МЕКИЦИ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Поезија

+5
alisa
trpe
doc holliday
Александра
Кидман
9 posters

Страна 4 of 35 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 19 ... 35  Next

Go down

Поезија - Page 4 Empty Re: Поезија

Пишување by zbunet Саб Мар 12 2011, 18:40

guska fala
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Секогаш

Пишување by zbunet Нед Мар 13 2011, 20:05

Никогаш никој никому не требал
како ти на мене,
никогаш не си требала никому
како ти на мене,
но сепак некогаш ти е малку
како некогаш
да си требала некому повеќе
иако тоа никогаш не било.
А нема ни да биде
зошто никогаш нема да имаш
ваков како мене
каков не си имала никогаш.
Можеби сум фалбаџија,
но ти никогаш не ме фалиш
секогаш бараш уште,
не ми даваш да застанам
се плашиш дека ќе престанам,
а веќе не знам ни да застанам
секогаш те сакам.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Re: Поезија

Пишување by the nurse Нед Мар 13 2011, 20:40

Преубаво... se klanja guska
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Re: Поезија

Пишување by zbunet Нед Мар 13 2011, 20:50

guska fala
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Re: Поезија

Пишување by Александра Пон Мар 14 2011, 00:09

неодолив/о Поезија - Page 4 151405
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty УФ!

Пишување by zbunet Пон Мар 14 2011, 17:07

Уф,
немој таму,
премногу ниско е,
не,
не ме боли ама се кикотам
уф, какво раче имаш,
од злато е?
Ме тераш да сакам
тоа што требаше после да го направам,
гајле ти е што имам работа,
ќе остане неонадено,
ај смири се,
не?
Не се кикоти,
веќе знам што имаш на ум
не ме гледај така
ко змија жаба ме хипнотизираш
се дујам
ќе експлодирам,
од жабец у принц ме претвараш
ќе те качам на коњов
у мое царство ќе те носам
штом сакаш царица да те правам.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Re: Поезија

Пишување by Кидман Пон Мар 14 2011, 17:22

jak ti e naslovov lol!
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Re: Поезија

Пишување by zbunet Пон Мар 14 2011, 17:33

Bar e priroden kez
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Re: Поезија

Пишување by Кидман Пон Мар 14 2011, 18:30

da, i nosi poraka Поезија - Page 4 104553
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Re: Поезија

Пишување by zbunet Пон Мар 14 2011, 18:40

Голуб со гранче kez
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Re: Поезија

Пишување by doc holliday Вто Мар 15 2011, 19:53

doc holliday
doc holliday


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Непостоење

Пишување by zbunet Сре Мар 16 2011, 20:59

Замислив
како би изгледал мојот живот без тебе,
од замислата се исплашив,
кога се видов
ништо човечко во мене немаше,
само луд сјај од очите ми зрачеше
го мумлав твоето име,
талкав по улици искинат и валкан
кучиња ме лаеа,
безобразни деца ми се подсмеваа.
Помислувам на замислата
навистина немам никој друг сем тебе,
каков сум
навистина нема ни да имам.
Моите палавштини
се само израз на безгрижност
додека твоето око ме прати,
подалеку е само црна темница
студена осаменост
ме потсетува на непостоење.
Навистина не можам
подалеку од тебе
навистина сфаќам
дека ме нема без тебе.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Re: Поезија

Пишување by the nurse Сре Мар 16 2011, 21:07

bravo palce
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Re: Поезија

Пишување by zbunet Сре Мар 16 2011, 21:08

fala guska
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Re: Поезија

Пишување by keti Чет Мар 17 2011, 10:28

guska guska guska flower backa
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Ракета

Пишување by zbunet Чет Мар 17 2011, 12:00

Имам ракета
да летаме кон вселената сакам
качи се
те чекам
да се вивнеме
гледај колкава е
и нагоре исправена
има место баш како за тебе,
само седни и опушти се
јас ќе работам на погонот.
Сакаш да легнеш?
Стисни ја рачката
ќе те налегне
лесно ќе ти биде
иако знае да биде притисок голем.
Веќе сме меѓу ѕвездите
зрачиме како нив
планетите се како јајца
веќе полна кошница набра,
насмевка возбудена имаш
ти реков дека убаво ќе ни’ биде.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Re: Поезија

Пишување by the nurse Чет Мар 17 2011, 12:06

kez ognomet
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Остаток

Пишување by zbunet Саб Мар 19 2011, 19:10

Не може пола,
ме навредува кога не сакаш цел,
не може само таа половина
која тебе ти одговара,
јас сум цел
знам дека голем сум,
за останатото немаш време ни интерес,
а дали е тоа остаток
или доволен ти е остатокот?
Тој дел кој го бараш
немаше ни тој да го имаш,
да не беше целината
која ја гледаш бело,
да се обидеше да разбереш
ќе знаеше и која е мојата цел.
Сакав да ти се дадам цел,
а само те промашувам,
а ти само ме избегнуваш,
а нема да те боли,
знам што правам.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Re: Поезија

Пишување by Тото Саб Мар 19 2011, 19:17

Тото
Тото


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Re: Поезија

Пишување by zbunet Саб Мар 19 2011, 19:28

kez
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Саможивни машини

Пишување by zbunet Сре Мар 23 2011, 16:24

Ништо повеќе човечко повеќе не остана
ќе се загубиме и ние ако меѓу нив останеме
тоа се луѓе без лица
обични машини
призведуваат само саможивна себичност
живеат за моменти подмолни
ѓаволот им го гледам
се кикоти хистерично
ги чешка по главите
како да се негови мајмунчиња
деца негови послушни се.
Патот прав е
никој не не’ вика,
но од тука никаде полошо не може да биде.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Филмски фудбал

Пишување by zbunet Сре Мар 23 2011, 17:56

Дозволи ми само да те љубам
онака како знам
без да ме прашуваш
од каде знам
од филмови се учи
од натпревари не
и затоа за фудбал не ме бива
ама за тебе да те љубам
специјалист сум.
Те проучувам
те гледам
те чекам да кажеш “Немој“
тогаш е мојата шанса
се затрчувам колку можам
и давам гол.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Ноќно ржење

Пишување by zbunet Сре Мар 23 2011, 20:49

Тапани удираат
време е
вие кои умирате во мене не гледајте
нека ве лечат сега вашите глупави надежи
за вас нема лек.
Се откажав од сите надежи
решив да живеам
во вас да не верувам
едноставно било
така отсекогаш требало.
Останав сам
никогаш поинаку и не било
газејќи по ивица
над некоја стрминина
како и секогаш
ќе заминам и ноќеска
не знаејќи дали ќе се вратам,
ќе те бакнам додека спиеш
препуштена на соновите
ќе ти го дадам од мене
оној дел кој ти треба
таму каде одам
оној дел кој ржи во мене останува.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Re: Поезија

Пишување by zbunet Сре Мар 23 2011, 21:28

zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Полна планета

Пишување by zbunet Нед Мар 27 2011, 21:56

Кога кон ѕвездите ќе погледнам
ми се чини меѓу нив играш
затоа ноќе светкам додека се смешкам
ја сум само планета која кружи околу тебе.
Многу не‘ има
но само на мене живот ми даруваш,
не сум премногу блиску до тебе,
ниту премногу далеку да не можеш да ме сфатиш,
на дофат ме имаш,
ме правиш џунгла
или цивилизиран,
од комети и метеори ме пазиш
опашката нивна од мене ја тргаш.
Ми се чини околу себе се вртам
вртоглавица дури не ме фати,
додека околу себе ме вртиш
како сакаш
кога сакаш,
ако,
јас сум планета која е преполна со живот.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Re: Поезија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 35 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 19 ... 35  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот