МЕКИЦИ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Нешто за љубовта

+7
keti
Тото
Кидман
trpe
Александра
fragola
zbunet
11 posters

Страна 19 of 22 Previous  1 ... 11 ... 18, 19, 20, 21, 22  Next

Go down

Нешто за љубовта - Page 19 Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by zbunet Саб Aвг 13 2011, 10:45

Kade ima ljubov pocesto se slusaat vozdiski i mumlanja od kolku razgovor kez
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта - Page 19 Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by the nurse Нед Aвг 14 2011, 23:49

the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта - Page 19 Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by zbunet Пон Aвг 15 2011, 13:00

Ljubovta e kako voda i struja. Ti si struja, a taa voda, a vo vas vrtat strujomer i vodomer kez
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта - Page 19 Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by the nurse Пон Aвг 15 2011, 19:34

Struja+voda=masina za perenje...
Ima jaki marki koi dolgo rabotat dobro ...bez da im zatreba majstor da gi popravi,na nekoi pak trista majstori ke se smenat ...kako ke ti se pogodi kez
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта - Page 19 Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by Александра Вто Aвг 16 2011, 15:42

секоја година на пазарот излегуваат се поатрактивни а поефтини модели Нешто за љубовта - Page 19 762431
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта - Page 19 Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by zbunet Вто Aвг 16 2011, 18:08

Сега го цеди по последна капка kez
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта - Page 19 Empty Симболите за љубов и нивното значење

Пишување by keti Сре Aвг 17 2011, 08:47

Нешто за љубовта - Page 19 Love-At-First-Sight
Прво шти ни паѓа на памет кога ќе помислиме на зборот „љубов“ е срце, одностно симболот како срце. Но, покрај срцето постојат и други симболи кои се синоним за ова чувство или состојба. Покрај општо прифатените и најчесто употребувани, постојат и симболи кои имаат свое специфично значење и се разликуваат од народ до народ или од земја до земја. Но, од каде и да потекнуваат, овие симболи ја имаат моќта на лесен и прецизен начин да ја пренесат пораката и чувствата.
Еве некои, повеќе или помалку познати симболи кои се синоним за љубов.
- Јаболко. Јаболкото не е само симбол за љубов, туку и плодност и благосостојба. Постојат многу приказни во кои јаболкото ја има клучната улога во раѓањето на љубов. Дионис, грчкиот бог на виното, и го понудил на Афродита, божица на љубовта и убавината, со цел да ја заведе и освои. Јаболкото исто така ја симболизира и женската убавина, а во Кина е симбол на мир и обожување.
Нешто за љубовта - Page 19 1153
- Харфа. Харфата е еден од најстарите инструменти и означува спој на љубов со поезија, уметност и музика. Во келтската митологија, харфата го симболизира мостот на овоземското и небесното. Слично на тоа, на Исланд и во Норвешка жиците на на харфа имаат значење на скалила кои симболизираат некои повисоки нивоа на љубов и патот до небо.
Нешто за љубовта - Page 19 275
- Купидон. Ова е симбол кој означува желба. Во многу уметнички дела Купидон е представен со повез преку очи, што сликовито ја прикажува познатата изјава „љубовта е слепа“, односно, нашето „слепино“ и занесеност кога сме вљубени. Купидон е всушност палавиот син на Венера, римската божица на љубовта, и секогаш е представен као дебелко детенце кое постојано фрла стрели, целејќи (и секогаш погодувајќи) во срцата на луѓето, по што тие се вљубуваат. Всушност, Венера, неговата мајка е одговорна за Ете, тоа е приказната за Купидон, во која е убаво дури да се верува. Денес Купидон масовно се користи во производство на честитки, украси, играчки и слично, кои вљубените ги купуваат како подароци.
Нешто за љубовта - Page 19 365
-Срце. Ова е секако најпепознатливиот и најчесто користен симбол на љубовта. Се смета дека срцето е галвниот „виновник“ за вљубувањето. Ова верување доаѓа од таму кога ќе се сретне личноста кон која се чувствува љубов, во која сме вљубени, срцето посилно бие. И во поезијата е најчесто коритено срцето да се посочи „виновникот“ за состојбата во која се наоѓа влубената личност.
Нешто за љубовта - Page 19 Simboli-za-ljubav-i-njihovo-znacenje-4
-Рози. Цвеќето е прекрасен начин да се пренесе порака дека некого сакате. Но кога се мисили за вљубеност, првото цвеќе на кое се помислува е розата и тоа црвената. Симболиката на црвената роза не завршува тука: пупката означува почеток на љубов, скоро невина, додека расцутената црвена роза покрај симболизирањето на љубов означува и длабока физичка привлечност и страст. Розите ги има во 72 различни бои и секоја има своја симболика. Жолтите рози симболизираат пријателство, белите мир, розовите нежна љубов и пријатество.
Нешто за љубовта - Page 19 Simboli-za-ljubav-i-njihovo-znacenje-5
- Бели гулаби. Во некои земји се верува дека овие прици токму на денот на вљубените го пронаоѓаат својот партнер. Гулабите симболизирааат мир и љубов, невиност и помирување меѓу луѓето. За вљубените луѓе често се вика дека се како вљубени гулаби, затоа што овие птици се навистина предани, нежни и верни партнери еден на друг.
Нешто за љубовта - Page 19 Simboli-za-ljubav-i-njihovo-znacenje-6

http://popara.mk/2011/zhivot/ljubov-i-seks/simbolite-za-ljubov-i-nivnoto-znachenje/
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта - Page 19 Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by keti Сре Aвг 24 2011, 12:57

Да се браниш од љубовта, значи да и подариш дополнитено оружје...Жорж Санда
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта - Page 19 Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by zbunet Сре Aвг 24 2011, 21:43

Sto znaci "vkus za zeni"? Pa ne ke ja jade? A ako ne ja jade, sto li drugo moze da i' pravi? misli
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта - Page 19 Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by keti Саб Aвг 27 2011, 22:25

О Боже, ти што си на небото, слушни го мојот глас...Те љубам со цело мое срце...Исполни ме со твојата љубов божја и дај ми сила да го победам злото во мене...Те љубам боже...Нека биде твојата волја...Амин
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта - Page 19 Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by zbunet Вто Aвг 30 2011, 15:47

Ne mozes zena da socuvas, ako ne saka da ja docuvas kez
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта - Page 19 Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by the nurse Сре Aвг 31 2011, 10:25

Znaš šta ću ti učiniti:
pokvariću ti igračku koja se zove bol.
..

Miroslav Mika Antic
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта - Page 19 Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by zbunet Нед Сеп 04 2011, 09:46

Patot do ljubovta e poplocen so inteligencija i nesebicnost, a ne so prosecnost smesko
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта - Page 19 Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by Александра Нед Сеп 04 2011, 11:13

zbunet напиша:Patot do ljubovta e poplocen so inteligencija i nesebicnost, a ne so prosecnost smesko

lol! Ti toa seriozno? Znaci tebe ti e lesno - si odis i si svirkas flower

Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта - Page 19 Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by zbunet Нед Сеп 04 2011, 11:33

Pred da se ljubi treba da se promisli...a i posle kez
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта - Page 19 Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by Кидман Пон Сеп 05 2011, 13:35

hot nurse напиша:Znaš šta ću ti učiniti:
pokvariću ti igračku koja se zove bol.
..

Miroslav Mika Antic

mh... one and only Нешто за љубовта - Page 19 125943
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта - Page 19 Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by zbunet Пет Сеп 16 2011, 03:32

Жената е планина, а мажот планинар кој сака да и’ се качи на врвот каде ќе го закачи своето знаме kez
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта - Page 19 Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by the nurse Нед Сеп 18 2011, 12:52

the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта - Page 19 Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by zbunet Саб Сеп 24 2011, 15:06

Скриена љубов е како комитска или партизанска за слободата kez
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта - Page 19 Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by the nurse Нед Сеп 25 2011, 11:51

the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта - Page 19 Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by zbunet Вто Сеп 27 2011, 19:12

Ljubovta e kako da ja izvadis belkata, a da ne go skrsis jajceto kez
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта - Page 19 Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by the nurse Вто Сеп 27 2011, 20:59

Majstorija... hehe
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта - Page 19 Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by zbunet Чет Сеп 29 2011, 13:16

Љубов значи потрошени помалку пари, а повеќе емоции kez
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта - Page 19 Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by the nurse Чет Окт 06 2011, 23:07

the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта - Page 19 Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by zbunet Пет Ное 04 2011, 21:40

Da si ja otvori dusata pred tebe znaci da moze slobodno da ti zbori i valkano i predizvikuvacki bez da se plasi deka loso ke ja sfatis smesko
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нешто за љубовта - Page 19 Empty Re: Нешто за љубовта

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 19 of 22 Previous  1 ... 11 ... 18, 19, 20, 21, 22  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот