МЕКИЦИ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Поезија

+5
alisa
trpe
doc holliday
Александра
Кидман
9 posters

Страна 5 of 35 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 20 ... 35  Next

Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by keti Нед Мар 27 2011, 22:09

Точно, ти си планета која е преполна со живот и затоа си ПОСЕБЕН...исто како и ЗЕМЈАТА... kez
palce vinozito 10
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by the nurse Нед Мар 27 2011, 22:14

Преубаво...Поезија - Page 5 Planet10
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by zbunet Нед Мар 27 2011, 22:14

guska fala
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by Александра Нед Мар 27 2011, 23:54

колку е убаво ова да се прочита пред спиење, во пет до дванаесет Поезија - Page 5 151405
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by zbunet Нед Мар 27 2011, 23:56

kez
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Вистинска илузија

Пишување by zbunet Пон Мар 28 2011, 13:01

Можеби сум само слика на платно
молкум висам
некој ако ме погледне добро,
ако не,
пак добро.
Нешто знам,
но како да не е мое,
а во моето нема ништо
тапкајќи на дното
меѓу заборавените работи,
сега е други време,
сонцето на кратко го гледам
врвот додека го осветлува.
По ѕидот со нокти гребам
поезија пишувам
ќе ми речат дека не е добра
секогаш кога пишувам за себе,
денес ми е тешко
лицето да го искривам во весела гримаса
да заборавам што навистина се случува.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by Александра Пон Мар 28 2011, 19:29

zbunet напиша:
денес ми е тешко
лицето да го искривам во весела гримаса
да заборавам што навистина се случува.

значи таа претходната била весела гримаса, а? ех, пак не` измами Поезија - Page 5 104553 Поезија - Page 5 125943
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by zbunet Пон Мар 28 2011, 22:17

smesko
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by keti Пон Мар 28 2011, 22:18

Поезија - Page 5 Friends-300x212
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Моќта на сонот

Пишување by zbunet Пет Апр 01 2011, 08:25

Полека заминуваш
сонцето не го чувствувам
не може да те замени,
не сакам да излегувам
останувам меѓу сеќавањата,
малку ги преправам
какви требаше да бидеме,
со нив потонувам во сон.
Во сонот сум безгрижен
тоа е мое место
јас сум мајстор на сонот,
никој,
ама баш никој не може да створи сон како мојот
никој,
ама баш никој не може да ми ја одземе таа моќ
ти си дело на таа моќ.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by the nurse Пет Апр 01 2011, 08:46

Поезија - Page 5 Images?q=tbn:ANd9GcRzTaWTE-UfaB-5P1sLDdkzBdy2-Pn4v1hJ_mHg3MBemtWsW02cSw
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Кој сум јас?

Пишување by zbunet Пет Апр 01 2011, 22:38

Кој сум јас?
Не знам, а кој знае?
Со мојата приказна
да се поистовети можеби секој не може
бев поинаков,
а сепак ист како и другите
заради страв од отфрлање,
а веќе тој страв одамна го нема
отфрлен сум и немам страв
не било страшно,
било ослободување.
Сепак по некој рецидив од минатото ќе се закачи
во некоја нова форма, но предвидлива
сеуште имам слабост кон таквите
ме потсетуваат од каде потекнувам
не бев ништо подобар
ни сега не сум
само сум нешто поинаков.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by the nurse Саб Апр 02 2011, 00:51

Поезија - Page 5 Images?q=tbn:ANd9GcTYNr-kYqb2LAV3Q5NFgG8LM2TpFuw9f7kc3IfJvje0iNnhKhx5
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by Александра Нед Апр 03 2011, 00:34

Поезија - Page 5 Images?q=tbn:ANd9GcSU4wIip5I-QOpn_4mAQqH0dFuwzbVNi5zxwP6EC5shS16ntXlf4Q
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty И денес е таков ден

Пишување by zbunet Нед Апр 03 2011, 18:58

Некој занес,
прегрнати во далечина гледаме,
полека се нишаме
заедно со ветерот кој со нас си поигрува,
заедно со сончевите зраци
кои нашите трепавици ги скокоткаат,
затрепкуваме и повторно се погледнуваме,
се насмевнуваме,
ми се чини требаше нешто важно да ти кажам,
но ми се чини дека од овој момент поважно нема,
впрочем за ваков ден и мечтаевме.
Ти кажав ли денес колку си убава?
Ма женско си, се подразбира
уште штом си моја
нема споредба.
Се трудиш да ме воодушевиш,
а тапани во моите гради тропаат
само сенката твоја
штом те наговести,
како кутре душкам
мирисот твој го пребарувам
телото ме чеша,
само со твоето можам да го исчешам.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by keti Нед Апр 03 2011, 19:40

kez Збунет, колку и да ми е напорен денот, твојата поезија секогаш ме расположува guska
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by zbunet Нед Апр 03 2011, 20:01

fala guska
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by Кидман Нед Апр 03 2011, 22:59

zbunet напиша:Некој занес,
прегрнати во далечина гледаме,
полека се нишаме
заедно со ветерот кој со нас си поигрува,
заедно со сончевите зраци
кои нашите трепавици ги скокоткаат,
затрепкуваме и повторно се погледнуваме,
се насмевнуваме,
ми се чини требаше нешто важно да ти кажам,
но ми се чини дека од овој момент поважно нема,
впрочем за ваков ден и мечтаевме.
Ти кажав ли денес колку си убава?
Ма женско си, се подразбира
уште штом си моја
нема споредба.
Се трудиш да ме воодушевиш,
а тапани во моите гради тропаат
само сенката твоја
штом те наговести,
како кутре душкам
мирисот твој го пребарувам
телото ме чеша,
само со твоето можам да го исчешам.

mislam deka... mislam deka... mislam deka... Поезија - Page 5 396122
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by zbunet Нед Апр 03 2011, 23:14

trepka usramen
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by the nurse Сре Апр 06 2011, 18:55

Кукла во излог

Да се биде кукла во излог
не е тешко
страшно е...

Од сите посакувана
од никого не сакана
Дури ни од сопственикот
кој ужива да те покажува
и облечи-соблечи ти прави
Се перчи пред светот
а потоа те остава сама
во мракот
меѓу бубачките
и...духовите
Па, ти си само кукла
и не мислиш
и ништо не те боли
Никој не знае дека сонуваш
за оној ден
кога еден слеп човек
ќе застане пред излогот
и ќе се насмевне
оти ќе те види
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by trpe Сре Апр 06 2011, 20:05

Поезија - Page 5 10368410 Поезија - Page 5 Emot1512
trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by Александра Сре Апр 06 2011, 22:08

hot nurse напиша:Кукла во излог

Да се биде кукла во излог
не е тешко
страшно е...

Од сите посакувана
од никого не сакана
Дури ни од сопственикот
кој ужива да те покажува
и облечи-соблечи ти прави
Се перчи пред светот
а потоа те остава сама
во мракот
меѓу бубачките
и...духовите
Па, ти си само кукла
и не мислиш
и ништо не те боли
Никој не знае дека сонуваш
за оној ден
кога еден слеп човек
ќе застане пред излогот
и ќе се насмевне
оти ќе те види

лелее, колку е добро! Поезија - Page 5 296950 Поезија - Page 5 944621
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by zbunet Сре Апр 06 2011, 22:32

vinozito ognomet wow
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by the nurse Сре Апр 06 2011, 23:44

БлагодарамПоезија - Page 5 Emot1311
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by keti Чет Апр 07 2011, 09:15

guska guska guska
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 35 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 20 ... 35  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот