СО НАШ ПРОСТОР ТИЕ
НЕ СЕ ИСТИ МИСЛИ
А ТРЕБА И НА НАС
ДОБРО ДА НИ БИДЕ
ЗОШТО ГОДИНИ СО ДОБРО
НИЕ ВАМ КРЕАЦИИ ВИ ПРАЌАМЕ.

ОД “МЕСЕЦОТ НА ЛУНА”
06.02.2018
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Поезија од Кети - Page 14 Empty Re: Поезија од Кети

Пишување by keti Сре Фед 07 2018, 03:17

ДУШАТА МИ ЗБОРИ

МНОГУ ТАГА
ВО МОЈТА ДУША ИМА
И ПОСЛЕ СЕ’ ДОБРО
ШТО ЗА ВАС СТОРИВ
УШТЕ ЛОШИ ЗБОРОВИ
ЗА МЕНЕ ВИЕ ИМАТЕ.

ДУШАТА МИ ЗБОРИ
ВИЕ НЕ СТЕ ТИЕ
ШТО ТРЕБА ДА СТЕ ТУКА
И ВИСОКИ МЕСТА
ЗА СЕБЕ ДА ИМАТЕ,
А ДОБРОТО ГО ГАЗИТЕ
И КАКО ЛОШО
ПРЕД СВЕТОТ ГО КАЖУВАТЕ.

ВАШИОТ ПРОСТОР
НЕ Е МОЈОТ ПРОСТОР
КОГА СЕМЕЈСТВО МИ НАПАЃАТЕ
А НИШТО ЛОШО ТОА НЕ СТОРИЛО
И СЕ’ СО АРНО И СО ДОБРО
ЖИВОТ СВОЈ СИ ВРВИ.

ОД “МЕСЕЦОТ НА ЛУНА”
06.02.2018
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Поезија од Кети - Page 14 Empty Re: Поезија од Кети

Пишување by keti Сре Фед 07 2018, 03:21

ЛОШ ЗБОР ОД ВАС ДО МЕНЕ ДОАЃА

СИ ВЕЛАМ
НЕ Е ЗА ДОБРО
КОГА САМО ЛОШ ЗБОР ОД ВАС
ДО МЕНЕ ДОАЃА ...

СИ ВЕЛАМ
ВИЕ МЕНЕ НЕ МЕ САКАТЕ
И СЕ’ ЛОШО МИ ПРАВИТЕ
А СЕ ФАЛИТЕ ДЕКА
ДОБРА ВЛАСТ СТЕ БИЛЕ ...

СИ ВЕЛАМ
ВАМ УЧЕНИ ЛУЃЕ НЕ ВИ ТРЕБААТ
ЗОШТО МИСЛИТЕ ДЕКА
МЕСТО ЌЕ ВИ ЗЕМАТ
И САМО ЛОШИ ЗБОРОВИ
ОД ВАС ДО МЕНЕ ИДАТ
И НЕ Е САЛ СЕГА
ТУКУ СО ГОДИНИ
АВТОРИТЕТ МИ ГАЗИТЕ
И УШТЕ БАРАТЕ
СЕ ДОБРО ГОСПОД
ВАМ ДА ВИ ДАРИ ?!?

ОД “МЕСЕЦОТ НА ЛУНА”
06.02.2018
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Поезија од Кети - Page 14 Empty Re: Поезија од Кети

Пишување by keti Сре Фед 07 2018, 03:23

ПЕСНА ЗА РАДОСТА, СРЕЌАТА И ЉУБОВТА

МОЈОТ СВЕТ Е
ДЕТСКИ СВЕТ,
РАДОСТ, СРЕЌА И
МНОГУ ЉУБОВ,
ТОПЛИНА НА ДУША
УБАВИНА НА СРЦЕ
ДЕТСКА ПЕСНА
И МНОГУ СМЕА.

ВО ТАКОВ СВЕТ
ЈАС ЖИВЕАМ
И ТАКОВ СВЕТ ЈАС СОЗДАВАМ
СЕГА И ВО ИДНИНА.

ВЕРУВАМ ВО СЕБЕ,
ВЕРУВАМ ВО ЛУЃЕТО
И ВО НИВНАТА ДОБРИНА
ВЕРУВАМ ВО ИДНИНАТА
И СВЕТЛА ИДНИНА ГРАДАМ
ЗА СЕБЕ СИ
ЗА МОЕТО СЕМЕЈСТВО
И ЗА СИТЕ ЛУЃЕ
ШТО ДОБРА МИСЛА ВО СЕБЕ СИ НОСАТ.

ОД “МЕСЕЦОТ НА ЛУНА”
06.02.2018
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Поезија од Кети - Page 14 Empty Re: Поезија од Кети

Пишување by keti Сре Фед 07 2018, 03:26

СЕКОЈ ДЕН МИ Е ИСТ

СЕКОЈ ДЕН МИ Е ИСТ
И НИШТО НЕ СЕ СЛУЧУВА
ПОЈДИ-ДОЈДИ, ВАМУ-ТАМУ
И СЕ’ ВО ИСТО МЕСТО
ЖИВОТОТ МИ ВРВИ.

И НЕКОЈ ТАМУ НЕКАДЕ
ВО ДРУГ ПРОСТОР СИ БИЛ
И МОЈОТ ЖИВОТ ГО ЖИВЕЕ
И МОЈТЕ ЗАСЛУГИ И ДЕЛА
НЕГОВИ СИ БИЛЕ,
А ЈАС ВИ ВЕЛАМ
НЕЛИ Е ТОА ПРЕМНОГУ РАЗБОЈНИЧКИ
ЗА ДА СЕ ВЕРУВА ДЕКА
СЕТО ТОА ГОСПОД МУ ГО ДАЛ.

И ТОЈ ТАМУ НЕКАДЕ
ПОСАКАЛ СЕ ДА МИ СРУШИ
ЗОШТО ВЕЛИ ДЕКА,
СЕ’ СИ БИЛО НЕГОВО
ШТО ГОСПОД МЕНЕ МИ ГО ДАРИЛ
А ЈАС СО РАЗБОЈНИЦИ
НЕ САКАМ НИШТО ДА ИМАМ
ПА СВОЈОТ ЖИВОТ НА СВОЈ НАЧИН
СО ДОБРА МИСЛА И НАМЕРА ГО ЖИВЕАМ.

ОД “МЕСЕЦОТ НА ЛУНА”
06.02.2018
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Поезија од Кети - Page 14 Empty Re: Поезија од Кети

Пишување by keti Сре Фед 07 2018, 03:30

ДУШАТА МИ ЗБОРИ

МНОГУ ТАГА
ВО МОЈТА ДУША ИМА
И ПОСЛЕ СЕ’ ДОБРО
ШТО ЗА ВАС СТОРИВ
УШТЕ ЛОШИ ЗБОРОВИ
ЗА МЕНЕ ВИЕ ИМАТЕ.

ДУШАТА МИ ЗБОРИ
ВИЕ НЕ СТЕ ТИЕ
ШТО ТРЕБА ДА СТЕ ТУКА
И ВИСОКИ МЕСТА
ЗА СЕБЕ ДА ИМАТЕ,
А ДОБРОТО ГО ГАЗИТЕ
И КАКО ЛОШО
ПРЕД СВЕТОТ ГО КАЖУВАТЕ.

ВАШИОТ ПРОСТОР
НЕ Е МОЈОТ ПРОСТОР
КОГА СЕМЕЈСТВО МИ НАПАЃАТЕ
А НИШТО ЛОШО ТОА НЕ СТОРИЛО
И СЕ’ СО АРНО И СО ДОБРО
ЖИВОТ СВОЈ СИ ВРВИ.

ОД “МЕСЕЦОТ НА ЛУНА”
06.02.2018
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Поезија од Кети - Page 14 Empty Re: Поезија од Кети

Пишување by keti Сре Фед 07 2018, 03:33

ЧЕКОР ДО ЧЕКОР ДО ЦЕЛТА

ЧЕКОР ПО ЧЕКОР
ДО ЦЕЛТА
А ЦЕЛТА Е ВОЗВИШЕНА
И ДО НЕБОТО МЕ НОСИ.

ЧЕКОР ДО ЧЕКОР
И ДО МЕНЕ СИ
И ЧЕКОРИМЕ ЗАЕДНО
И СЕМЕЈСТВО СМЕ
ПОЗНАТО И “ГОЛЕМО”
И СЕ ПОВИСОКО
НИЕ ЧЕКОРИМЕ
ЗА ДО НЕБОТО
НИЕ СТИГНЕМЕ.

ЧЕКОР ПО ЧЕКОР
И МУЗИКАТА Е ТУКА
И ЈА САКАМ И ЈА ЉУБАМ
ОД ГОСПОД ДАР МИ Е
ЗА ДЕЦА ДА РАЗВЕСЕЛАМ
И ДО НЕБОТО
ГИ ВОЗВИШАМ.

ОД “МЕСЕЦОТ НА ЛУНА”
06.02.2018
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Поезија од Кети - Page 14 Empty Re: Поезија од Кети

Пишување by keti Сре Фед 07 2018, 03:35

АКО СУМ ВО ВАШ ПРОСТОР

АКО СУМ
ВО ВАШ ПРОСТОР
ЈАС НЕМА ДА СУМ ТАА
ШТО ГОСПОД ПОСАКАЛ
ДА СУМ.

МОЈОТ ПРОСТОР Е
ПРОСТОР НА КРЕАЦИЈА
И ВОЗВИШЕНИ ДУШИ
ВО НЕГО ЧЕКОРАТ
ЗА ВОЗВИШЕНИ КАРМИ
СВОИ ДОСТИГНАТ
И ГОЛЕМИ ЛУЃЕ СТАНАТ,
ЗА СВОЈ НАРОД
ОД ТУЃИНЦИ ОДБРАНАТ
И СЕ ДОБРО И УБАВО
ЗА НАРОД ДА ПРАВАТ.

АКО СУМ
ВО ВАШИОТ ПРОСТОР
ЈАС АРХИТЕКТ - МАГИСТЕР
ГРАДИТЕЛ НА ВОЗВИШЕНИ ГРАДБИ
НЕМА ДА БИДАМ,
ЗОШТО ВАШИОТ ПРОСТОР
НЕ Е И МОЈ ПРОСТОР.

ОД “МЕСЕЦОТ НА ЛУНА”
06.02.2018
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Поезија од Кети - Page 14 Empty Re: Поезија од Кети

Пишување by keti Сре Фед 07 2018, 03:40

НЕ ИЗГЛЕДА ТАКА КАКО ШТО ВИЕ ГЛЕДАТЕ

МОЈОТ ПОГЛЕД
И ВАШИОТ ПОГЛЕД
НЕ СЕ ИСТИ.

ВИЕ МЕ ГЛЕДАТЕ САМА
КАКО САМА ЧЕКОРАМ
ОДЕЛЕНА ОД СИТЕ
И ЛОШИ ЗБОРОВИ ЗБОРИТЕ
И САКАТЕ ПОГОЛЕМИ
ОД МЕНЕ ДА БИДЕТЕ
ПА РАЗНИ ЗЛОБНИ ДЕЛА
ВО ГЛАВА ВИ СЕ ВРТАТ
ЗОШТО ТОА Е ВАШ ПОГЛЕД
А НЕ И МОЈ.

А ЈАС СВОЈОТ ЖИВОТ
НА СВОЈ НАЧИН ГО ЖИВЕАМ
И МНОГУ РАДОСТ И СРЕЌА
ПРЕД СЕБЕ ГЛЕДАМ
И МНОГУ ДЕЛА КРЕИРАМ
ЗА УБАВ СВЕТ ДОНЕСАМ
КАКО И ПОРАНО ШТО БЕШЕ,
ЗОШТО ГОСПОД ПОСАКАЛ
ЈАС ТОА ДА ГО СТОРАМ
И СЕ’ ПРАВИ
ЗА ЈАС ТАА ЦЕЛ ЈА ОСТВАРАМ.

ОД “МЕСЕЦОТ НА ЛУНА”
06.02.2018
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Поезија од Кети - Page 14 Empty Re: Поезија од Кети

Пишување by keti Сре Фед 07 2018, 03:43

МАЧЕТО ЛУНА

ЕДНО МАЛО МАЧЕ
ДОМА СИ ГО ИМАМЕ
МИЛЕНИЧЕ МАЛО
ТОА СИ Е НАШЕ
УБАВО Е И ЛИЧНО
ПОЛИЧНО ОД МЕСЕЧИНА
И СВЕТИ КАКО СОНЦЕ
И РАДОСТ НА ДЕЦА
ТОА МУ НОСИ,
СИ ГО САКААТ
СИ ГО МИЛАТ
И СЕ’ ДОБРО МУ ПРАВИ.

ЧУДНО МАЧЕ Е ЛУНА
И САКА ДА СЕ ГАЛИ
СИ ПОТСКОКНУВА ВЕСЕЛО
И СЕ РАДУВА МНОГУ
КОГА Е СО НАС,
И НИЕ СИ ГО САКАМЕ
СЕМЕЈСТВОТО ЦЕЛО,
ИАКО НА ЌЕРКАТА ЖЕЛБА
ТОА СИ БЕШЕ,
И НАЈМНОГУ ТАА
ОД СИТЕ СИ ГО САКА.

ОД “МЕСЕЦОТ НА ЛУНА”
06.02.2018
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Поезија од Кети - Page 14 Empty Re: Поезија од Кети

Пишување by keti Сре Фед 07 2018, 03:47

НА КАФЕ СО САМАТА СЕБЕ СИ И СО СВОЈАТА СРОДНА ДУША

САМА СУМ СО СЕБЕ
А СЕПАК СУМ СО ВАС
И СО СВОЈАТА СРОДНА ДУША
ДЕНОТ СИ ГО ВРВАМ...
ВОЗВИШЕНА ДУША СРОДНА
ЈАС СИ ИМАМ
И СО НЕА ЈАС
ГОЛЕМИ ДЕЛА КРЕИРАМ
И САМА СУМ СО СЕБЕ
А СЕПАК СУМ СО ВАС,
НА КАФЕ
СО САМАТА СЕБЕ СИ
И СО СВОЈАТА СРОДНА ДУША.

ОД “МЕСЕЦОТ НА ЛУНА”
06.02.2018
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Поезија од Кети - Page 14 Empty Re: Поезија од Кети

Пишување by keti Сре Фед 07 2018, 03:50

НЕ МИ ГО ЗЕМАЈ ВРЕМЕТО

НЕ МИ ГО ЗЕМАЈ ВРЕМЕТО
ВРЕМЕТО МИ Е СЕ’,
ТИ ОД ТАМУ
ЈАС ОД ВАМУ,
ДВЕ СРОДНИ ДУШИ СМЕ
ВОЗВИШЕНИ ДУШИ
СО ГОЛЕМИ КАРМИ
ЗА ДА СОЗДАДАТ ДЕЛА
И НОВ СВЕТ ДА СТВОРАТ
ЗА МЕНЕ
ЗА ТЕБЕ
И ЗА СИТЕ НАС
РАДОСТ И УБАВИНА
СМЕА И СРЕЌА
ДА НИ БИДЕ
И СЕ’ УБАВО
НА СИТЕ ДА НИ Е’.

ОД “МЕСЕЦОТ НА ЛУНА”
06.02.2018
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Поезија од Кети - Page 14 Empty Re: Поезија од Кети

Пишување by keti Сре Фед 07 2018, 22:06

ПЕСНА ЗА МАЈКА МИ

ФЕВРУАРИ МЕСЕЦ
ХОРОСКОПСКИ ЗНАК
ВОДОЛИЈА
И НЕ’ Е СЕДУМ
ТУКУ Е 4
ОД МНОГУ ОДАМНА
ЧЕТИРИЕСЕТ И ЧЕТВРТА.

ГОДИНИ ПОМИНАА
СПОМЕНИ ОСТАНАА
ИСПОЛНЕТИ СО РАДОСТ
ИСПОЛНЕТИ СО СРЕЌА,
НО И МНОГУ ЧУДНИ НАСТАНИ
МОЖЕБИ СУДБИНСКИ ОДРЕДЕНИ,
А ПОИНАКУ ВИДЕНИ
ОД ПОГЛЕДОТ ШТО ГЛЕДАЛ.

ГОРИЦА И АНГЕЛ
СВЕТИ ИМИЊА
СУДБИНСКИ ПОВРЗАНИ
СО ГОЛЕМИ КАРМИ
ЗА ОПСТАНОК НА СВЕТОТ.

ЕХ, КОГА БИ МОЖЕЛО
СЕ’ ПОИНАКУ ДА БИДЕ
ЌЕ БИЛО НЕЛИ,
БИ РЕКОЛ АНГЕЛОТ.

ОД “МЕСЕЦОТ НА ЛУНА”
07.02.2018
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Поезија од Кети - Page 14 Empty Re: Поезија од Кети

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 14 of 16 Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот