МЕКИЦИ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Поезија

+5
alisa
trpe
doc holliday
Александра
Кидман
9 posters

Страна 6 of 35 Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 20 ... 35  Next

Go down

Поезија - Page 6 Empty Има - нема

Пишување by zbunet Чет Апр 07 2011, 13:08

Кога нема друг начин
го завземаш преостанатиот
додека сфатиш дека немало друг начин,
не е тоа губење пат
тоа е единствениот.
Се движиш, не размислуваш
си мислиш можеше и подобро
иако не можеше поинаку,
ти си тој и никој друг
и некој друг посакува да биде ти.
Никој не знае како треба
додека по патот како пијаница се занесува
сака да биде оној кој мисли дека е,
но и сака да го има тоа кое го има некој друг
и ќе го има, но кога нема да му треба
затоа што и тогаш не му требало.
Можеме ако сакаме,
а го немаме
невидена глупост
кој сака да нема?
Тоа е што е,
нема друго
нема ни да има,
а ти занесувај се по патот
ако мислиш дека има.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 6 Empty Re: Поезија

Пишување by the nurse Чет Апр 07 2011, 14:23

Ааа, нема има-нема...има да имааа. smesko guska
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 6 Empty Re: Поезија

Пишување by Александра Чет Апр 07 2011, 20:10

zbunet напиша:Кога нема друг начин
го завземаш преостанатиот
додека сфатиш дека немало друг начин,
не е тоа губење пат
тоа е единствениот.
Се движиш, не размислуваш
си мислиш можеше и подобро
иако не можеше поинаку,
ти си тој и никој друг
и некој друг посакува да биде ти.
Никој не знае како треба
додека по патот како пијаница се занесува
сака да биде оној кој мисли дека е,
но и сака да го има тоа кое го има некој друг
и ќе го има, но кога нема да му треба
затоа што и тогаш не му требало.
Можеме ако сакаме,
а го немаме
невидена глупост
кој сака да нема?
Тоа е што е,
нема друго
нема ни да има,
а ти занесувај се по патот
ако мислиш дека има.

колку тажно Поезија - Page 6 634807
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 6 Empty Re: Поезија

Пишување by keti Чет Апр 07 2011, 22:03

А бре Збунет, зошто не збунуваш со ваква поезија...Имало-па немало trepka:
Ајде пишувај малку поведра поезија... kez
guska guska guska backa
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 6 Empty Re: Поезија

Пишување by Александра Саб Апр 09 2011, 21:39

море, пишувај си како ти иде.
не мора поради нас да се „устезаваш“ Поезија - Page 6 476961
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 6 Empty Месечина во магла

Пишување by zbunet Саб Апр 09 2011, 22:06

Во полусенка седам
цигара по цигара горам,
те гледам
го гледам животот како гори во тебе,
ти не се движиш, играш балет,
само на тебе моите очи не се изморуваат.
Ме знаеш кога во ќош и полусенка седам,
каков сум
кога волкот во мене ми досаѓа
кога ми вели повеќе работи наеднаш да направам
кога сум блокиран
растргнат од повеќе идеи
од кои ниедна не припаѓа на овој свет.
Тогаш само во тебе гледам
за да не истрчам кон мрачните шуми
кон месечина да завивам,
а потоа кон маглата да заминам
од каде потекнувам
каде ми рекоа
дека во овој свет нема ништо да најдам
се излажаа
те гледам
за тебе не знаеа.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 6 Empty Re: Поезија

Пишување by Кидман Саб Апр 09 2011, 22:31

pusti gi, nisto ne znaatja procitav dva tri pati, mnogu e ubava
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 6 Empty Re: Поезија

Пишување by keti Саб Апр 09 2011, 23:21

Збунет, тоа се вика СУДБИНА... trepka guska guska guska
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 6 Empty Re: Поезија

Пишување by Александра Саб Апр 09 2011, 23:44

zbunet напиша:Во полусенка седам
...
те гледам
...
... ми рекоа
дека во овој свет нема ништо да најдам
се излажаа
...
за тебе не знаеа.


Поезија - Page 6 Images?q=tbn:ANd9GcRwBisX5zMkQDUZpxhibLQ7m1bNta74XnwrQTxH4lycKBuo8GUg
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 6 Empty Re: Поезија

Пишување by zbunet Нед Апр 10 2011, 00:56

guska guska guska fala pile
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 6 Empty Сега знаеме

Пишување by zbunet Нед Апр 10 2011, 16:06

Сега знаеш дека сум волк
исправен на две нозе,
сега знаеш колку
од светот сум одалечен,
сега знаеш колку вредиш
штом од шума за тебе се спуштив
кога прво мислев дека само обично јагне си.
Се сеќавам колку тогаш се изненадив
само молкум клекнав пред тебе
ржењето го стивнав,
главата ја допре до мојата
ме погледна
почнав да цвилам.
Го напушти стадото
замина со мене.
го отфрли јагнешкото крзно
реши со мене волчица да бидеш,
на месечината те преставив
со зраците не’ погали,
низ шумата
нашето завивање сеуште ечи.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 6 Empty Re: Поезија

Пишување by the nurse Нед Апр 10 2011, 16:42

Поезија - Page 6 WOLF%20PRAYER%20FRAMED
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 6 Empty Снежен човек

Пишување by zbunet Пон Апр 11 2011, 23:10

Кога сум крај замрзнатото подземно езеро,
склупчан под мразулци,
го шепотам твоето име
кое беспомошно се губи низ ходниците.
Повремено станувам
и го гледам твојот профил
под дебелиот слој од езерскиот мраз,
безуспешно удирам по него да го разбијам.
Знам дека немам доволно светлина и топлина
да го заживеам ова место,
гледам кон напукнатиот мраз
кој набргу ќе го прекрие нов слој,
посакувам
да се свртиш кон мене.
Пливаш низ потоплите долни слоеви,
не можеш да ме видиш
ниту знаеш каде сум,
ниту колку ми требаш.
Кога би знаела
мразот ќе се стопеше
водата ќе зовриеше,
ќе блеснеше заслепувачка светлина
ова место во вулкан ќе се претвореше.
Тивко е,
го гледам твојот профил под мразот,
можеби и знаеш каде сум
можеби јас сум навистина снежен човек.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 6 Empty Re: Поезија

Пишување by the nurse Вто Апр 12 2011, 08:24

Совршено... se klanja se klanja se klanja
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 6 Empty Re: Поезија

Пишување by zbunet Вто Апр 12 2011, 14:34

guska fala
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 6 Empty Наивно ветување

Пишување by zbunet Чет Апр 14 2011, 23:08

Се кажува многу,
се верува малку,
се зема многу,
се дава малку.
Никој наивен не е,
само се препушта на илузијата на надежта
како да гледа филм,
иако крајот го знае,
но бледеат боите во сеќавањата
и затоа се навраќа
иако знае дека новата технологија
нема да го подобри впечатокот,
знае
дека само реклама е.
Не можам да ти ветам,
не можеш да ми ветиш,
дека нема да се навратиме
на наши неразрешени детски дилеми
во возрасна верзија,
последиците се исти,
и тогаш и сега
исто ги доживуваме,
иако никому не му гајле
за тоа што не го добивме,
затоа што секој си има
свое промашено детство.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 6 Empty Re: Поезија

Пишување by the nurse Чет Апр 14 2011, 23:34

Mмм...Поезија - Page 6 10730710

П.С.Детството никогаш не е промашено.
Промашувањата се за големите.
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 6 Empty Re: Поезија

Пишување by zbunet Чет Апр 14 2011, 23:48

Тогаш ние сме промашен детски сон kez
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 6 Empty Re: Поезија

Пишување by the nurse Чет Апр 14 2011, 23:50

Ууух... tazen
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 6 Empty Re: Поезија

Пишување by Александра Пет Апр 15 2011, 00:31

криво је море Поезија - Page 6 422466

секогаш е крив некој друг.
...или третПоезија - Page 6 104553
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 6 Empty Модра иднина

Пишување by zbunet Саб Апр 16 2011, 11:12

Знам дека си лоша
бесна, будалеста,
ама не можам да престанам да те сакам.
Знам дека би сакала
во машина за мелење месо да ме ставиш,
ама од кај нозете
за да слушаш како се дерам
и потоа на в’ците да ме даеш
во шум’та тамо кај најтемно е,
врани очи да ми колваат.
Оти не сум умен,
оти те нервирам,
викаш дека сум провоцирачки гад,
викаш, не велиш,
оти наглув се праам,
и те третирам како трофеј
на ѕид закачена
и пак одам кон шум’та тамо
и други ѕверки да ловам
колку подиви толку поарно
оти ми мрда г’зот
да седам мадро не умеам,
за мене викаш само модро добро ми стои.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 6 Empty Re: Поезија

Пишување by Александра Саб Апр 16 2011, 11:42

Поезија - Page 6 301497

на некои добро им стои и модро и плаво

Поезија - Page 6 Small_charlie_sheen_blonde_girlfriend
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 6 Empty Re: Поезија

Пишување by zbunet Саб Апр 16 2011, 11:50

kez
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 6 Empty Re: Поезија

Пишување by Кидман Саб Апр 16 2011, 14:05

е арно, арно си рече Поезија - Page 6 557700
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 6 Empty Re: Поезија

Пишување by zbunet Саб Апр 16 2011, 14:13

Pff, ja samo se zezam. Ne e svarno taka kez trepka flower
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 6 Empty Re: Поезија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 6 of 35 Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 20 ... 35  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот